Başarılı projeler ilgi gördü

 

Ahmet Ateş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) “Seni anlıyorum-I Understand You” isimli Erasmus projesi final toplantısı yapıldı.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda Ahmet Ateş MTAL Müdür Yardımcısı Ayşe Suna Sözgen, katılımcılara sunum yaptı. Sözgen, proje hazırlama süreci konusunda da bilgiler verdi.

Sözgen, mesleki eğitimin ülke ekonomisini besleyen en önemli ana damarlardan biri olduğunu vurguladı.

Okullarında öğrenim gören gençlerin nitelikli iş gücü olarak bölge sanayisine ve diğer sektörlere hizmet vermek amacı ile yetiştirildiğine değinen Sözgen; “Bir önceki stratejik planımızı hazırlarken iç ve dış paydaş analizinde kurumumuzun en büyük ihtiyacının öğrenci profilinde olumlu değişiklik yaratmak olduğunu tespit ettik. Okulumuzdaki tüm branş öğretmenlerimizin bir rehber öğretmen gibi görev yapması, farklı metot ve yöntemlerle öğrencilerdeki davranış problemlerini asgariye indirmeye çalışmaları; onları mutlu, özgüvenli, disiplinli, geleceğe yönelik hedefler belirleyebilen gençler olarak önce ülke geleceğine sonra da üst düzey mesleki niteliklerle donatarak iş gücü piyasasına hazırlamaları gerekmekte. Güçlü toplumları, sağlıklı ve mutlu bireylerin oluşturduğunun bilincindeyiz . Bu bağlamda öğretmenlerimizin ‘etkili iletişim yöntemlerini’ kullanarak; çatışma ve problem çözme, etkin dinleme, farklı yöntemlerle öğrenciyi tanıma ve onlarla bir bağ kurma, özgüven kazandırma, sınıf disiplinini sağlama, öğrenciye olumlu davranış kazandırma, madde bağımlılığından koruma,  sigara ve alkolden uzak durmalarını sağlama, okul terki kararından vazgeçirme gibi konularda mesleki yeterliliklerini geliştirmeleri ihtiyacı her iki projemizin de temel gerekçesidir.” ifadelerini kullandı.

Başarıya giden yolun ilk adımının hayal kurmak olduğunu söyleyen Sözgen; “Okulumuz adına güzel hayaller kurmak işte bu iki projenin temelini oluşturdu. Öncelikle sorun alanlarımızı tespit ettik. Daha sonra çözüm yolları konusunda tartıştık ve en uygun çözüm yolu konusunda mutabakata vardık. Hedeflerimizi ve bu hedeflerin basamaklarını oluşturan amaçlarımızı belirledik. Hayalleri gerçek kılmak için sadece istemek, çok çalışmak, programa uymak, işbirliği yapmak yetmiyordu. Bunun için bir kaynağa da ihtiyaç duymaktaydık. 18 öğretmenimiz için Avrupa Birliği Erasmus+ programına, 18 öğrencimiz için ise Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon birimine proje başvurularımızı ilettik.” dedi.

“Projeleri başarıyla tamamlamanın gururunu yaşıyoruz”

Proje kapsamında okullarındaki öğretmenlerin ekip ruhuyla özverili çalışmaları olduğunu anlatan MTAL Müdür Yardımcısı Ayşe Suna Sözgen, şunları söyledi; “Her iki projemiz de kabul oldu ve eş süreçli olarak 2017 Ekim ayında uygulama çalışmalarına başladık. Erasmus projemiz  45 bin Euro, GSB projemiz ise 40 bin lira hibe ile desteklendi. Bugün her iki projemizi de başarıyla tamamlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Her iki projede de okulumuzdaki tüm öğretmenlerimiz bir ekip ruhuyla canla başla çalıştılar. Birlik ve beraberlik, ortak hedefe kilitlenme ve inanç, yürüdüğümüz yoldaki engelleri çok daha kolay aşmamızı sağladı. Onların özverili çabaları olmasaydı bugün bu başarıya ulaşmamızın mümkün olmayacağını düşünüyorum.  Başta öğretmen arkadaşlarım olmak üzere hayallerimizi gerçekleştirmek için desteğini esirgemeyen tüm okul paydaşlarımıza teşekkür ederim.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı