Güneyege Haber

Bölgemizdeki Cumhur İttifakındaki 3 Belediye Ortak Çalışabilir      

Muğla Büyükşehir olarak çok şey kaybedildi. Köyceğiz, Ortaca, Dalaman olarak 3 kardeş ilçede Cumhur İttifakı adayları belediye başkanlığını kazanmış durumdadır. Ancak büyükşehir belediyesini Cumhur ittifakı adayı Dr. Nil Hıdır alsa idi büyük başarılara imza atılabilirdi. Dr. Nil Hıdır’ın çok güzel ve Muğla hakkına faydalı vaatleri vardı.  Su fiyatının % 50 indirilmesi çok önemliydi. Osman gürün seçildikten sonra acayip yükseltip fahiş hale getirdi. Ortalama bir ailenin aylık su gideri 80 TL civarındadır. Ne olacaktı, bir aile ayda 40 TL indirimle ayda ortalama 40 TL su parası ödeyecekti. Bu ne yapar yılda 500Tl yapar. Bu şekilde fakir, emekli aileler evlerine yılda en az 10 kg et alabilecekti. 500 TL demek 500 ekmek demek. Aileler evlerine 500 TL lik bedava ekmek alabilecekti. Gariban aileler çoluğuna çocuğuna yılda 500 TL lik giysi ayakkabı elbise alabilecekti. Muğla halkına maalesef yazık oldu. İş yapacak adam değil partizanlık kazandı.

DR NİL HIDIR PROJELERİ VE VAATTLERİ HALKA DUYURULAMADI. Behçet SAATCİ HIRSI UGRUNA iş yapacak İKTİDARIN ADAMININ KAZANMASINI ENGELLEDİ.  . İktidarın adayı Dr. Nil Hıdır alsaydı Dalaman ilçesi ile Dalaman sahili, Dalaman balıkçı barınağı ve Dalamana yüzer otel kruvazör gemisi yanaşma yeri projesi en kısa zamanda uygulanacaktı. Çünkü bakanlardan bile söz alınmıştı. Dr. Nil Hıdır seçilseydi Dalaman-Ortaca’ya kükürtlü kaplıca sağlık turizmi kompleksi ve Dalaman çay boğazı ile Dalaman belediye tesisleri arasına spor vadisi projesi uygulanacaktı. Şimdi büyükşehir belediyesini engelci CHP nin adamı kazandı. CHP VE İP adayı Gürün daha önceki dönemde önemli yatırım projelelerini engelleme yaptığı gibi gene engellemeler yapacak,  25.000lik  çevre düzeni ve 5 000lik  uygulama planlarını onaylamayacaktır. Nil Hıdır ın seçilmesin en büyük engeli SAATCİ dir. Saatci aday olunca büyük havalara girdi, çok büyük yankılar uyandıracak reklamlara girişti. Saatci’nin müthiş şiddetli propagandaları Nil Hıdır’ın  %50 su fiyatını yarı yarıya indirmesini halkın duymasını engelledi. Halk Saaatci reklamları yüzünden Nil Hıdır’ın Muğla için mega projelerini göremedi.

ORTACA, DALAMAN, KÖYCEĞİZ OLARAK CUMHUR İTTİFAKI ADAYLARI KAZANDI. 3 kardeş ve bitişik ilçenin iktidar yanlısı Cumhur ittifakından belediye başkanlıklarının kazanası her 3 ilçeye de yatırımların, devlet izinlerinin ve yatırım yolu açılmasının bölge kalkınmasında çok yararı olacaktır. Devletin bakanları seçim süresince bölgemize sık sık gelmiş ve çok değişik konularda başkanların vaatlerine söz vermişlerdir. Ortaca belediye başkanı Sn Alim Uzundemir ilk gün koltuğuna oturur oturmaz AK PARTİ milletvekilleri ile görüşerek 78 dönüm hazine arazisinin Ortaca Belediyesine tahsis edilmesi sözü müjdesini vermiştir. Ayrıca yine aynı görüşme sonrası İztuzu plajının Üniversiteden Ortaca belediyesine verilmesi müjdesini vermiştir.

DALAMAN, ORTACA, KÖYCEĞİZ BELEDİYE BAŞKANLARI MEGA PROJELER YARATABİLİR. Her 3 ilçede de kükürtlü şifalı kaplıcalar vardır. Kanada hariç dünyada başka yerde bulunmayan kükürtlü şifalı kaplıcalar 3 ilçenin 12 ay turizminde önemli rol oynayabilir. Bunu yapmanın yolu önce 3 ilçenin bakanlar kurulunca ‘’ Termal Bölge’’ ilan etmekten geçer. Turizm bakanlığınca termal bölgenin Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile Turizm Merkezleri zaten Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ve Eylem Planı 2007–2013 ana kararları kapsamında Bakanlığımızca hazırlanan Termal Turizm Master Planı’nı birinci etabı çerçevesinde 4 bölge oluşturulmuştur. Bu bölgelerde’’Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve Turizm Merkezleri’’ilan edilmiş olup, bu alanların 1/25 000 ölçekli Çevre Düzeni Planları Bakanlığımızca onaylanmıştır. Bu oluşturulan bölgelere Köyceğiz –Dalaman bölgesi de ilave edilebilir. Bölgemizin ekolojik özelliklerinin de projede bulunması açısından ‘’Eko-Turizm Bölgesi’’ ibaresini de bu projeye eklenmesi gerekir. Ekincik köyünün Turizm merkezi ilan edilmesi ve Ekinciğin bir turizm kenti olacak şekilde planlama yapılması gerekir.

DALAMAN ORTAC A KÖYCEĞİZ DE SPOR TURİZMİ: Antalya’nın özellikle kış dönemi yapılan turizm faaliyetlerinden geçen yıllık geliri 1 milyar dolardır. Bizim Dalaman Havaalanı bölgesi olarak yılda 10 milyon dolar spor turizminden kazanmışlığımız yok. Bu nedenle bölgemizde başta kaliteli çim futbol antrenman sahaları yaparak Sarıgermede bulunan 5 adet 4-5 yıldızlı TUI işlemesi ve 1 adet Hilton otellerinin kışın açık kalmasını sağlayabiliriz. Bu şekilde bölgemizde 6 ay çalışıp 6 ay boş kalan gençlerimiz devamlı iş bulmuş olur. Futbol takımları kışın ara döneminde bizim gibi ılıman sahil bölgelerinde başka değişik takımlarla karşılıkla maçlar yaparak kamp dönemi geçirtmek istiyor. Ayrıca golf salaları, akarsu kanosu, Dalaman Çayında ragting, göllerimizde su sporları çok müsaittir.

Son Haberler