Güneyege Haber

Baş Başa’nın Bu Haftaki Konuğu Başkan Karaçelik…

Baş Başa’da bu haftaki konuğum, öğrencilik yıllarında demokrasi hareketinin içinden gelen asıl mesleği Makine mühendisliği olan Ortaca’nın sevilen Belediye Başkanı Hasan Karaçelik…

Karaçelik siyasi hayatına başlamadan önce gazete patronluğuna da soyunmuş, Ortaca’da yerel gazete çıkartmış, Ortaca’lıların gözü kulağı olmuş. Sorunlarını A’dan Z’ye bilen bir kişi olarak 2009 yılında siyasete atılıp Belediye başkanı adayı olmuş ve kazanmış.

Siyasi kimlik gözetmeden halkına hizmet eden başkanın kapıları ve telefonları 24 saat Ortaca’lılara açık.

“İnsanları kırmayı beceremiyorum” diyor. Karaçelik… Sorunu olan her vatandaşı dinleyip kanunların ve yetkisinin sınırları içerisinde yerine getirmeye çalıştığını. Derdini dinleyip sorununu çözdüğü vatandaşların yüz ifadesinden aldığı mutluluğun kendisine yettiğini söylüyor röportaja başlamadan önce…

Yoğun bir mesai günü olmasına rağmen gazetecilik mesleğinin de içinden gelen Sayın Karaçelik ile Belediyedeki makamında yaptığımız söyleşide kendisine ilk olarak yönelttiğim soru…

Ersin Turan: Hasan Karaçelik kimdir?

Hasan Karaçelik: 1955 Ortaca doğumluyum. İlk ve ortaokulu Ortaca’da okudum. Liseyi Fethiye’de bitirdim. Konya Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Makine Mühendisliği bölümünde okudum. 1978 yılında mezun oldum.

Öğrencilik sürecinde Türkiye demokrasi hareketinin içerisinde yer aldım. Konya Demokratik Yüksek Öğretim Derneği’nin kuruculuğunu ve Başkanlığını yaptım.

Makine Mühendisliğinin yanı sıra Ortaca’nın ilk süreli yayını olan Ortaca Postası ve Güneyege’yi, ilçenin basın hayatına kazandırdım. 2009 yılındaki seçimlerde Ortaca Belediye Başkanı oldum.

Ersin Turan: Belediye başkanlığı görevini iki dönemdir sürdürüyor Karaçelik. Her belediye başkanının göreve gelişinde veya her makama yeni seçilen atanan bürokratlara ilk sorulan sorulardan birini bende Başkan’a sordum. Aslında politik yaşamda ve yönetimlerde görevde iken başlanmış ama bitirilmeden ayrılan veya tekrar kazanamayıp görevi mecburen devreden yöneticilerin yerine gelenler genelde kendinden öncekilerinin bitiremediği hizmetler için “bizden öncekiler şöyle yapmış, böyle yapmış, becerememişler” gibi söylemlerde bulunurlar. Bu soruma Karaçelik, çok mütevazi bir şekilde cevap verdi. “Görevdeki her arkadaş bir şey yapmak ister, bazen zamanı yetmez, bazen kanunların yetersizliği, bazen de maddi imkansızlıklar nedeni ile bir takım işler yarım kalır. Başlanılan işler bitirilemez. Bu önceki yöneticilerin başarısız olduğunu göstermez.” diyerek kendinden önceki yöneticileri suçlamadan mütevazi bir şekilde, usta bir siyasetçi üslubu ile cevapladı.

– HERKES VİZYONUNA VE MİSYONUNA GÖRE EN İYİ HİZMETİ YAPMAYA ÇALIŞTI

Ersin Turan: Nasıl bir Belediye devir aldınız?

Hasan Karaçelik: Ben seçildiğim dönemde, bizden önceki arkadaşlarımız kanalizasyon ve arıtma ihalelerini yapmış ve başlamış durumdaydı. Ancak yapılan ihalelerde bazı proje değişiklikleri yapmak durumunda kaldık. Kanalizasyon hatları bahçelerin içerisinde mülkiyetlerden geçiyordu. İller bankası ile yaptığımız uzun görüşmeler sonucu bu hatların kamuya ait yerlerden geçmesini sağladık. Artırma tesisi projesinde de bazı revizyonlar yaparak, arkadaşlarımızın başlattığı işi hızlı bir şekilde bitirdik. Ben geçmiş dönemler için hiçbir eleştiride bulunmam çünkü her seçilen arkadaşımız iyi niyetle kendi vizyonuna ve misyonuna göre seçildiği görevi yapmaya çalıştılar. Ortaca’lı şahittir, ilçeyi 165 kilometre kazdık. Bu 165 kilometreyi yeniden tamir etmek durumunda kaldık. Geçtiğimiz dönemki belediye başkanlığı sürecinde yoğun olarak kanalizasyon ve arıtmanın bitirilmesi vardı. Bu anlamda sıkıntı çekeceğimizi bildiğimiz için Muğla belediyeleri içinde ilk defa asfalt şantiyesi kuran belediyeler içinde yer aldı Ortaca Belediyesi. Kazdığımız yerleri ve hiç asfalt olmayan yerleri düzelttik. Bunun yanı sıra bugün gurur duyduğumuz Kültür Parkı yaptık. İlçede yaşayan her kesime hitap eden bir yer haline geldi.

