Baş Başa’da haftanın konuğu Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik

Baş Başa adlı özel röportajımızda bu hafta yine Ortaca Belediye Başkanı Sayın Karaçelik’e yer verdim.

Aslında biraz da geç kalmadım değil. Başkan’a bize ayırdığı özel zamanda sorulması gerekenleri sordum; Yerel seçimlerde sizi nasıl bir tablo bekliyor? Adaylığınızı daha önce açıklayan bir başkan olarak seçimlere kendinizi  hazır hissediyor musunuz? Başkan Karaçelik artık gitmeli, halka inemedi, açılış ve festivaller dışında kendisini yanımızda göremedik, bizden koptu, artık desteklemeyeceğiz diyenler var. Sizce bu söylemler bir kara propagandamı yoksa halka zamanınızı gerçekten ayıramıyor musunuz? İlçeye tam teşekküllü bir Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi yapmayı düşünüyor musunuz? sorularımı yönelttim…

Karaçelik ile aylar önce de bir söyleşi yapmıştık ve o söyleşinin sonunda kendisine tekrar aday mısınız? diye sorduğumda “evet” demişti.

Aslında yerel seçimlere daha çok vardı bu söylemi dile getirdiğinde… Gelişmeler ne zaman nasıl olur bir bilinmez içerisindeyken Başkan Karaçelik bu açıklamayı yapmıştı.

Kendisine aynı soruyu bugün de sorduğumda “Ben bana oy veren halkıma güveniyorum. Onların desteğini her zaman yanımda hissediyorum.” dedi, Karaçelik.

Aslında iki dönemdir Ortaca’da belediye başkanlığı yapıyordu Karaçelik. Bu aylar onun için belki de son aylardı.

Tecrübelerim beni bu kez yanılttı desem yeridir. Bu dönemlerde siyasilerin sinir katsayıları biraz yükselmiş oluyordu.

Öyleye kısa zaman sonra ne olacağı belli olmayan bir seçim vardı. Belki yeniden seçilecek belki de bırakıp gidecekti.

Fakat ben kısa sürede olsa tanıdığım Sayın Karaçelik’i hep “sinirleri alınmış bir başkan olarak gözlemledim” zaman zaman kendisinin aleyhine de yazı yazdığım oldu. Fakat her defasında yazdıklarımı bana cevap olarak açıkladı. Gazeteci ile siyasetçi ilişkileri  bence böyle olmalı.

Sorularımızı kamu adına sorarsak siyasetçi de kamu adına görev yapıyorsa zaman zaman zıt kutuplarda da karşı karşıya gelebiliriz ama burada bence iki tarafında kalitesi önemli.

Ben sayın başkanı yerel seçimlerde kazansa da kaybetse de her zaman takdir edeceğim…

İşte ispatı…

Bu soruları herkese soramazsınız. Belki de herkes soruları böyle soramaz.

Evet lafı fazla uzatmadan Ortaca Belediye Başkanı Sayın Hasan karaçelik ile çoğunluğu Ortaca halkından gelen sorularla yaptığımız özel röportaja başlayalım derim…

Ersin Turan: Genel seçim sonuçlarını nasıl buluyorsunuz?

Hasan Karaçelik: “Seçimlerde, Muharrem İnce’nin aldığı oydan memnunum, en azından ülkede yeni bir ivme yakalandı. Yeni bir heyecan yaratıldı, seçim sonuçlarını da bu anlamda olumlu buluyorum.”

“VATANDAŞIMIZA VERDİĞİMİZ HİZMETİN KARŞILIK BULACAĞINA EMİNİM”

Ersin Turan: Yerel seçimlerde sizi nasıl bir tablo bekliyor?

Hasan Karaçelik: “Genel ve yerel seçimler arasında çok ciddi farklılıklar oluşuyor. Yereldeki yöneticinin vatandaşlara karşı tutumu ve hizmet anlayışı, yerel seçimdeki oy oranlarını etkiliyor. Yerel seçimlerde, vatandaşımıza verdiğimiz hizmetin karşılık bulacağına eminim.”

