Güneyege Haber

Baş Başa’nın konuğu Sezgin Yiğit

Baş Başa’nın bu haftaki konuğu Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneğinin genç ve başarılı başkanı Sezgin Yiğit.

Güney Ege’nin saklı cenneti diye adlandırılan Dalyan’ın, dünya ya açılan bir pencere olabilmesi için gece gündüz demeden hizmet üreten genç turizmci Sezgin Yiğit’le turizmin yanı sıra Dalyan için gelecekte yapılması gereken projeleri konuştuk.

Dernek olarak Dalyan turizminin sorunlarına daha çabuk çözüm bulmak ve etkinliklerle Dalyan’ın tanıtımını sağlamak amacıyla yola çıktıklarını belirten genç başkan arkasında kendisini destekleyen güçlü bir yönetim kadrosu olduğunu ve bu konuda Dalyan için atılacak her türlü adımı atmaya hazır olduklarını belirtiyor.

İki yıl önce kurdukları derneklerini tüm Dalyan’lıların desteklediğini hizmetlerinin sadece turizm dalında değil de tüm Dalyan’lılara yönelik olduğunu aktarıyor.

Ersin Turan: Başkana, Dalyanda bu derneğe ihtiyaç var mıydı? diye sordum..

Sezgin Yiğit: Dalyan geçmiş yıllar da Muğla’nın kıyıda kalmış bir beldesi olarak pek bilinmiyordu artık dünya tanıyor… fakat bazı atılması gereken adımlar vardı. Bunları da kişisel olarak değil de dernek adı altında yapmak gerektiğinden derneğimizi kurduk… Hepsi Dalyan’da birer saygın esnaf turizmci olan arkadaşlarımızla bu yola çıktık…

Ersin Turan: Dernek olarak iki yıl içerisinde ne yaptınız?

Sezgin Yiğit: İki yıl içerisinde yüzme yarışı, kefal balığı festivali ve kış festivali düzenledik. Burada yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlarımızda olduğundan Kış Festivali düzenliyoruz. Yöremizde yetişen kefal balığı ile ilgili bir festival düzenledik. Bu sene 17 Aralık tarihinde tekrarını yapacağız…. Ardından konserimiz olacak…

Ersin Turan: 2018 yılı için projeler var mı?

Sezgin Yiğit: Biliyorsunuz Dalyan İztuzu kumsalı ve burada yaşayan Caretta Carettalar ile dünya bizi tanıyor… İztuzu kumsalımız Caretta Carettalar’a yıl içerisinde ev sahipliği yapıyor… Bu sevimli misafirlerimizle bizler artık iç içe yaşıyoruz. Onlar bize biz onlara alıştık. 2 defa düzenlediğimiz “Carettalarla Yüzüyoruz” adlı yüzme organizasyonunu önümüzde ki yıl Nisan ayında yine düzenleyeceğiz.

Ersin Turan: Dalyan’a yapılacak her türlü hizmette varız ve öncülük yapıyoruz diyen genç başkan, bunda yönetim kurulu arkadaşlarının da büyük rol oynadığını alınan her kararı birlikte aldıklarını ifade ediyor.

Sezgin Yiğit: Dalyan’da sadece turizme yönelik değil. Dalyan halkının tüm sorunlarını ve sosyal ihtiyaçlarını biliyoruz. Hedef koyduk. Köyler de mahalleler de bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Dalyan’a neler yapalım diye fikirler üretiyoruz.

Ersin Turan: Kendisi aynı zamanda Muğla Ticaret ve Sanayi Odası üyesi de olan Sezgin Yiğit, Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının hem kendilerini hem de tüm Muğla’da yapılan faaliyetleri destekliğini vurguluyor.

Sezgin Yiğit: Ayrıca Ortaca Belediye Başkanımız Hasan Karaçelik sosyal bir başkan, sosyal bir insan. Ortaca ve Dalyan’da yapılması düşünülen her tür organizasyona kapısını açıyor. Ayrıca DALKO ve başkanımız Arif Yalılı, yine tekne kooperatifimiz en büyük destekçilerimizden… Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş’a, Belediye Başkanımız Hasan Karaçelik’e, DALKO Başkanımız Arif Yalılı’ya ve tekne kooperatifimize destekleri için teşekkür etmeden geçmek istemiyorum

“Dalyan’ın Tanıtımı İçin Çalışıyoruz”

Sezgin Yiğit: İki yıllık geçmişi olan Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneği olarak biz Dalyan için çalışıyoruz. Buraya gelen misafirleri Devlet büyüklerimizi Sarıgerme’de ağırlayıp, Marmaris’te gezdirmiyoruz. Buraya hizmet için tanıtım için kim gelirse gelsin. Karşılıyoruz. Misafir ediyoruz. Burayı tanıtıyoruz ve her türlü yardımı da yapıyoruz.

Ersin Turan: Söyleşimiz sırasında bazı insanlar gibi boş vaatlerde bulunmadığını sezinledim Sezgin başkanın… Gözlerinin içinde bir ateş yanıyordu… Söyleşimiz biter bitmez yakın bir köyde genç mimarlarla birlikte köy halkının misafirliğinde yapılacak bir hizmet için toplantıya gideceğini belirtirken durmak yok diyordu…

Kendisine bir Dalyan sevdalısı gazeteci olarak bu hafta sayfamda yer verdim. Ve bir Dalyan hizmetkarını ağırlamaktan mutlu oldum. Anlattıkları ve yapacakları hizmetlerin takipçisi olacağımı belirttim. Ayrıca yapacaklarına da gönülden inanıyorum…

Haftaya bir başka konuda bir başka konukla yeniden birlikte olmak dileğiyle…

Son Haberler