Güneyege Haber

Ak Parti İl Başkanı Mete, “SİT alanları sorunu ile ilgili çalışma yapıyoruz”

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Mete, “Yıllardır kangren haline dönmüş SİT alanları sorunu ile ilgili Bakanlığımızca bilimsel ve akla uygun çözüm bulunması konusunda çalışmalar yapılıyor” dedi.

İl Başkanı Mete, İl Başkanlığı binasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Muğla’da SİT alanları sorunu ile ilgili yapılan çalışmalar, İş-Kur üzerinden alınan Toplum Yararına Program (TYP) işçilerinin süre uzatımı, kongre süreci, Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılış tarihi ve bazı okullara alınacak olan güvenlik görevlilerine dair yaptığı açıklamasında şunları ifade etti.

– “Hastane 29 Ekim gibi anlamlı bir tarihte açılıyor.”

Daha donanımlı hale getirilmesi için açılışı birkaç kez ertelenmek zorunda kalınan hastanenin 29 Ekim tarihinde açılacağını belirten Mete, “Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü gibi güzel bir tarihte Muğlalı vatandaşlarımızın hizmetine girecek. Bu süreçte vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi için İl Sağlık Müdürlüğümüzce gerekli çalışmalar yapılıyor. Öyle zannediyorum ki bu bilgiler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kamuoyu ve basın mensuplarımız ile de paylaşılacaktır” diye konuştu.

– “Muğla’ya 44 Pratisyen hekim”

Muğla genelinde 44 pratisyen hekimin göreve başlayacağını söyleyen Mete, “Buradan bir müjdeyi de Muğlalı hemşerilerimizle paylaşmak istiyorum.  İlk günden bu güne önce insan diyen ve sağlık alanında büyük yatırımlar yapan partimiz bu gün yine aynı anlayışla yoluna devam ediyor. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığımız Bodrum İlçemize 2, Dalaman İlçemize 6, Datça İlçemize 3, Fethiye ilçemize 1, Kavaklıdere İlçemize 2, Köyceğiz İlçemize 1, Marmaris İlçemize 2, Menteşe İlçemize 7,  Milas İlçemize 5, Ortaca İlçemize 6, Seydikemer İlçemize 3, Ula İlçemize 2, Yatağan İlçemize 4 olmak üzere toplam 44 pratisyen hekim görevlendirmiştir. Muğla’mıza hayırlı olsun” dedi.

– “TYP işçilerinin süresi uzatıldı”

İl Başkanı Kadem Mete, İş-Kur kapsamında TYP programı ile istihdam edilen işçiler için süre uzatımına gidildiği bilgisini vererek; “Hükümetimizin aldığı karar ile tüm ilçelerimizde kaymakamlıklarda, orman teşkilatımızda, müftülüklerde, çalışan personel ile, Yatağan, Ula, Dalaman, Fethiye ilçe Belediyelerinde halihazırda çalışmakta olup da çalışma süreleri dolan 1420 kardeşimizin çalışma süreleri 3 ay süre ile uzatılmıştır. Bunun yanında yine İş-Kur üzerinden okullarımızda, geleceğimizin teminatı kıymetli genç kardeşlerimizin güvenliği için ilimiz genelinde 75 güvenlik görevlisi alınacak. İlk defa gerçekleşecek bu uygulama ile yavrularımızın sağlığı ve güvenliği de devletimizce korunacak” şeklinde konuştu.

– “Zengin toprakların fakir çocukları”

Mete, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’ın mecliste yaptığı açıklamaya da değindi.

Muğlalıların zengin toprakların fakir çocukları olduğunu söyleyen Mete, şunları söyledi; ”kendi evlatları için kendi arazilerine ev yapamıyorlar. Dolayısıyla vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıya çözüm bulmak amacı ile bizzat Sayın Cumhurbaşkanımıza konuyu arz ettim. Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki Beyin de talimatı ile ilimizde tüm kesimlerin katılımına açık olacak şekilde çalışmalar başlatıldı. Ayrıca bakanlığımız yetkililerince  “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma projeleri ile ilgili Bodrum ilçemizde bir toplantı yapılacak. Bölge milletvekillerimiz başta olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları, Belediye Başkanları, İl İlçe Başkanlarının ve muhtarların da yer alacağı toplantıda bilgilendirme yapılacaktır. Bu toplantıda Muğla ilimiz ile ilgili eski yeni, sit kategori durumlarını gösteren sit paftaları, katılımcılara görsel olarak dağıtılacak olup tamamen şeffaf bir yaklaşımla,  katılımcıların görüşlerine sunulacaktır. Söz konusu haberlerin aksine doğal sit alanlarında herhangi bir iptalin söz konusu olmadığı, aksine daha korumacı bir yaklaşımla koruma alanlarının arttığı da tüm gerçekliği ile görsel ve yazılı olarak ortaya konularak, çalışmalar kurum yetkilileri tarafından anlatılacak. Yıllardır kangren haline dönmüş bu sorunla ilgili Bakanlığımızca bilimsel ve akla uygun çözüm bulunması konusunda yapılan çalışma daha taslak halindeyken, bu çalışmanın hiç yapılmaması noktasında fikir beyan etmek, iptalini istemek iyi niyet göstergesi olmadığı gibi Muğla’nın ve Muğlalı’nın derdiyle dertlenmekten uzak bir anlayışın tezahürüdür.”

Son Haberler