Güneyege Haber

2017 Yılında 441 Hektar Alan Yandı

MUĞLA ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ MEHMET ÇELİK 2017 YILI DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTIĞI TOPLANTIDA, 300 HEKTAR ORMANLIK ALANIN, 64 EV VE DAMIN YANDIĞI ZEYTİNKÖY YANGINININ ZİRAAT ARAZİSİNDE BAŞLADIĞINI VE ‘DELİ MEHMET’ RÜZGÂRI NEDENİYLE KISA SÜREDE EVLERE ULAŞTIĞINI AÇIKLADI.

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, 2017 yılı orman yangınları ve Bölge Müdürlüğü’nün diğer faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün Aydın ve Muğla’da 1 milyon 150 bin 201 hektar alandan sorumlu olduğunu belirten Bölge Müdürü Çelik, 2017 yılında Muğla’da 233 orman yangınında 441 hektar alan yandığını, 2018 yılında ise 5 orman yangınında 0,65 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü açıkladı.

Orman yangınlarının çıkış nedenleri hakkında yapılan istatik çalışmaları hakkında da bilgi veren Çelik, “Yangınlarda yüzde 11 ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 5 kasıt, yüzde 30 yıldırım ve yüzde 54’ü de meçhul yangınlar. Orman yangınlarının dışında bölgemiz sorumluluk alanında 140 kırsal ve ziraat alanı yangınlarında 366 hektar alan zarar gördü” dedi.

Muğla’nın diğer bölgelere oranla ayrıcalığı bulunduğunun altını çizen Bölge Müdürü Çelik, “Birçok bölgede yılda 4-5 orman yangını çıkarken, Muğla’da zaman zaman günde aynı anda 4-5 orman yangınına müdahale etmek zorunda kalıyoruz. Bunun yanında coğrafi şartlar nedeniyle yıldırım yangınları çıkan yangınlarda yüzde 30 gibi rakama tekabül ediyor” dedi.

10 dakikada evlere ulaştı

Menteşe’nin Zeytinköy Mahallesinde 5 Eylül’de ziraat arazisinde başlayan ve ardından mahalleye sirayet eden yangın hakkında da bilgi veren Çelik, “Zeytinköy Mahallesindeki yangın ziraat alanında başladı. Yangın 10 dakika içinde evlere ulaştı. Arıcılar veya zeytinlik alanda yakılan bir ateşten kaynaklandığını sanıyoruz. Yangının çıkışından 10 dakika sonra helikopterler bölgeye ulaştığında alevlerin evlere ulaştığını gördük. O gün Gökova Körfezi’ndeki ‘Deli Mehmet’ rüzgârının olması rüzgarın da etkisi ile alevler 10 dakikada bir yön değiştiriyordu” dedi.

Zeytinköy Mahallesinde yanan alanlarda yüzde 85-90 oranında temizlik çalışmalarının tamamlandığını belirten Çelik, temizlenen alanlara gelir getirici fidanların dikildiğini, bölgeye 7 bin adet zeytin fidanı dikiminin büyük ölçüde tamamlandığını belirtti. Ormanlık alanlarda alınan izin oranının yüzde 2,5 olduğunu belirten Çelik, madencilik faaliyetleri için alınan izin oranının yüzde 0,3 olduğunu, elektrik, baraj, yol, çöplük alanı ve haberleşme gibi izin verilen alanın ise yüzde 2,2’lik bir orana isabet ettiğini açıkladı. Odun dışı ürünlerden önemli gelir elde ettiklerini de belirten Çelik, Sığla ağacından geçen yıl 1 ton üretim yapıldığını belirtti.

Son Haberler