Güneyege Haber

BENİM ADIM ÖĞRETMEN

Öğretmenler günü benim için çok özel ve önemli bir gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Baş Öğretmen”liği  kabul ettiği gündür. Baş öğretmenliğini ,Gazi Paşamın yaptığı bir mesleğin, mensubu olmak ve bu duygu ile mesleği ifa etmek, inanın bana Allah’ımın bir lütfudur. Meslek hayatım boyunca, buna şükrederek, öğretmenliğimi yaptım. Bu özel güne, en özel duygular ile hazırlandım ve kutladım. Son nefese kadar da bu özel günü, aynı duygular ile kutlamaya da devam edeceğim.

Öğretmenler günü nedeni ile devlet büyüklerimiz, yine klasik laflarını edecekler. Göstermelik etkinlikler  yapılacak. Öğretmenler için “ hoş sözler “ söylenecek ve ertesi günü de unutulacak.

25 Kasım günü öğretmenler, yine mesleki sorunları ile yaşamaya devam edecekler. Maddi ve manevi sorunları çözüp, öğretmenliği prestijli meslek grupları arasına sokamadıktan sonra, Türkiye’ye aydınlık gelecek sunamazsınız. Eğitim “ Öğretmen kadardır.” Öğretmenin ne kadar güçlü ve öz güvenli ise yetiştirdiği öğrencileri de  güçlü ve öz güvenli olacaktır.

Öğretmenin için veliye ve öğrenciye  “ not “ verdirecek bir sistem getireceksen eğer bil ki  o öğretmenin prestijini, devlet eliyle yok ediyor ve eğitime en büyük darbeyi vuruyorsun demektir. Öğretmene not verecek öğrenci ve veli , öğretmenini değerlendirecek kadar yeterli ise “ o velinin ve öğrencinin,eğitim için öğretmene ihtiyacı kalmamış demektir.”  Okula gelerek zaman kaybetmesin.

Okullar yapmak ve donatmak, bilgisayarlar,akıllı tahtalar ve diğer araç gereçler ile okulları donatmak yeterli mi ? YETMEZ…!  Öğretmenine değer verecek,donatacaksın. İnsana yatırım yapılan işin başında ki  USTA’ya  yatırım yapmamak en büyük absürtlük olmuyor mu ?

Öğretmene diğer memurlar gibi bakamazsınız. Memur olarak göremezsiniz. Öğretmen bir insanın hayatına etki  yapan, resmen kaderini etkileyen ,geleceğinin rotasını olumlu veya olumsuz yönde çizen kişidir.Öğretmenlik ideal mesleğidir. Öğretmenler, insanlığa adanmış ömürlerin sahipleridir. Milli geleceğimiz ellerinde şekilleniyor. Ülke ne ise öğretmen odur. Öğretmen ne ise de ülke odur. Durum bu kadar ciddi ve önemli ise o zaman öğretmene hak ettiği değer, bir an önce verilmelidir. Sözde,lafta kalmamalıdır.

Öğretmenliğin  “ Ruh halini “ ,Hz.Ali r.a efendimizin yaşadığı bir olay ile ifade etmek istiyorum.

“ Hz.Ali evindeyken,kapısına bir komşusu gelir ve görüşmek istediğini söyler. Adam biraz sıkıntılı ve mahcup bir haldedir. Lafa ,söze nereden başlayacağını bilemez haldedir.Tedirgindir. Hz.Ali, komşusunu rahatlatır,adamcağızın tedirginliği geçince,mahcup bir şekilde maddi sıkıntısı olduğunu ve şu kadar bir paraya ihtiyacım var diyerek, Hz.Ali’den borç olarak, para ister. Hz.Ali hemen içeriden adamın ihtiyacı olan parayı getiri ve adama verir. Komşusu çok mutlu olmuştur. Yüzlerce kez teşekkür ederek, en kısa zamanda aldığı  bu borcu ödeyeceğini söyleyerek sevinçle ayrılır,gider.  Bu olaya ister istemez kulak misafiri olan eşide komşusunun mutluluğuna şahit olur. İçinden kendi,kendine Hz. Alinin komşunun sıkıntısını gidermekten dolayı ve adamcağızın da mutlulu olmasını sağladığı için, mutlu olduğunu düşünür. Bu düşünceler ile Hz. Alinin yanına gider. Bir de ne görsün. Hz Aliyi çok mutlu göreceğini umarken,göz yaşları içerisinde ağlarken bulur. Çok şaşkındır. Bu ağlamaya ve üzüntüye bir mana veremez. Şaşkınlıklar içerisinde ya Ali niye ağlıyorsun ? Komşumuzun sıkıntısını giderdin ve onu mutlu gönderdin. Ağlamak yerine sevinmen gerekmiyor mu ?  Diye sorunca, Hz.Ali göz yaşları içerisinde komşumuzun sıkıntısını , komşumuz sıkıntısını bize dile getirmeden fark etmeliydik. Bize dile getirmek zorunda bırakmış olmaktan dolayı çok mahcup oldum. Komşumuz sıkıntı içerisindeymiş ve biz fark edemedik. Buna üzülürüm ve bunun için ağlarım demiş.”

İşte öğretmenler de aynı Hz Alinin hassasiyetine benzer, bir hassasiyetle görevini ifa ederler. Öğrencilerine karşı Hz Ali’nin, komşusuna karşı beslediği sevgiyi ve gösterdiği hassasiyeti gösterirler. Keşke öğretmenler odasında ,olsanız da  çözülemeyen, öğrenci sorunları ile ilgili veya gözden kaçırıp, tedbir alamadıkları olaylarla ilgili üzüntülere şahit edebilseydiniz.

İyi ki varsınız sevgili öğretmenlerim. Hepimizin üzerinde emekleriniz var. Hepimizin yüreklerine dokundunuz.Hepimizin yüreğinde imzanız var . ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN… Ebediyete göçmüş, başta Atatürk olmak üzere ,tüm öğretmenlerimize Allahtan rahmet diliyorum.  Görevi başında olan öğretmenlerimize de başarılar diliyorum.

Son Haberler