Güneyege Haber

AKŞENER, FETHİYE’DE ‘CUMHURBAŞKANI AKŞENER’ DİYE KARŞILANDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, önce MHP’den istifa edip DP’ye katılan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya İYİ Parti rozetini takmak üzere geldiği Fethiye’de ”Cumhurbaşkanı Akşener” sloganları ile karşılandı.

Akşener, Belediye binası önünde Belediye Başkanı Behçet Saatcı, eşi Nesrin Saatcı, İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve çok sayıda vatandaş ile birlikte Belediye bandosunun çaldığı İzmir Marşı ve Vardar Ovası türküsü ile karşılandı. Akşener, 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekilliği seçimlerinin tarihinin açıklanmasının ardından ilk seçim çalışmasına da Fethiye’den başladı. Akşener’in Belediye binasına girişte üzerine sarıçiçek yaprakları atıldı.

Belediye binası içinde çiçeklerle karşılanan Akşener, onlarca Belediye personelinin elini tek tek sıkarak Saatcı’nın makam odasına geçti. Burada gazetecilere kısa açıklamalarda bulunan Akşener, ”Çok eski arkadaşım Behçet Saatcı ile inşallah bir yol yürümek üzere Fethiye’ye geldik. Partimize ve bizlere güç katıyorlar. 24 Haziran baskın ötesi ani bir seçim kararı alındı. İYİ Parti’nin önünü kesmek için her şeyi yapıyorlar. İYİ Parti tüm hukuki şartlarını tamamlamıştır. 10 Haziran itibariyle seçime hak kazanmıştır” dedi.

Akşener; 1980 ve 1960 darbelerini de hatırlatarak o dönemdeki siyasi durumu anlatıp; ”Türk Siyaset tarihinde tabandan teşkilatlanarak yukarıya giden bir partiyiz. 77 ilde teşkilatlandık. 67 ilimizde kongremizi yaptık. Milletimizin ortaya çıkardığı bir gücüz. Kadınlar da benim için kurtarıcı. El ele tutuşup Türkiye’yi kurtaracağız” dedi. Bir gazeteci, 1977 yılında Alparslan Türkeş’in de seçim hareketini Fethiye’den başlattığını ve 19 milletvekili kazandığını hatırlatınca Akşener, ”Tevafukları severim” şeklinde gülümseyerek cevap verdi.

YÜRÜYEREK MİTİNG ALANINA GEÇTİ

Fethiye Belediye binasında bir süre dinlenen Akşener, daha sonra beraberinde Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile Beşkaza meydanına yürüyerek geçti. Bu sırada yine gençlerden oluşan bir grup ‘Cumhurbaşkanı Akşener’ diye sloganlar attılar. Onlarca genç meşaleler yakıp, ‘Hoş geldin Cumhurbaşkanım’ diye haykırdılar.  Akşener, meydana varıncaya kadar zaman zaman izdiham da yaşandı.

3 DAKİKALIK FİLM İZLENDİ

Fethiye Beşkaza Meydanında coşkulu şekilde karşılanan Meral Akşener ve yüzlerce kişiye Saatcı’nın 1999’dan bu yana 19 yıllık Başkanlık süreci ve seçim gecelerinin coşkularını gösteren film izlendi. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Suat Aybek, kısa bir konuşma yaparak; ”Genel Başkanımızı buradan söz veriyoruz. Cumhurbaşkanı yapacağız” dedi.

”TARİHİ BİR GÜNE TANIKLIK EDİYORUZ”

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da sık sık alkışlanan konuşmasında önce partilerden gelen teklifleri anlattı. Saatcı; ”Saygıdeğer Beşkazalılar çok iyi bilir ki, biz hangi partide olursak olalım, yakamızda rozet taşımayız. Bizim partimiz, Fethiye ve Türkiye sevdalılarının partisidir. Makama, mevkiiye düşkünlüğümüz olsaydı, 2002 yılından bu yana iktidar partisindeydik, 2011 yılında MHP birincisi sıra milletvekiliydik. 2015 yılı kasım ayında iktidar partisinden Milletvekiliydik. Hatta CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2014 yılında yapmış olduğu teklifi kabul etseydik belki de, farklı kulvarlarda siyaset yapıyor olacaktık. Bu anlamda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na şükranlarımı sunuyorum. 1999 yılından itibaren her seçimde bize destek veren ama sosyal demokrat, ama muhafazakar, ama milliyetçi velhasıl hangi partiye mensup olursa olsun her seçimde bize destek veren arkadaşlara, bu meydandan teşekkür etmek istiyorum. Fethiye Türkiye’de yok olmaya yüz tutmuş demokrasinin teamüllerinin uygulandığı bir ilçedir. Bayramlarda seyranlarda izne ayrıldığımda parti gözetmeksizin tüm belediye meclis üyesi arkadaşlarımız belediye başkan vekilliği yapmıştır” dedi ve Mete Atay’ı sahneye davet etti.