– GELECEK DÖNEM İÇİN PRESTİJ PROJESİ

Ersin Turan: İlçe için önemli yatırımları sordum Başkan’a, Otopark, Pazar yeri ve Sarıgerme tesis projesinin durumu nedir?

Hasan Karaçelik: Büyükşehir, Ortaca’ya aynı zamanda bölgeye hitap eden büyük bir hal yapmak istiyor. Karaburun Mahallesinde, Üniversitenin karşısında Büyükşehir’in 60 dönüme yakın yeri var. Üreticiye daha yakın olması ve sıfırdan başlayacağı için halin oraya yapılması uygun görüldü. Şimdi imar planı değişikliği yapılıyor. Hal oraya alınacak. Garajda şuan ki halin yerine alınacak. Garajın olduğu yere ise Ortaca Belediyesinin mülkiyetinde olan giysi Pazar yerini de kapsayacak şekilde 2 katlı otopark, Muğla mimarisine uygun dükkanlar ve çeşitli etkinlik alanları yapılması düşünüldü. Sebze ve giysi Pazar yeri olarak kullanabilmek için fizibilite çalışması yapıyoruz. Planlama çalışmaları 2019’da yapılacak, gelecek dönem için prestij projelerimizden birisi bu proje. Sarıgerme için projemiz onaylandı. Maddi gücümüze göre yapabilmek için çalışma içerisindeyiz. Aynı zamanda Sarıgerme esnafımız turizmden maalesef hak ettiği değeri almış durumda değil. Şimdi yaklaşık 2 milyonluk bir yatırımla Sarıgerme caddesini bir cazibe merkezi haline getirerek, bölgedeki misafirlerimizi oraya da çekmenin planlaması içerisindeyiz. Önümüzdeki dönem için bu projeler üzerinde yoğunlaştık. Bunları yaptığımız zaman Ortaca’nın çehresini ve algısını değiştireceğimizi düşünüyorum.

– YEREL YÖNETİM YASASINDA DEĞİŞİKLİK BEKLİYORUZ

Ersin Turan: Belediye olarak bütçe sıkıntınız, borcunuz var mı? 

Hasan Karaçelik: İller bankasından aldığımız mutat krediler var. Onları zorlanmadan ödeyebiliyoruz ama sıkıntınız var mı derseniz gerçekten var. Bunu siyasal olarak söylemiyorum samimiyetle söylüyorum. Çünkü, Türkiye çapında, Büyükşehir Belediyesinin uhdesinde olan Ak Partili ve MHP’li arkadaşlarımızın da sıkıntıları var. 4 yıldır Büyükşehir yasası ile yönetiliyoruz. Karşı çıkmıştık. Muğla’nın fiziki koşullarına hiç uymayan bir yasaydı. Biz hizmet alanlarımızın genişleyeceğini, iller bankasından gelen katkı paylarımızın hizmet götüreceğimiz alanlardaki nüfusla orantılı olarak artacağını düşünüyorduk. Rahatlıkla mutat hizmetlerimizi yürütürüz diye düşünüyorduk. Maalesef yasa bizim dediğimiz gibi çıkmadı, inanın bazen geçen dönem ilçe belediyesi olarak aldığımız aylık katkı paylarını alamıyoruz. Tabi şunu da ifade etmem gerekiyor Büyükşehir 4 yıldır Ortaca’ya 24 Milyon liralık yatırım yaptı. Bu gerçekten çok ciddi bir rakam, Biz yerel yönetim yasasında bir değişiklik bekliyoruz. İlçe belediyelerinin paylarının biraz daha yükselmesini umuyoruz. Bizde kafamızda oluşturduğumuz hizmetleri daha rahat götürebiliriz.

– RUHSATLANDIRMA SÜRECİNİN DAHA KISA SÜREDE BİTİRİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Ersin Turan: Dalyan ve Ortaca’daki imar konusu hakkında neler söyleyeceksiniz Başkanım?

Hasan Karaçelik: Bu konuda inşaat yapan vatandaşlarımızın projelerini sezon yaklaşırken değil de daha önceden hazırlayıp belediyemize getirmeleri çok önemli. Gecikmelerden doğan sıkışıklıklar yaşanıyor. Ruhsatlanma sürecinin uzun sürdüğünün farkında olduğumuz için Fen İşlerinde yeni bir yapılanmaya gittik. Tekniker ve Mühendis arkadaşlarımızı ruhsat vermek ile görevlendirerek. Bundan sonra ruhsat işleminin daha kısa sürede bitirilmesini sağlayacağız.