Ersin Turan: Adaylığını daha önce açıklayan bir başkan olarak seçimlere kendinizi hazır hissediyor musunuz?

Hasan Karaçelik: “Adaylığımı daha önce açıkladım. Başka adaylarda çıkacaktır. Bu gayet doğaldır. Büyükşehir yasası ile birlikte bir takım hizmet ve gelir alanlarının elimizden gitmesi ile gerçekten çok ciddi zorlanmaya başladık. Bu sadece CHP’li belediyeler içinde geçerli değil, hemen hemen hepsi büyükşehir yasasından şikayetçi. Ekonomik anlamda ciddi gelir düşüşleri var. Tabi, Büyükşehir’in ilçemize çok büyük hizmetleri var. 4 yılda ilçemize yapılan 50 milyona yakın bir yatırım var. Bu anlamda da Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimi iletmek istiyorum.”

“DÜNYADA ZİNCİR HALİNE GELEN MARKALAR ŞUBE AÇIYOR”

Ersin Turan: Göreve gelirken seçim beyannamenizden neleri yaptınız, şunları da yapacaktım ama süre yetmedi dediğiniz konular var mı?

Hasan Karaçelik: “Bizim baş sloganımız şuydu; ‘Ortaca’yı bölgenin lideri yapacağız’ o dönemi yaşayanlar bilirler. Cumhuriyet caddemizin ortasında 5 metrelik bir asfalt, Atatürk Bulvarı keza öyle. Şimdi buraların hepsi parke oldu. En önemlisi Ortaca ticari anlamda gelişim gösterdi, dünyanın ve ülkenin en önemli markaları ilçede yer açmaya başladı. Dünyada zincir haline gelen markalar şube açıyorlar. İlk geldiğimizde dediğimiz ‘Ortaca’yı bölgenin lideri yapacağız’ sözünü yerine getirdiğimiz kanaatindeyim.”

Ersin Turan: Dalyan’daki asfalt çalışmaları ve Sevgi Yolu’ndaki çalışmalar ile ilgili bilgi verir misiniz?

Hasan Karaçelik: “Dalyan’da 30 kilometre yol çalışması yaptık. Sezonun ardından hemen tekrar çalışmalara devam edeceğiz. Sevgi Yolu’nun ışıklandırmasını yaptık. Sevgi Yolu’nu yapacağımız düzenleme ile vatandaşımızın istediği şekle getireceğiz.”

“ÇOK CİDDİ TANITIM ETKİNLİKLERİ YAPIYORUZ”

Ersin Turan: Dalyan turizmine olan talep ve iş yerlerinin standartları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hasan Karaçelik: “Ortaca için çok ciddi tanıtım etkinlikleri yapıyoruz. Biz bu tanıtımı ne kadar çok yapabilirsek ve Dalyan’a talebi arttırabilirsek. Buradaki iş yeri sahiplerinde bir kalite standardı oluşacaktır diye düşünüyorum. Önemli olan talebi yaratmak. Bizde talep yaratma adına birçok tanıtım çalışması yapıyoruz. İlçemizdeki yeme içme yerlerinde ekiplerimiz gıda mühendisi ile denetim yapıyor. Denetimlerin sonunda da iş yerlerine puan ve sertifika vereceğiz”

Ersin Turan: Dalyan’da evlerin kayıt dışı kiraya verilmesi sorunu hakkında ne diyeceksiniz?

Hasan Karaçelik: “Türkiye’nin genel bir sorunu bu maalesef, Dalyan’da da bizim umduğumuz sayıların üzerinde ev kiralama yöntemi ile turizm yapılıyor. Biz bunu yetkili kurumlar ile görüştük. Sayın Kaymakamımızın himayesinde bir toplantı da yaptık. Bunları kayıt altına almak adına çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bunların mutlaka ruhsatlandırılması gerekiyor. Ruhsatlandırma içinde İçişleri Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki sezon kayıt dışı hiçbir mekan kalmayacak.”