”FIRILDAK OLAMAYIZ”

Saatcı; ”Bu yaklaşımımızı canlı bir örnekle bitirmek istiyorum. Bizim için hayat duruştur ve başarıyla bitirilmesi gerekilen görevdir. Makam, mevkii ve para peşinde koşmak değildir. Rahmetli Ocak Genel Başkanımız ve arkadaşım Muhsin başkanın ifade ettiği gibi, azami 70-80 yıllık bir ömür için fırıldak olamayız. MHP’den mecburi ayrılık sürecinde, arkamızda dimdik duran Saygıdeğer Beşkazalılara, benimle birlikte hareket eden başta meclis üyesi arkadaşlar olmak üzere dava arkadaşlarıma, yurdun dört bir yanından bizi destekleyen ve haksızlığa uğradığımızı söyleyen kardeşlerime teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca kendi partilerine geçtiğim günden itibaren bana kucak açan her türlü kolaylığı sağlayan ve en ufak bir sıkıntı bile yaşatmayan başta Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal başkanım olmak üzere, İl Başkanlarım Zekai Alper ve İsmet Köse’ye, İlçe Başkanlarımız Kemal Karadenizli ve Osman Buğdaycı ile yönetim kurullarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi.

”ZOR BİR ADAMI ALDIN”

Saatcı, Meral Akşener’e kendisi için ‘zor bir adamı aldın’ diyerek ”Şimdi herkes atıp tutuyor. Düşene vurmak kolaydır. 28 Şubat süresince yalakalıkların diz boyu olduğu o günlerde, askerin astığı astık, kestiği kestik döneminde, devrin kudretli generaline ‘kazıklı voyvoda’ diyebilmek için mangal gibi yürek, çelik gibi irade olması lazım. Biz böyle bir liderle yola çıkıyoruz. Allah yolumuzu açık eylesin. Hz. İbrahim’in ateşini söndürmek için ağzında bir damla su taşıyan karınca misali safımız belli olsun.Sayın Genel Başkanım, zor bir adamı aldın. Allah yardımcın olsun. Her ne kadar benim evde de bir tane var deseniz de, yine de siz beni Nesrin hanıma bir sorun. Sonra pişman olmayasınız. Türkiye’de siyasal değişimler daha çok zorlamalarla oluyor. Her ne kadar, MHP içerisinde demokratik bir mücadeleye girişen bir ekibin, önünün hukuk ve hükümet tarafından kesilmesi sonrası, bir çıkış yolu olarak kurulan parti gibi gözükse de,  İyi parti; toplumun her kesimine açık, herkesi kucaklayan bir yapıya dönüşüyor. İyi Parti, yeni bir umut. Doğan grubunun tasfiyesi ile iyiden iyiye tek sesli hale gelen medya, görmeyebilir. Görmek istemeyebilir. Öyle hareket etmek mecburiyetinde kalabilir. Ancak toplumdan ciddi bir dip dalgası geliyor. Bunu hep birlikte göreceğiz. Bu milletin sağı solu belli olmaz. Ancak unutmayalım ki, 1950 seçimlerinde tüm medya CHP’nin elindeydi. Seçimleri Demokrat Parti kazandı. 1983’de askeri iktidar merhum Turgut Sunalp’i destekliyordu. Seçimi rahmetli Turgut Özal’ın Anavatan’ı kazandı. 2002 yılında muhtar olamayacak denilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 16 yıldır ülkeyi yönetiyor ve cumhurbaşkanımız. Sözü nereye getireceğim. Tabi ki anladınız. Tarih tekerrürden ibarettir. Şimdi sıra İYİ parti’de.Ülkede korku imparatorluğu hâkimiyeti kurulmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

”SU MECRASINA AKAR”

Saatcı, ”İnsan dediğimiz varlığın fıtratında özgürlük vardır. Suyun mecrasına akması gibi, bunu korkuyla, baskıyla engellemeyesiniz. 2002-2007 arası hepimiz için bir umuttu. Daha sonra İktidar sarhoşluğu ve güç zehirlenmesi başladı.

