Güneyege Haber

Ak Parti Dalaman Eski Yöneticisi Habil Uslu; “Kadem Mete Ak Partiye Zarar Vermektedir”

Ak Parti Dalaman eski yöneticilerinden ve son ilçe kongresinde, ilçe başkanı adaylığı tüzük gereği kabul edilmeyen işadamı Habil Uslu, İl Başkanı Kadem Mete’nin AK Partiye zarar verdiğini öne sürdü.

Uslu yaptığı yazılı basın açıklamasında “Ak Parti Muğla İl Başkanı Sayın Kadem Mete’nin, “Muğla’da adam olsaydı, ben İl Başkanı olmazdım” cümlesini duyduktan sonra, son derece üzüldüm. Ak Parti Muğla İl Başkanlığı, Milletvekilliğine atlama tahtası değildir! Muğla siyasetini bilmeden, tabanı tanımadan maalesef atama yoluyla İl Başkanı olanlar; böyle bir cümleyi söyleme cüretini, kendinde bulabiliyorlar! Referandumda Muğla İli,  yüzde 69.3 oy oranıyla “Hayır” oyu vermiştir. Türkiye’de “Hayır” oyu veren İller arasında, 5. sıradadır. Bugün anket yapılsa, Muğla’da Ak Parti’nin başarısı yüzde 20 ye düşmüştür. Aynanın karşısına geçip, Muğla’da Ak Parti’nin başarısının yüzde 20’ye düşmesini sorgulayacağına; kısa yoldan nasıl Milletvekili olabilirimin hesabını yapmaktadır! Muğlalı EFE’dir, ZEYBEK’tir! Muğlalının oyu kıymetlidir. Muğlalının oyunu almak zordur.

1) yüzde 89.09 gibi çok büyük bir katılım oranıyla gerçekleştirilen 24 Aralık 1995 tarihli Genel Seçimlerde; Merkez İlçe ve (Kavaklıdere hariç) diğer tüm ilçelerde (11 ilçe), DYP en çok oyu (yüzde 35.33) almıştır. Kavaklıdere İlçesinde, en çok oyu Anavatan Partisi almıştır. Görüldüğü üzere “Muğla Merkezde” bile DYP, en fazla oyu almıştır. DYP, (yüzde 35.33 oy oranı ile) Muğla’da en fazla milletvekilini (3 Milletvekili) çıkarmıştır. Anavatan Partisi, (yüzde 20.97 oy oranı ile) 1 Milletvekili çıkarmıştır. CHP, (yüzde 14.17 oy oranı ile) 1 Milletvekili ve DSP (yüzde 13.38 oy oranı ile) 1 Milletvekili çıkarmıştır.

2) 2004 Yılı Belediye Seçimlerinde, Muğla’da Ak Parti yüzde 44 oy almıştır. (Marmaris İlçesi katılamamasına rağmen) Eğer Marmaris İlçesi de katılsaydı, oy oranı yüzde 50’dir. 2004 Yılı Belediye Seçimlerine giren Ak Parti İl ve İlçe Başkanları; atamayla değil seçimle gelmiştir. Bu da, başarıyı getirmiştir.

Muğla’da Muhafazakar Demokrat oyların geçmişteki durumu bu kadar iyi iken; neden bugün Ak Parti’nin oy oranı, yüzde 20’ye düşmüştür?

Maalesef şu anda Ak Parti İl ve İlçe Başkanları, seçimle değil de atamayla belirlendiği için; siyasetten anlamayan, parti tabanını tanımadığı halde lobilerin ve bazı rant odaklarının desteğini alarak gelen, dava şuurundan yoksun kişiler; siyaseti zıplama tahtası olarak kullanabilmektedir. Zaten şu anda Ak Parti’nin ülke çapındaki oy kaybının; bu tür yozlaşmalardan kaynaklandığı tespit edildiğinden, İl ve İlçe Başkanlıklarında istifa süreçleri yaşanmaktadır. Ancak referandumda “Hayır” oyu veren İller sıralamasında yani başarısızlık sıralamasında, yüzde 69,3 oy oranı ile 5. olan Muğla Ak Parti İl Başkanı Sayın Kadem Mete’nin; neden istifa etmediğini anlamış değilim! Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın Mustafa Ataş’a sesleniyorum. Başarısız ve sevilmeyen bir İl Başkanı, neden burada tutuluyor? Kendisini, kim ve neden koruyor?!

Eğer Ak Parti’de İl ve İlçe Başkanları seçimle belirlenmiş olsa, Sayın Kadem Mete; İl Başkanı olmayı bırakın, İl Başkanlığına Aday bile olamaz! Çünkü delege müsaade etmez.

Zaten İl Başkanı Sayın Kadem Mete’de parti bilinci ve sorumluluğu olsa, dava şuuru olsa; Muğla’da Ak Parti’nin düştüğü bu başarısızlıktan sonra, istifa etmesi gerekir. Çünkü orada oturduğu her saniye, Ak Parti’ye zarar vermektedir!

Kongrede Tüzük Engeli Çıkarttı

Ayrıca 09 Eylül 2017’de yapılan Dalaman Ak Parti 6. Olağan Kongresinde, Tüzüğü bahane ederek; evrakın eksik denilerek (seçim listemi vermeme rağmen), İl Başkanı, şahsımı seçime aldırmamıştır. Daha sonra gelen tepkileri azaltmak için dışarıda yaptığı konuşmada; “Tüzüğü bilmiyor, okumamış” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Ancak kongre öncesinde; MKYK Üyesi Bülent Karakuş, Milletvekili Nihat Öztürk, İl Başkanı Kadem Mete ve Şahsımın da bulunduğu odada, bir konuşma yapılmıştır. İl Başkanı Kadem Mete, şahsıma yönelik olarak; “Tek adayla gideceğiz, aday olma. Yoksa sana Tüzüğü uygular, bir engel çıkarırım” demiştir. Buna rağmen, “Aday olacağım” dedim ve oldum. 2015 Yılı Tüzüğünde çıkan bir maddeyi bahane ederek, şahsımı seçime aldırmadı. Halbuki iyi niyetli olunsaydı; 10 dakika süre verilseydi, eksiğimi tamamlayıp seçime katılabilecektim. Böylece parti içi demokrasi sağlanacak ve kim kazanırsa kazansın partide birlik ortamı pekişerek; Dalaman Ak Parti İlçe Teşkilatı, bu kongreden güçlenerek çıkacaktı! Ancak Milletvekili olmayı kafasına koyan İl Başkanı; partinin menfaatlerini geri plana atarak, şahsımı seçime aldırmadı ve kendisine şartsız olarak tabi olmasını istediği şimdiki İlçe Başkanı’nı, türlü yollarla seçtirdi! İl delegeleri de ona göre seçildi ki; önce İl Başkanlığı sonra Milletvekilliği garantilensin diye! İşte İl Başkanı Sayın Kadem Mete’nin, siyaset anlayışı bu… Milletvekili olmak için; Ak Parti davasını ve Ak Parti’yi kullanmak!!!

İl Başkanı Sayın Kadem Mete, Milletvekili olabilir ama arkasında büyük bir enkaz bırakıyor. Muğla’daki Tüm İlçe Teşkilatları, çok büyük yara aldı. Maalesef bunun sonuçlarını, 2019 seçimlerinde ve hatta daha sonrasında da göreceğiz! Yıkım çok büyük” dedi.

Son Haberler