“ORTACA DİNAMİK BİR KENT”

Ersin Turan: Başkan Karaçelik artık gitmeli, halka inemedi, açılış ve festivaller dışında kendisini yanımızda göremedik, bizden koptu, artık desteklemeyeceğiz diyenler var. Sizce bu söylemler bir kara propagandamı yoksa halka zamanınızı gerçekten ayıramıyor musunuz?

Hasan Karaçelik: “Şuna katılıyorum, biliyorsunuz büyükşehir yasasından önce vatandaşımız ile çok daha sık temas etme şansımız oluyordu. Şimdi bütün köyler ve Dalyan’ın bizim yönetimimiz altına girmesi ile birlikte alanımız epey genişledi. Şu algı hep var, ‘sokakta niye değil’ ama biz Ortaca’yı yüceltmek için belediyede çalışmalarımızı yapmak ve takip etmek zorundayız. İlçemizde 5 bine yakın esnaf var, inanın 1’er dakika uğrasanız 5 bin dakikanızı alır. Zamansızlıktan dolayı bu konuda sıkıntılar oluyor. Ortaca çok dinamik bir kent, durağan bir ilçe değil. Çok dinamik bir ilçe olduğu içinde, sizde zaman zaman geldiğinizde şahit oluyorsunuz, bekleyen vatandaşlarımız oluyor. Bu vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için çalışıyoruz.”

Ersin Turan: Dalyan’ı, bir başkan yardımcısı ile yönetmeyi düşündünüz mü?

Hasan Karaçelik: “Bunu denedik, şimdi küçük yerlerde şöyle bir durum var ‘ben mutlaka başkanla görüşeceğim’ çok basit konular içinde vatandaş bana geliyor, ilgili birimle görüştünüz mü diyorum. ‘hayır doğrudan size geldim’ diyor. Bu normaldir diye düşünüyorum, siz ne kadar orada bir birim kursanız da, zaten biz orada tahsilat ve bazı hizmet birimlerini bıraktık. Ama mutlaka size ulaşmak istiyorlar, o yönden de başkan yardımcısı ile yönetmenin çok verimli olmadığı kanaatindeyim”

“ÜZERİNİ KAPALI HALE GETİRECEĞİZ”

Ersin Turan: Dalyan Pazar yeri ile ilgili dile getirilen sıkıntılara ne diyeceksiniz?

Hasan Karaçelik: “Daha önceki Pazar yeri Dalyan’ın içindeydi, sağlık ve güvenlik açısından çok ciddi problem potansiyeli taşıyan bir yerdi. İmar planında da şuandaki Pazar yeri, bu iş için tescil edilmiş, ben pazarcıların ve vatandaşların sıkıntısını gayet iyi anlıyorum, arkadaşlarımız proje çalışmasına başladılar. Oradaki esnafımız ve esnaf odası ile işbirliği yaparak önümüzdeki kışa oranın üzerini kapalı hale getireceğiz. Projesini hazırlıyoruz, yetiştirmeye çalışacağız. Hem rüzgar sorunu var, hem yağmur sorunu var. Güvenlik ve sağlık kaygıları, imar planında da tescil edilmesi, Allah göstermesin eski yerde oluşabilecek bir sıkıntı da bizi çok ciddi töhmet altında bırakabilirdi.”

Ersin Turan: Hanutçuluk için ne diyeceksiniz?

Hasan Karaçelik: “Hanutçuluk ile çok ciddi mücadele ediyoruz. Geçen hafta 1 restoran kapatıldı, 2 tur teknesi bağlandı. Kaymakamlık ve Jandarma işbirliğinde mücadelemiz sürüyor. Bu yaptırımlar Hanutçuluğun gerilemesi adına çok önemli diye düşünüyorum.”