Belki yollar, viyadükler, metrolar, metrobüsler yapıldı. Ancak bizi biz yapan maddi veya manevi değerlerimizden hep uzaklaştık. Bir ülkenin yüz yıllık birikimi bir nesle kullandırıldı. Betona ve ranta dayalı ekonomi ile gidilmez diyorduk. Gelinen son nokta meydanda… Dolar 4, Euro 5, Benzin 6 TL.  Dış borç454 milyar dolar. 2002 yılında bu rakam 130 milyar dolar! 2002 yılından bu yana muhalefetteyiz. 2014’den beri de Muğla’da da muhalefetteyiz. Bir partiye tabi olmak bizim gözümüzü kör etmeyecek. Yanlışımıza yanlış, doğrumuza doğru diyeceğiz. Şayet nasip olurda iktidara gelirsek, iktidar sarhoşu olmayacağız. Ankara’da AKP ne yapıyorsa, Muğla’da Büyükşehir onu yapıyor. Gücü elinde tutan kimseyle paylaşmak istemiyor. Biz böyle olmayacağız.

Koylar, Ölüdeniz,Seydikemer Saklıkent, Köyceğiz, Spor tesisleri, belediyenin bekleyen projeleri.Su ücreti, Fethiyespor, İskele, Rekreasyon alanı

Allah bize iktidar nasip ederse,iktidara geldiğimizde ilk yapacak olduğumuz yasal değişikliklerden bir tanesi de ucube şehirleri kimliksizleştiren, köy kültürümüzü yok eden büyükşehir yasasını değiştirmek olacaktır.

Eşit şartlarda yarışmadığımız belli, bir tarafta tüm medya ve devlet imkanı, diğer tarafta kıt kanaat fedakarlıklarla yürütülen bir çalışma. Ancak biz kazanacağız. İYİ’ler kaybetmez.Yapma etme demek kolaydır. Biz İmam-ı Azam efendimiz gibi, 40 gün bal yemeden sonra lokman hekimin gönderdiği çocuğun annesine, ‘bal yeme’ diyenlerdeniz. Bir elin yağda, bir elin balda olup da, bal yeme dersen, ancak suyun üstüne yazı yazarsın. Biz seçilmiş ve atanmışların asli görevi, kendi ticari ve sosyal konumlarını yükseltmek değil, muhatap oldukları kesimin, ekonomik ve sosyal statüsünü yukarıya çekmektir.

Garip guraba deyip, kendi etrafını zengin etmeyeceksin. Cuma hutbesini kendine kalkan edip, “tabi ki yakınlarımı kollayacağım” demeyeceksin. Hakkı, haklıya teslim edeceksin. Fakir fukarayı gözeteceksin.Ben bu reis işine taktım. Bu kelime 12 eylül öncesi siyasi ortamda bize ait bir jargondu. Bu arkadaşlara yakışsa yakışsa, akıncı ya da mücahit kardeşliği yakışır. Bu reis nereden çıktı. Zorlamanın anlamı yok. Bazen olmuyor. 42 bedene 50 beden elbise gibi duruyor” dedi.

BOZKURT SELAMINI HATIRLATTI

Saatcı, ”Sayın Cumhurbaşkanımız, Mersin’de Bozkurt Selamı verdi. Vay efendim… Yokrabia yaparken eli kaydı. Yok böyle oldu. Ya onu ya böyle yaparsın ya da yapmazsın. Kim sizi zorluyor. Bu AKP sözcülerine de akıl ermiyor.Peki niçin İYİ Parti?

-Ülkenin yaklaşık 100 yıllık birikimini bir nesle kullandırılmaması için iyi parti

-Ülkenin ya bendensin, ya karşımdasın dememesi için iyi parti.

-Bize oy vermezseniz, dosyalarınız Ankara’da tozlu dolaplarda bekler, dememek için iyi parti

-Türk tarımı ve hayvancılığın bitmemesi için iyi parti.

– “Her şeyi ben bilirim”e karşı iyi parti.

-Paylaşımda ve hoşgörüden uzak yaklaşıma karşı iyi parti

-Devletin partileşmesine karşı iyi parti

-Dinin siyasi ve ticari sömürü olmaması için iyi parti

-Belediyeler arasında adil davranılması için iyi parti.

-15 Temmuz sonrası söz verdikleri halde liyakata değil, sadakate karşı iyi parti.

-Türk Kültürünü besleyen ana damar olan köy kültürünün yok olmaması için iyi parti.

-Stratejik derinlik değil, karmakarışık olan dış politikaya karşı için iyi parti

-PISA değerlendirmelerinde sonlara demir atmış milli eğitim için iyi parti.

