Güneyege Haber

Azmiyle “okumanın yaşı yoktur” dedirtiyor

Ortaca’da “Okuma-Yazma Seferberliği”

66 yaşındaki Satı Karaca, hayalini gerçekleştirerek okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından ülke genelinde başlatılan “Okuma-Yazma Seferberliği” kapsamında, Ortaca’da çalışmalara başlandı. Kurslara katılan 66 yaşındaki Yozgatlı Satı Karaca’nın, öğrenme azmi ise dikkat çekti. Çocukluğunda okula gidemeyen Karaca, hayallerini gerçeğe dönüştürerek okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Ortaca Halk Eğitim Merkezince açılan, sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 sınıf olarak devam eden ücretsiz okuma-yazma kurslarına şuana kadar 16 kişi katıldı.

Kursların 120 saat üzerinden verileceğini aktaran Ortaca Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Ali Top; “Kursiyerlere kitapta verilecek. Başvurularımız başladı. Kurslarımız ücretsiz. 1 kişi dahi olsa kurs açabiliyoruz. Şuana kadar 20 tane müracaat oldu. Kurslar okuma ağırlıklı olacak.” diye konuştu.

TÜİK verilerine göre ilçede okuma yazma bilmeyen kişi sayısının 541 olduğunu belirten Top; ”Cumhurbaşkanımızın destekleriyle yürütülen okuryazarlık seferberliği kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı kurslarımıza bekliyoruz.” dedi.

– “Bu imkanı sağladığı için devletimize teşekkür ederim”

Kurslara katılan 66 yaşındaki 3 çocuk annesi Satı Karaca, okuma yazma bilmeyenler için kursların bulunmaz nimet olduğunu söyledi.

Hiç okula gitmediğini dile getiren Karaca, “ben çocukluğumdan bu yana kara tahtayı görmek, sırada oturmak ve öğretmenin ders anlatmasını dinlemek istiyordum. Kendi kendime, eşin dostun yardımıyla derme çatma bir şeyler öğrendim, yazıları eksik yazıyordum. Halen daha çok iyi değil ama Zehra hocam ile çalışmaya devam ediyorum. Okumam yazmam olsa da şuan için yeterli değil, öğrenmeye geldim. Bu konuda kız çocukları sakınıldığı için okuma şansım olmadı, öğrenmenin yaşı yok. Bize bu imkanı sağladığı için Devletimize teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

– “Günlük hayatın içinden cümleler kuruyoruz”

Halk Eğitim Merkezi’nde okuma yazma eğitimi veren sınıf öğretmeni Zehra Eda Yılal ise kursiyerlere öncelikle sesi telaffuz etmeyi ve düşünerek yazmayı öğrettiklerini ifade etti.

Kurslara katılanların büyük bölümünün yanlış yöntemler ile okuma yaptıklarını vurgulayan Yılal, şunları kaydetti; “Telaffuz problemi var, harfin adını söylüyorlar, sesini söyleyemiyorlar. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Harfleri birbirine birleştiremedikleri için öncelikle harflerin sesini veriyoruz ve birleştirmelerini sağlıyoruz. Yazıda da düşünerek yazmayı öğretiyoruz. Günlük hayatın içinden cümleler kuruyoruz. Bu şekilde kendi hayatlarından bir şeyleri yazmak ve okumak cazip hale geliyor. Hem de okuma yazmaları hızlanmış oluyor.”

Son Haberler