“TANITIM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEĞİZ”

Ersin Turan: Dalyan için çok ciddi tanıtım çalışmaları yapıyorsunuz, son olarak 30 bin lira ücretle turist projesi ses getirdi. Bu sezon için yeterli mi diyorsunuz yoksa tanıtım çalışmalarına devam mı?

Hasan Karaçelik: “Dalyan’da önümüzdeki günlerde dünya güreş plaj şampiyonasının bir ayağının yapılması söz konusu, dünya güreş birliği başkanı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yağlı güreşi her sene olduğu gibi yine yapacağız. Koşu yarışması var önümüzdeki günlerde, kayıtlar yapılmaya başlandı. Dalyan’da tanıtım anlamında durmak yok, çalışmaya devam edeceğiz”

“5 YILLIK SÜRE İSTİYORUM, PROJELERİ HAYATA GEÇİRİP AYRILACAĞIM”

Ersin Turan: Bölge halkına seçimler öncesi bir mesajınız var mı?

Hasan Karaçelik: “Hiçbir vatandaşımıza ayrım yapmadan hizmet yapmaya çalıştım. 5 yıllık bir süreye daha ihtiyacım var. Tarafsız olarak hizmeti götürmenin yanı sıra projelerimiz var. Dalyan’da kültür evi projemiz var. Tabiat varlıkları genel müdürlüğü ile de görüşüldü, proje çok beğenildi. Eski karakol binasında ise kaplumbağa hastanesi yapılması söz konusu, Sarıgerme’deki projelerimizin parasını ayırdık, yatırıma başlıyoruz. Sarıgerme’nin içindeki yolun düzenlemesi var. Ortaca’da Suat Park diye bahsettiğimiz alanın önümüzdeki dönem kültür park formatına benzer şekilde düzenlenmesi projemiz var. Vatandaşlardan 5 yıllık bir süre istiyorum. Bu 5 yılın sonunda da bu projeleri hayata geçirip, ayrılmak istiyorum.”

Karaçelik böyle cevaplamıştı sorularımızı.

Ayrılırken kendisinin de bir hayvan sever olduğunu bildiğim Sayın Karaçelik’e, Dalyan Hayvan Barınağının sorunları ne zaman bitecek diye sordum…

Bana Avrupa’dan örnekler verirken hayvanların uyutulmasına karşı olduğunu belirtti. Bu beni de duygulandırmıştı. Onların yaşam haklarını ellerinden almaya kesinlikle karşıyım diyordu.

Belediyelerin bu konular da hassas olmaları gerektiğini belirlenen Merkezde hayvanların toplanıp çoğalmalarını önleyici operasyonlar yapılıp tekrar alındıkları yerlere salıverilmelerini savunuyordu sayın Karaçelik.

Doğrusu da buydu.

Son olarak benimde içerisinde görev yaptığım Dalyan sokak hayvanları barınağı ile ilgili oldu sorularım…

Beni sosyal medya hesabımdan da takip eden Sayın Karaçelik sanki bu soruyu soracağını bekliyordum dercesine  “Buyur” diyerek bana hazırladığı bir dosyayı sundu.

Okçularda dört dörtlük bir barınak projesiydi…

Buradan Dalyanlı hayvan sever dostlara müjde vermek istiyorum. Bu projeyi ilk kez duyurmak bana nasip olduğundan mutluyum…

Kısa süre içerisinde hastanesi, görevlileri, veterineri olması gereken her şeyiyle yeni bir Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezini faaliyete sokacağını söylüyordu Başkan.

Bu beni de çok mutlu etmişti.

Bu haftaki Baş Başa adlı röportajımda Ortaca Belediye Başkanı Sayın Hasan Karaçelik’i ağırladım.

Bir başka hafta bir başka röportajda gazeteniz Güneyege Haber’de buluşmak dileğiyle…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı