Güneyege Haber

Başkan Karaçelik, gazeteciler ile bir araya geldi

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolayısıyla ilçedeki gazeteciler ile bir araya geldi.

Günlüklü Restorandaki yemekli programda Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile CHP Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, gazeteciler ile buluştu.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, programda yaptığı konuşmada, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Çalışan gazeteciler gününün 1961 yılın gazetecilerin sosyal haklarının verilmesi ile başlayan bir süreç olduğunu anlatan Belediye Başkanı Hasan Karaçelik; “O yıldan itibaren 1971 tarihine kadar gazeteciler bayramı olarak kutlanmıştır. 1971 ise askeri idarenin gazetecilerin birçok sosyal haklarını geri almasından sonra çalışan gazetecileri günü olarak kutlanmaya başlanmıştır” diye konuştu.

Gazeteciliğin dünyadaki en zor mesleklerden biri olduğuna değinen Başkan Karaçelik; “Demokrasilerde 3 tane güç vardır. Yasama, yargı, yürütme. 4’üncü de basın olarak bilinir. Yasamanın, yürütmenin, yargının siyasal çevrelerde çok ciddi koruma zırhları vardır. Ama basın için bu zırhlar yoktur. Bu anlamı ile demokrasilerde 4’üncü güç olarak tanımlanması çok doğrudur. Ama çokta zorlu bir görevi yaptığınızın farkındayız. Gazeteciler özellikle halkın doğru haber alma hakkını korumak zorundadır. Bu uğurda çalışmak zor bir görev, zorlu olmasına rağmen ulvi bir görev olduğunu biliyoruz. Dünya’da ve Türkiye’de demokrasinin gelişmesi açısından basının çok büyük emeği vardır. Maalesef ülkemizde bu günü kutlarlarken 147 çalışan gazeteci arkadaşımızın hapishanede olduğunu biliyoruz. Demokrasilerde gazetecinin fikir suçundan hiçbir şekilde mahkum olmaması gerekirken ülkemizde gazeteciler içerdeler. Halkın haber alma hakkında gösterdiğiniz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Son Haberler