Ersin Turan: DAL-BEL ne iş yapar, geliri var mıdır?

Hasan Karaçelik: DAL-BEL, Dalyan Belediyesi zamanında kurulmuş iktisadi bir işletme. Yüzde 98 hissesi belediyede. DAL-BEL bir belediye şirketi olduğu için yaptığı yatırımların dışındaki gelirleri belediye hizmetlerinde harcanabiliyor. İztuzu Plajı’ndan sonra çok ciddi karlılıkları olan bir şirket değil.

DALYAN KANALI’NIN TEKNE KİRLİLİĞİNDEN ARINDIRILMASI GEREKİYOR

Ersin Turan: Dalyan’daki sintine atık merkezi sorunu. 

Hasan Karaçelik: Deniz ve kara taşımacılığı, Büyükşehir yasası ile tamamen Büyükşehir’in uhdesinde. Yasaya rağmen bu konuda net görüşler olmasına rağmen Dalyan Kanalı’nın yönetimi Büyükşehir’e devredilmedi. Bu konuda Danıştay’ın ve yerel idare mahkemelerinin kesin kararları var. Muğla Büyükşenir Belediye Başkanımız Osman Gürün, bizimde katıldığımız muhtarlarla yapılan toplantıda, bu konuda beklemede olduklarını ve gereken yapılmadığı takdirde adım atacaklarını söyledi. Eğer kanal idaresi Büyükşehir’e geçerse somutlaşacak projeleri var. Dalyan’da büyük bir tekne kirliliği var. Misafirlerimiz kanala geliyor, tekneyi görüyor. Mutlaka yüzer iskelenin yapılması gerekiyor. Kanalın tekne kirliliğinden arındırılması gerekiyor. İkincisi, sintine merkezinin faaliyeti geçirilmesi gerekiyor. Üçüncüsü, orta ve uzun vadeli olarak projeler var, tekneleri nasıl dizayn ederiz. Kredi ve hibe yolu ile bu tekneleri elektrikli yada güneş enerjili teknelere dönüştürebilir miyiz gibi, Dalyan’da kayıtlı yaklaşık 460 tekne var. Kanalın tekne kirliliğinden arındırılması gerekiyor.

– ORTACA TURİZMİNİN EN BÜYÜK ENGELLERİNDEN BİRİ

Ersin Turan: MUTTAŞ’ın Dalaman Havalimanına inen yolcuları Ortaca Otogarına bırakması konusunda çalışma var mı?  

Hasan Karaçelik: Bu konuyu MUTTAŞ’a ilettik. Ortaca turizminin en büyük engellerinden birisinin bu olduğunu söyledik. Bu ciddi bir sorun, karlılığa bakılmayacak sosyal bir sorun. Uçak saatlerine göre mutlaka bir çalışma yapılması gerektiğini söyledik. Dalyan ciddi potansiyeli olan bir yer. Uçak saatleri ile entegre minibüsler ile bu işin yapılması gerekiyor. Bu sene bir düzenleme yapmalarını bekliyoruz.

Ersin Turan: Bir saati aşkın söyleşimizin sonlarına doğru her turizm bölgesinin sorunu olan turizmci esnaf ile yöreye turist olarak gelen vatandaşların bin de bir de olsa yaşadıkları olumsuzlukların giderilmesi konusunu da konuştuk sayın Karaçelik ile. Her yerde olduğu gibi Dalyan da’da doğabilecek esnaf müşteri arasındaki olumsuz ilişkilerin yöreye zarar verdiğini her yabancının yeniden gelmesi için denetimlerin önemini konuştuk. Karaçelik, “Biz ne esnafımızın ne vatandaşımızın haksızlığa uğramasını istemeyiz. Önemli bir turizm bölgesiyiz, herkes kurallara uymalı. Bu konuda da Belediye olarak çok hassasız. Bu sezon daha dikkatli daha çok denetim yapıp yöremize gelen herkesin buradan her sezon olduğu gibi mutlu bir şekilde dönmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Baş Başa’da bu hafta, Ortaca’da iki dönemdir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Sayın Hasan Karaçelik ile birlikteydik. Yoğun bir Ortaca gündeminin arasında bize zaman ayırdı. Sorulması gerekenleri sordum… Hepsine de cevap aldım…

Röportaj bitiminde kendisine sayın Başkan, “2019 yılı yerel seçimlerinde Ortaca Belediye Başkanlığı görevi için tekrar aday olacak mısınız?” diye sordum…

Cevap kısa ve net oldu; “Adayım”

Son Haberler