Güneyege Haber

ALTIN FIRSAT!

YASTIK ALTINDAKİ ALTINLARINIZ HEM SİZE, HEM ÜLKEYE KAZANDIRACAK.

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI İHRACI TALEP TOPLAMA İŞLEMLERİ ZİRAAT BANKASI ŞUBELERİNDE BAŞLADI.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığınca yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla, Türkiye genelinde etaplar halinde gerçekleştirilecek ‘Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası İhracı’ talep toplama işlemlerine yetkili tek banka olan Ziraat Bankası Şubelerinde başlanıldı.

Ziraat Bankası Muğla Bölge Yöneticisi Recep Özdemir, Yurt genelinde 2 Ekim tarihinde başlayan ve 27 Ekim tarihinde sona erecek olan Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası İhracı ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Yastık altında altını bulunan tüm vatandaşların hem birikimlerini en avantajlı şekilde değerlendirmek, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına ihracata katılımının önemine vurgu yapan Özdemir,  uygulama hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

– Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası  nedir?

Altın Tahvili, Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak Devlet İç Borçlanma Senedidir. Altına Dayalı Kira Sertifikası ise yine Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına 6 ayda bir kira getirisi kazandıracak faizsiz tahvillerdir.

– Hazine Müsteşarlığı Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracını neden yapmaktadır?

Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında 2.200 ton altın bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunların ekonomimize kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin arttırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi Hazine Müsteşarlığı’nın bu ihraçtaki amacıdır. Bankamız ihraca aracı tek banka olarak belirlenmiştir.

– Kimler Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası Talebinde bulunabilir?

Yastık altındaki altınını değerlendirirken orta vadeli getiri kazanmak isteyen tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir.

– Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’nın müşteriye avantajları nedir?

Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama ve stopaj kesintisi olmadan 6 aylık kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Mevduatta stopaj oranı vadesine göre %10-15 arasında değişmektedir. Tahvil gelirleri ise %10 stopaj kesintisine tabidir. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasında ise stopaj/vergi kesintisi bulunmamaktadır. 6 aylık kupon/kira oranı (dönemsel) %1,20 (yıllık getiri %2,40)’dır. Kupon/kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen yöntemle TL cinsinden aktarılacaktır.

– Toplanacak hurda altın özellikleri nedir?

Altın Tahvili için talep toplama döneminde sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecektir. Hurda altınlar kabul edilirken eksper Darphane tarafından basılan altınları adet olarak, diğer altınları tartarak herhangi bir iskontoya tabi tutmadan değerini hesaplayacaktır.

– Hangi tür altınlar kabul edilmeyecektir?

Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar eksper tarafından kabul edilmeyecektir.

Vade nedir ve Dönemsel Getiri nasıl elde edilecektir?

İhraç edilecek olan Tahvil ve Kira Sertifikasının vadesi 2 yıl olup, 6 aylık kupon/kira oranı (dönemsel) %1,20 (yıllık getiri %2,40)’dır. Kupon/kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen yöntemle TL cinsinden aktarılacaktır.

– Müşterinin vadesinden önce tahvili satmak istemesi durumunda ne olur?

Müşteri, ihtiyaç ya da başka bir nedenle vadesinden önce Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’nı geri satmak isteyebilir. Bu durumda fiziki olarak altın alma hakkı olmayacak olup, tıpkı kuyumcuda altın bozdurur gibi Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını istedikleri zaman Bankamıza satabilecek ve TL karşılığını işlemiş faizi ile birlikte alabileceklerdir. Yapılacak ödemede Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının fiyatı, piyasadaki güncel gram altın fiyatları dikkate alınarak Bankamız tarafından belirlenecektir.

– Tahvilin vadesinden önce satılması ile ilgili herhangi bir süre sınırlaması var mıdır?

İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde (90 ıncı takvim günü dahil) Altın Tahvillerinin/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının Bankamıza satılmak istenmesi durumunda, ihraç aşamasında müşterilere yansıtılmayan maliyetlerin bir bölümü dikkate alınarak %1,5 oranında iskonto uygulanarak Bankamız tarafından geri alım fiyatı ilan edilecektir.

İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında (91 inci takvim günü ve sonrası) Altın Tahvillerinin/Altına Dayalı Kira Sertifikalarının Bankamıza satılmak istenmesi durumunda her hangi bir iskonto uygulanmayacaktır.

– Müşteri tahvilini başka bir kişiye devredebilir ya da satabilir mi?

Müşteriler vade tarihinden önce isterlerse Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını bir başka gerçek   kişiye satabilir veya devredebilir. Alıcı adına Bankamızda yatırım hesabı açılması ve şubemizde işlemin gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. Devir işlemleri yatırım hesabı virmanı yapılarak gerçekleştirilir.

– Vade sonunda anapara ödemesi nasıl gerçekleştirilecektir?

Vade sonunda anapara ödemesi müşterinin vadesiz altın mevduatı hesabına gram altın olarak geri ödenebileceği gibi, ‘1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak’ vade tarihinden sonra Bankamızca belirlenecek tarihlerde ve şekilde fiziken geri alınabilecektir.

– Dönemsel getiri de fiziki altın olarak talep edilebilir mi?

Hayır, fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir. Ara dönem faiz/kira getirileri TL cinsinden müşterinin yatırım hesabına ya da talep edildiği takdirde vadesiz TL mevduat hesabına ödenecektir.

– Müşteriden komisyon, hesap işletim ücreti vb. gibi kesintiler yapılacak mıdır?

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası kapsamında açılan hesaplardan müşteriden hesap işletim ücreti ya da başkaca bir komisyon kesilmeyecektir. İhraçla sağlanan getiriler gelir vergisinden (stopaj) muaf olacaktır.

Son Haberler