Güneyege Haber

ATATÜRK’Ü ANLAMAK

Atatürkçüyüm demek ne kadar kolay olmuş.

Söz ve laf ile herkes Atatürkçü. Kimsenin Atatürk sevgisini sorgulamak, haddim değil. Hakkım da değil. Ayrıca bu milletin, Atatürk’e olan sevgisinden de zerrece şüphemde yoktur.Fakat şeklen ve sözle Atatürkçülük yapan , içi boş ve kof olup da Atatürkçüyüm diye ortada dolaşan, Atatürk’ü tanıyıp,anlayamamış olan, Atatürk’ün miras bıraktığı milli hedeflerden bihaber, Atatürk’ün Türkçülüğünü ve Türk milliyetçiliğini kavrayamamış, fikri “ yerli ve milli “ olmayanlardan uzak duramamış, kuru,kuruya batı taklitçiliğinden ileriye gidememiş, Atatürk’ü siyasetine materyal etmiş kişiler ile derdim ve mücadelem.

Bu milletin sağcısı da solcusu da Atatürk’ü sever. Ama herkes kendi ideolojisine göre Atatürk’ü yorumlayıp seviyor. Olsun, ideolojik bile olsa da herkesimin sevgisini ve saygısını görüyoruz.

Bazıları “ Bozkurt “ diye sever, bazıları da “ devrimci “ diye sever . Sonuç olarak her kesim, Atasının sevecek bir tarafını bulmakta zorlanmaz. Bu durum bizim milletimizin Atatürk’e olan vefasıdır.

Atatürk bu milletin tutkalıdır. Lütfen Atatürk’ü siyaset konusu yapmayalım. Gerçek Atatürk sevdası varsa yüreğimizde, bu konuda, hassas davranırız. Atatürk bu milletin ortak değeridir. Birleştirendir.  Bırakın herkes kendisine göre yorumlayıp sevsin…

Yalnız sevmek ayrı,izinden gitmek ayrı .Bu durumu da bilelim.

Atatürk milletine sevdalı ve milletinin hasletlerine inanan ve güvenen bir liderdir. Milletine sevdalanmadan,milletine güvenmeden ve milli düşünüp,davranmadan Atatürkçü olamayız. Atatürk’ün izinden gidemeyiz. Batılılaşmayı,batının kültürünü alıp taklit etmek değil, batının ilmi metodları ile batı medeniyetinin üstüne çıkmak,daha büyük Türk medeniyetini ortaya çıkarmak olduğunu anlamadan , Atatürkçü olup, izinden gidemeyiz. Türk tarihini bilmeden,tarihde Türk milletinin yüklendiği misyonu anlamadan, Atatürk’ü anlayamayız. Atatürk’ün bir Osmanlı paşası olduğunu ve Osmanlı yıkılışı sırasında yaşanan acı olaylardan nasıl tecrübeler çıkardığını, tekrar bu acıların yaşanmaması için nasıl tedbirler aldığını anlamadan,Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın ne kadar kıymetli olduğunun farkına bile varamayız. Demokrasinin ve özgürlüklerin kıymetini bilip, geliştiremeyiz. Batı emperyalizminin zulmünü görmüş ve yaşamış nesiller kadar, bizler emperyalistlerin karşısına çıkabilirmiyiz ? Zalime ve zulmüne dur diyebilirmiyiz ? Atatürk savaşlarda kaç ölüme şahitlik etti, hiç düşündünüz mü ?  Kaç kol ve bacağın parçalanışına, kaç kafa ve vücudun paramparça olmasına tanık oldu ? Milletin evlatlarının, bağımsızlık için canıda dahil olmak üzere, neleri  feda ettiğini görüp,anlamadan, Atatürk’ün milletini “ baş tacı “ edişini anlayabilirmiyiz ?

Atatürk sadece bizim milletimiz için değil,ezilen ve sömürülen tüm mazlum milletler için savaştı. Zalimlerin,zulmüne dur dedi. Doğu milletlerinin umudu oldu. Güçlü Türk milletinin, hem İslam coğrafyası için, hem de ezilen doğu halkları için ne kadar önemli olduğunu, iyi tahlil etmek zorundayız.

“ Yurtta sulh,cihanda sulh “ sözünün ,tarihi misyonumuzu anlatan bir derinlik olduğunu fark etmeden, ne Atatürk’ü anlayabiliriz, ne de genç Türkiye Cumhuriyetine yüklemek istediği misyonu, kavrayabiliriz. “ Senin için yükselmenin sınırı ve hududu yoktur ” derken, Türk milletine hangi hedefi gösterip,emanet ettiğini  ve hangi misyonu yüklediğini kavrayamayız.

Kökleri Türk milletine dayanan, bir kültür ve medeniyet ile batı medeniyetinin üstüne çıkmadan ve Türk milletini,milletler ailesi içerisinde, şerefli bir makama taşımadan ATATÜRKÇÜ olamayız. Emanetleri ve hedefleri rehberimizdir.  Başaracağız..

Ölüm yıl dönümü münasebeti ile Atatürk’ü bir kez daha hayırla ve minnetle yad ediyorum. Şükranlarımı sunuyor ve Allahtan rahmet diliyorum. Partizan sloganlar,şeklen ve klişe sözler ile Atatürkçüyüm diye ortada dolaşanlardan ziyade, Atatürk’ün ruhunu anlamış, Türk milletine sevdalanmış,milletine hizmet aşkı ile yanıp,tutuşan ve hem Türk milleti, hem de insanlık alemi için TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ zirveye taşımaya çalışan ATATÜRKÇÜLER’in çoğaldığı günleri görmek dileğiyle, hayırlı haftalar temenni ediyorum…

Son Haberler