Bizim siyasi birikimi ve tecrübesi olan arkadaşlara ihtiyacımız var. Ancak İyi Parti’de eskimiş, toplumda karşılığı olmayan arkadaşlar kusura bakmayacaklar.

Sayın Genel Başkanımız çok doğru bir teşhisle kadınlarımıza ve gençlerimize sırtını dayayan bir parti oluşturmaya çalışıyor. Bu iki kesimi arkanıza aldığınız zaman başarılı olmamanız mümkün değil. Fethiye’de biz 4 seçimdir, bunu yapıyoruz. Ve sonuç meydanda… Kadın toplumun temel taşıdır. Baş tacıdır. Anamızdır. Bacımızdır. Bu yüzden kadına değer veren bir hareketin içinde olmak bizler içinde ayrı bir gurur meselesidir. Teşekkürler Sayın Genel Başkanım. Ayrıca Türk kadınını kafes arkasından çıkaran, Dünya’da ilk defa kadına seçme ve seçilme hakkı veren önderimiz, başöğretmen, ezeli ve ebedi tek başkomutanımız Atatürk’ümüz, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.Tabi ortadan konuşmak lazım. Bize göre böyle. Ancak ülkenin yüzde 35-40 bandındaki bir kesimi halinden memnun. Gidişattan memnun. Bizim taşıdığımız endişeleri taşımıyor.

Bir dua ile sözlerimizi bitirelim.Şayet ülkede iyi şeyler oluyor ve biz göremiyorsak, Allah bize anlama görme melekesi versin. Yok, bizim gördüklerimiz bildiklerimiz doğruysa da, o işini bilir. Bildiği gibi yapsın. Böyle deyip de, mahcup olacaksak da, bize hiçbir makamı ve mevkiiyi nasip etmesin” diye konuştu.

SAATCI’YA ROZET TAKTI, FETHİYESPOR ATKISI HEDİYE

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya rozetini taktı. Konuşmasına başlayan Akşener, bu sırada öğle ezanı okunmaya başlayınca konuşmasını bıraktı. Bu sırada Fethiyespor Başkanı Mustafa Ferizcan kürsüye çıkıp Akşener’e Fethiyespor atkısı taktı. Ayrıca üzerine Meral Akşener yazılı 82 numaralı forma hediye etti. Bu arada Akşener’in fotoğrafının bulunduğu bir tablo hediye edilirken; bir kadının kucağındaki bebeği Saatcı Akşener’e getirdi. Akşener sahnede bebeği severken, adeta kendinden geçti.

”HARP HALİDİR, HER ŞEY MÜBAHTIR”

Akşener konuşması sırasında Atatürk’e hakaret davasında yargılanan Yavuz Bahadıroğlu’nun ‘Harp hiledir’ tweetine de cevap vererek, “Kendini Erdoğan’a sevdirmek için uğraşan bir zatın bir sözü var ‘Harp halidir her şey mübahtır’ Geçen referandumdaki gibi YSK üzerinden bir hileye başvurursanız bütün fetvalarınızı size yediririm” ifadelerini kullandı.

“EVLERİNİ ÖZLEMİŞLERDİR, EVLERİNE GÖNDERECEĞİZ”

Akşener; ”Öncelikle bu meydanda bizlerle beraber olan, bize destek olmak için genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle, çok değerli kardeşimler ile, buna vesile olan çok değerli kardeşim Behçet Saatcı’ya teşekkür ediyorum, Allah hem onlardan hem de sizlerden razı olsun.Bu meydanı dolduranların ne anlama geldiğini biliyorum. Çalışanların tereddüt ettiği ülkede, OHAL’in devam ettiği ülkede cesurlar hareketi bu meydanı doldurdu. Aynı 1919’da olduğu gibi sizin iradenizle, sizin duruma vaziyet etmenizle, sandıkta evlerine göndereceğiz.Şimdi bakın, farkında değiller çok yoruldular. Eşleri özledi, torunları özledi, çocukları özledi. 16 senedir yoruldular. Çeneleri düştü, konuştukça Türkiye batıyor. Bu arkadaşları evlerine göndereceğiz. 2 buçuk yıldır bağırıyorlar, Başbakan Meral diye. Yapmayın üzülüyorlar. İki Başbakan değişti, şimdi de Cumhurbaşkanı değişecek sayenizde” dedi.

