Güneyege Haber

CHP Dalaman’dan 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü Açıklaması

CHP Dalaman İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Sönmez, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

CHP Dalaman İlçe Başkanlığı binasındaki açıklamaya İlçe Başkanı Kamil Ayhan Öner, yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları ve partililer katıldı.

Sönmez açıklamasında; “Bugün dünyanın kadınlar günü olarak kutladığı bizim ise siyasal duruşumuzla dünya emekçi kadınlar günü olarak kutladığımız 8 Mart. 1857 yılının 8 Mart’ında daha iyi çalışma koşulları isteyerek greve başlayan, sayıları kırk bini bulan emekçi kadınlarımızı manevi şahıslarında selamlıyoruz. bu grev sırasında o fabrikada çıkan yangın nedeniyle can veren 129 kadın işçiyi hüzünle anıyoruz.” dedi.

8 Mart’ın derinliğini anlamaya çalışırken kadının yeri bakımından; içinde bulunulan Mart ayının önemine de değinen Sönmez; “Ülkemizde kadının çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılının 1 Mart’ında eşi Latife hanımı yasama dönemi açılışı nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine getirerek o dönemin koşullarında nasıl bir çığır açtığını hatırlatıyoruz. Yine 1935 yılı 1 Mart’ında Türkiye Büyük Millet Meclisi 5. dönemi çalışmalarına başlarken ilk kez 18 kadının milletvekili olarak meclis sıralarında yer aldığını belirtiyor, bu devrim adımlarını atan ulu önderimizi şükranla ve minnetle anıyoruz. Kadının gördüğü şiddetle uğradığı haksızlıklarla, olumsuz koşullarıyla değil, toplum içindeki başarısıyla, fedakar duruşuyla, yeni nesillerin yetişmesindeki özverisiyle anılacağı bir Türkiye için çalışıyoruz. Tüm çabamız kadınların insan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun bu gelişimi benimsemesi,  bu değişim ve gelişimin de kadının ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir. Kadının ayak seslerinin duyulmadığı, kadının eliyle dokunmadığı  hiçbir mücadele başarıya ulaşmamıştır. bu nedenledir ki kadın, omuzlarındaki yükün farkında olarak sorunlu tüm kesimlerin sorumluluğunu kucaklamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Son Haberler