Güneyege Haber

Başkan Gürün; “2014’den bu yana 862 Milyon yatırım yaptık, 2018 hedefimiz 426 Milyon”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 2014-2017 yılları arasında Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği hizmetler ve 2018 yılında yapılması planlanan yatırımlar hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısı ile Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Gürün, 2018 yılında 426 Milyon TL yatırım hedeflediklerini açıkladı.

2014’den 2017 yılı sonuna kadar sorumluluk bölgelerinde 862 Milyon 500 bin TL yatırım yaptıklarını aktaran Gürün; “Sorumluluk bölgemize bir yandan yatırım yaparken, geçmişten gelen ve Büyükşehir Belediyemize devrolunun borçları da yapılandırarak ödemelerimizi yapıyoruz. Bugüne kadar 253 Milyon TL borç ödemişiz. 4 yılda ödediğimiz borçlar ve yatırımlar ile birlikte baktığımızda 1 Milyar 115 Milyon 500 bin TL Büyükşehir Belediyesi harcama yaptı” ifadelerini kullandı.

– 2018 yılı hedefi 426 Milyon
Başkan Gürün, 2018 yılında yatırımların devam edeceği vurgulayarak; “2018 yılında yatırımlar için belirlenen bütçe 426 milyon TL. Projeler arasında Bodrum’a otogar, gümrük binası yenileme, Turgutreis yaşam merkezi kıyı şeridi yenileme, Milas yağmur suyu kanalizasyon hattı, Yatağan arıtma tesisi, Menteşe otogar ve Kışla sosyal yaşam merkezi inşaatı, içme suyu hatları, yollarda bakım ve onarım hizmetleri gibi yatırımlar yer alıyor” diye konuştu.

– Ulaşımda dönüşüme ödül
“Ulaşımda dönüşüm” projesinde yüzde 94’e ulaştıklarının bilgisini veren Başkan Gürün, dünyanın önde gelen kongrelerinden Transit Ulaşım Kongresinde, birincilik ödülü elde etiklerini söyledi.

Gürün, “Ulaşımda yüzde 94 dönüşüm sağlandı. İlk başlarda şikâyetler aldığımız ilçelerimizden artık bugün teşekkür telefonları alıyoruz. Bugüne kadar 2 bin 200 taşımacı, Bin 300 çevreci ve modern araç dönüşüme katıldı. Araçlarımıza da 11 milyon 936 bin TL gelir desteği sağlandı” dedi.

– Modern tesisler
Ölüdeniz arıtma tesisinin yenilendiğini dile getiren Gürün; “21 Milyon 562 bin TL bedelle, Milletvekili Hasan Özyer’in destekleri ile Ölüdeniz’de kapasite hem yükseltildi, hem de modern bir arıtma tesisi kazandırıyoruz. Çöp deponi tesislerimiz konusunda son halka Bodrum kaldı. Bununla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanımıza teşekkür ediyorum. Çünkü daha önce belirlenen alan 1. Derece SİT alanı olduğu için yeni yer tespiti konusunda tüm kurumları harekete geçirdi ve şu anda çalışmalar sürüyor. Bodrum bizim için önemli. Çünkü Muğla çöpünün 1/5’ini Bodrum üretiyor. Bunun yanında şu anki vahşi depolama alanında da sık sık çöp yangınları çıkıyor” şeklinde konuştu.

– Çöpten elektrik üretilecek
Muğla’daki mevcut çöp deponi alanları ile ilgili geliştirdikleri proje hakkında bilgi veren Başkan Gürün, “Bu tesislerden metan gazından elektrik üretimi için ihale yapıldı. Bu tesislerden elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Bunun yanında tıbbi atıklar ile ilgili de Menteşe’de bir tesis var. Tıbbi atıklar burada ayrıştırılıyor” açıklamasında bulundu.

– Sosyo-Kültürel projeler
Muğla Büyükşehir Belediyesinin sosyo-kültürel anlamda da çalışmalar yürüttüğünü anlatan Gürün, sözlerine şöyle devam etti; “Evde bakım hizmetleri ile 12 bin 250 hane ziyaret edilerek 100 bin vatandaşımıza tıbbi müdahalede bulunduk. Mor yaşam projesi ile cezaevlerinde kalan kadın ve çocuklarına düzenli olarak hijyen paketleri dağıttık. Engelli bireylerimizi engelsiz plaj ile buluşturmak için engelsiz sayımızı arttırıyoruz. Paylaşarak evsindir projesi ile yardımsever vatandaşlarımızdan aldıklarımızı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Halk Kart ile bugüne kadar 3 milyon 834 bin TL destekte bulunduk. Kısa Mola projesi ile özellikle engelli bireylerimizin ailelerine bir nebzecik olsun nefes olduk. Hoş geldin Bebek projesi ile bebeklerin anne karnından başlayarak sağlıklı gelişimini 24 ay boyunca takip ediyoruz ve Menteşe ilçemizde can dostlarımız hayvanlar için 40 dönüm arazi üzerine 2 milyon 747 bin TL yatırım ile tam donanımlı ve doğal bir yaşam alanı oluşturuyoruz.”

Son Haberler