“ABİLERİN BU KADAR KORKTUĞUNDAN HABERİM YOKTU”

Akşener; ”24 Haziran’da bir seçim kararı açıkladı. Açıklayan kim Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, dile getiren kim? Saray’ın küçük ortağı Bahçeli… Abilerin bu kadar korktuğundan bu kadar haberim yoktu. Dün abiler ikiledi. Bizim için mesele değil, hazırız.İddia ediyorum en hazır parti biziz. Darbelerden sonra sıfırdan kuruldular. Hepsi grup kurarak parti kurdular. Birçok ilde, ilçede teşkilatımız var. İnşallah buralardan milletvekili çıkaracağız.İYİ Parti hiçbir partinin devamı, kardeşi, yandaşı değildir” ifadesini kullandı.

“GÖK KUBBEYİ BAŞINIZA YIKARIM”

Meral Akşener; ”Bu milletin mensuplarının kurduğu, kurdurduğu yapıdır. Herkesi kucaklayan partidir. Onun için bizi durdurmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Buradan abidik gubidiklere alışmışlara sesleniyorum ayağınızı denk alın. İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer engel olmaya kalkarsanız bende Meral Akşener’sem o gök kubbeyi başınıza yıkarım. Buradan size bir çağrım var İYİ Parti sandıklara sahip çıkacak ama sizler de sandıklarınıza sahip çıkacaksınız. Kendini Erdoğan’a sevdirmek için uğraşan bir zatın bir sözü var “Harp halidir her şey mubahtır” Geçen referandumdaki gibi YSK üzerinden bir hileye başvurursanız bütün fetvalarınızı size yediririm.Sayın Erdoğan’a uzun zamandan beri soruyordum “İttifakı neden yaptınız” diye. Dün ortaya çıktı, çekmecelerindeki anketler o kadar kötü ki apar topar seçime gidiyorlar. Biz seçime hazırız” dedi.

“MERAL KARDEŞİM” DİYECEK DİYE KORKUYORUM”

Akşener; ”FETÖ’yle ittifak kurmuşlardı daha önce. Şimdi bakıyoruz FETÖ operasyonları yapılıyor ama soru çalmalarla ilgili tek bir söz, tek bir adım yok. Çünkü bunlar cürüm ortağı. Beraber çaldılar o soruları. Şimdi de MHP ile çıkar ittifakı kurdular. Bırakın istedikleri ittifakı kursunlar. Habur rezaletine izin verenler Yerli milli öyle mi? Oslo sürecini yürütenler yerli milli öyle mi? Bakın görün kim yerli kim milli kim hain!Ben çok korkuyorum bir gün bana da “Meral Kardeşim” diyecek diye. Bastığı yerde ot bitmiyor. Şimdi iki kardeş oldular hayırlı olsun ama bizden uzak olsun.Biz çiftçimizle ittifak yapıyoruz. Biz çocuğuna her türlü gayreti gösterip okutup 4 sene sonra iş bulamayan anne ve babalarla ittifak yapıyoruz. Biz pancar işçisi şeker işçisiyle ittifak yapıyoruz. Biz ilginç isimli vakıflarda tacize tecavüze uğrayan mağdurlarımızla ittifak yapıyoruz” dedi.

“25’İNDE KABUSTAN UYANACAĞIZ”

Akşener; ”Ve biz bugün bu meydandan uyum yasaları nasıl çıkacak derken biz Seçim kampanyasını başlattığımız Fethiye’de sizlerle ittifak yapıyoruz ve seçimi başlatıyoruz.Allah’ın izniyle 25 Haziran’da bir düşünün balkon konuşmasında bir abi yanında bakanları yandaş inşaat şirketleri tabii damatlar. Böyle bir konuşma düşünün.Bir Başka balkon konuşması düşünün yanımda Behçet Başkan gibi başkanlarımız, aranızdan kadınlar, gençler, erkekler ve çocuklarla yepyeni yüzlerle sizin için çalışmaya ant içmiş kadroyla. Birleştirici kutuplaştırmayan bir dille siyaset yapmayı görev bilmiş bir cumhurbaşkanı.25’inde bu kabustan uyanacağız” dedi.

İLÇE BİNASININ AÇILIŞINI YAPTI

Akşener, daha sonra yürüyerek çarşı caddesinde bulunan partisinin ilçe binasının açılışını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile birlikte açılış kurdelesini açan Akşener, burada da partili kadınlarla fotoğraf çektirdi. Akşener daha sonra partisinin il binasının açılışı için Muğla’ya hareket etti.

ERDOĞAN CANKUŞ/FETHİYE

Son Haberler