Güneyege Haber

ÇİFTCİLERİN KALKINMASININ TEK YOLU KOOPERATİLEŞMEKTEN GEÇER

– AYRUPA VE DÜNYA ÜLKELERİ HEM  ÇİFTCİYİ, TÜKETİCİ HALKI NASIL KORUYOR.  Avrupa ve tarımda dünya üreticiyi, yani çiftçiyi korumak için ‘’kooperatif’’ çatısı altına almış. Bununla da kalmamış tüketici için dağıtım kooperatifleri, hatta hipermarket kooperatifleri oluşturmuş. Almanya’da REWE böyle bir kooperatiftir. Almanya’da Raiffeisen kooperatiflere kredi veren bir kooperatifi bankasıdır.  Almanya’da hayvancılık et ve süt üreticileri kooperatifleri vardır. Çiftçi ‘’sütümü nasıl satacağım’’ diye düşünmez. Onun kooperatifi vardır ve Kooperatif sabah gelir sütü tankere doldurur gider. Çiftçi ay sonunda aldığı yem, ot, silaj, saman, ilaç ,gübre  için hesaplaşma yapar,  parasının üstünün banka hesabına yatmasını bekler.  Manavlar, pazarcı esnafı, kasap , şarküteri  kooperatifleri vardır. Manav, kasap ihtiyacı olan sebzeyi, eti kendi kooperatifine liste eder , kooperatifi listeyi satın alır ve kasap, manavın dükkânına getirip teslim eder. Alınan satılan mallar gıda güvenliği açısında test edilmiştir, kusursuzdur, kimse yediğinde içtiğinde şüphe duymaz,çünkü ürünler kooperatif garantisi altındadır.

-YILLIK DOMATES ÜRETİMİ: Türkiye yıllık domates üretimi son yıllarda 12 milyon tona ulaşmıştır. Bunun yıllık 2,5 milyon tonu Antalya’da üretilmektedir. Fethiye de yıllık 650 bin civarı domates üretilmektedir. Bunun 550 binlik tonu örtü altı, sera üretimidir. Fethiye’de ayrıca yıllık olarak 60 bin ton hıyar, 40 bin ton patlıcan, 25 bin ton kabak üretilmektedir. Ortaca -Dalaman yıllık domates üretimi 35 bin ton çıvarı olup Ortaca halinden satılmaktadır. Ortaca’da 2000 dönüm örtü altı serada yaklaşık yıllık 20 bin ton sera domatesi üretilmektedir.

– ÖRTÜ ALTI SERA ÇİFTCİSİNİN EN BÜYÜK SORUNU SATIŞ-PAZARLAMADIR.  Tüccar genellikle çok üretimin ve kaliteli üretimin olduğu hale gider. Antalya Kumluca, Finike, Demre Türkiye’nin seracılık merkezidir. Örtü altı sera sebzeciliğinin üretiminin  % 70 i Antalya üretilmektedir. En büyük tüccarlar Antalya’dan alışveriş etmekte ve en iyi fiyatlarda Antalya hallerinde oluşmaktadır. Fethiye de orta büyüklükte domates üreticisi sayılır. En yüksek fiyatlar genelinde Antalya halinde oluR. İkinci sera sebze fiyatları bölgemizde Fethiye’de oluşur. Ortaca halinde en düşük fiyat oluşur. Örnek olarak verirsek bu sene kışın ihraçlık domates Antalya hallerinde toptan kilosu 3,5-4 liraya satılırken Fethiye halinde 3-3,5 TL arası ortaca halinde ise 2,5-3.0 TL arası satılmıştır.

– BELEDİYE TANZİM SATIŞLARI VE SOĞAN DEPOLARINA BASKINLAR YANŞLIŞTIR. ‘’Halkı simsara, stokçuya sömürtmeyeceğiz ‘’lafları yanlıştır.  Türkiye ekonomisi serbest ekonomi yani liberal ekonomidir.  Devlet fiyat istikrarını rekabet mekanizması ile korur.  Devletin rekabet kurumu vardır. Devletin rekabet kurumu piyasada ‘’anlaşıp tröst oluşturan firmaları’’ takip eder. Örmeğin çimento firmaları çok sık anlaşıp bölgeye göre piyasa paylaşırlar. Beton firmaları çok sık anlaşıp yakın fiyat oluşturup halka müteahhide fiyat dikte ederler.  İşte son günlerde devletin 23 dev marketi incelemesi böyle bir şeydir. Devletin rekabet kurumu ortada bir ‘’danışıklı döğüşüklük’’ var mı inceler. Ancak fiyat Baskısı yapamaz.  Alman cumhurbaşkanının biber fiyatı arttı diye tanzim atışı kurdurttuğunu asla duyamazsınız. Çünkü orada fiyat istikrarını sağlayan üretici ve satıcı kooperatifleri vardır.

– TÜRKİYE EKONOMİSİ SERBEST EKONOMİ YANİ LİBERAL EKONOMİDİR.  Ekonomimiz serbest ekonomi yani liberal ekonomidir. Piyasa serbesttir isteyen isteği malı istediği fiyattan satar. HAZİNE BAKANIN emriyle soğan deposu basmak tüccarı küstürür. Tüccar gelecek sene o işi yapmaz bu sefer de soğan depolayan olmaz. Soğan üreticisinin o vakit malını alan olmaz. Ürün çiftçinin elinde kalır. Çiftçi zarar eder. Cumhurbaşkanı veya hazine bakanı piyasaya karışamaz. Karışırsa ekolojik, ekonomik ve sosyal dengeyi bozar. Ancak serbest piyasada fiyat serbest dediysek de kimse fahiş fiyat yapamaz.

– ÇİFTCİNİN TEK KURTULUŞ YOLU KOOPERATİFLEŞMEKTİR.  Türkiye ne yapıp yapıp üreticiyi, çiftçiyi kooperatif çatısı altında toplamak zorundadır.  Her köyde  bir köy kalkınma kooperatifi kurarak olmaz. Çiftçinin kurtuluşu her ilçede, her ilde her bir üretim dalında 1163 sayılı kooperatifler kanununa göre kooperatif kurmaktan geçer. Kooperatifler profesyonel yönetici ile yönetilmesi gerekir. Kooperatifler ortaklarını eğitmek zorundadır. Bir seracılar kooperatifi, bir süt üreticileri kooperatifi, bir et hayvanları yetiştiricileri kooperatifi ortaklarının teknik bilgi ihtiyacını vermek zorunda olmalıdır. Doğru malzeme, ekipman, doğru ahır, doğru hayvan bakımı, doğru fidan, doğru bitki, hayvan koruma ilaçları, doğru zamanlama, hastalık ve ölümden korunma gibi desteği gece gündüz verebilmelidir.  Devlet çiticinin malını işlemesini, pazarlamasını ve ihracatını kooperatiflere öğretmek zorundadır. Çiftci ürün pazarlamayı düşünmemelidir. DEVLET ALMANYA GİBİ, HOLLANDA, DANİMARKA, NORVEC, BELÇİKA GİBİ TÜRKİYEDE TARIMSAL VE GIDA KOOPERATFİCİLİĞİNİ YARATMAK ZORUNDADIR.

Son Haberler