Güneyege Haber

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz; “Kongre Merkezi Yapacağım”

GÜNEYEGE HABER’de Baş Başa adlı özel röportajlarımıza okurlarımızdan gelen ilgi arttıkça bizde bölgemize hizmet eden simaları gazetemizin sayfalarına taşımaya zevkle devam ediyoruz…

Bu hafta Baş Başa’nın konuğu yine bir siyasetçiydi. Bir zamanlar Sakarın eteklerinden Fethiye Kargı’ya kadar tek isimle DALİ DALİ diye anılan bir bölgeye adını veren Dalaman’ın sevilen simalarından aynı zamanda Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz’ı konuk aldık bu hafta.

Tabi her ne kadar yukarıda bahsettiğim havzanın adı Dalaman Ovası olsa da bölge içerisinde yine Muğla iline bağlı Akyaka, Köyceğiz, Ortaca, Göcek gibi ilçe ve yerleşim yerlerinin olduğu, sadece o havzaya Dalaman Ovası denildiğini buraya sonradan yerleşen bir kişi olarak Sayın Şaşmaz’dan öğrendim.

Baş Başa sohbetimizi Dalaman Kayacık Sahilinde Belediye’nin geçen yıl hizmete açtığı tesiste gerçekleştirdik.

Bizim yaptığımız sohbetlerde genelde laf lafı açıyor. Fakat Sohbet duyurumuzu birkaç gün önceden GÜNEYEGE HABER’in internet sayfasında yayınladığımızdan bu kez Dalaman Belediye Başkanı Sayın Şaşmaz’a, ilçe sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlardan da yöneltmemiz istenen sorular oldu.

Söyleşi akışımızın dışında vatandaştan gelen hemen hemen tüm soruları da sorduk…

Ersin Turan: Muhammet Şaşmaz kimdir?

Muhammet Şaşmaz: Dalaman Şerefler Köyünde doğdum, uzun yıllar ticaret yaptım. Sivil Toplum Örgütlerinde yer aldım. Ziraat Odası Başkanlığı yaptım. İl Genel Meclis üyeliği yaparak siyasetin içerisinde de yer aldım. 1973 yılında İsmet İnönü’nün vefatıyla 13 yaşında CHP’li oldum ve bu siyasi serüvenin içerisinde hayatımı devam ettiriyorum.

Ersin Turan: Evet o geceyi aslında bende unutamıyorum. 25 Aralık günü rahmetli babamla otobüsle Giresun’dan İstanbul’a seyahat ediyorduk. Gece otobüsün radyosundan verildi bu ölüm haberi. Tüm yolcular sus pus olmuştu. Herkes birbirine bakıyordu. Benimde unutamadığım bir geceydi, o gece…

Ersin Turan: Dalaman nasıl bir yer?

Muhammet Şaşmaz: Dalaman’da tarım ve turizm var. Denizi, kaplıcası ve koyları ile önemli bir yer. Dalaman Çayı ile Akdeniz ve Ege’yi birbirine bağlıyor.

– “DALAMAN’IN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTMEK ANLAMINDA MESAFE ALDIK”

Ersin Turan: Dalaman Belediyesi’ni devir aldığınızda neler yapmayı planladınız ve yaptınız?

Muhammet Şaşmaz: Çok büyük potansiyeli olan Uluslararası Havalimanına sahip olmasına rağmen Dalaman’ın turizmden hak ettiği payı almadığını görüyorduk. Dalaman’ın marka değerini yükseltmeyi amaçladık. Tanıtım anlamında, marka değerini yükseltmek için yaptığımız çalışmalar ile belli bir mesafe aldığımızı görüyoruz. Hatta en son TÜİK tarafından açıklanan istatistiklerde binde 45’lik nüfus artışı ile nüfus artış hızı en yüksek ilçe olduk. Artık Dalaman’ın hak ettiği seviyeye gelmeye başladığını ve itibar gördüğünü bu anlamda belli bir mesafe aldığımızı söyleyebiliyoruz.

– “SEYFETTİN İNCE CADDESİNE ÇALIŞMA YAPILMASI DÜŞÜNÜLÜYOR”

Ersin Turan: Muğla’nın Büyükşehir olması Dalaman’ı nasıl etkiledi?

Muhammet Şaşmaz: Büyükşehir yasasının eleştirdiğimiz birçok yönü var. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Caddesini yeni bir proje ile yaptı. Onun dışında asfalt çalışmaları oldu. MUSKİ tarafından içme suyu ve drenaj konusu yürütülüyor. Evde bakım ve sağlık konusunda Büyükşehir’in ilçemize verdiği katkılar var. Seyfettin İnce Caddesi, Dalaman’ın en önemli caddelerinden birisi buraya bir çalışma yapılması düşünülüyor. Yasa böyle oldu, Büyükşehir bizi batırdı, bitirdi diyecek değiliz. Görüldüğü gibi hizmetleri var. Bizde kendi bütçemizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Örneğin Kayacık Sahili’ndeki tesisi kendi imkanlarımız ile ilçeye kazandırdık.

Ersin Turan: Otopark ve Otogarla ilgili projeleriniz var mı?

Muhammet Şaşmaz: Otogar işletmeciliği yasa gereği Büyükşehir’in bünyesinde, zaten yasa gereği şehir içerisine alma durumu da söz konusu değil. Büyükşehir’in otogarı daha iyi hale getireceğini düşünüyoruz. Şehir içi ulaşımda var. Şuanda Dalaman’dan kalkan bir araç herkesi alarak Muğla’ya devam ediyor. Dönüşüm kolay değil, dönüşümün kendi içerisinde sıkışıklıkları olacaktır. Halkımızın seyahat yapma özgürlüğünü ele aldığımız zaman, Muğla Büyükşehir’de herkesin bir yerden bir yere rahatça seyahat yapmasını en iyi sağlayan illerden birisi.

– “100 YATAKLI KONAKLAMA TESİSİ PROJEMİZ VAR”

Ersin Turan: Dalaman turizmi nasıl gelişir?

Muhammet Şaşmaz: Turizmin gelişmesi için kendi içimizdeki varlıklarımıza; Kaplıcamıza, sahilimize, koylarımıza yani doğal güzelliklerimize turist gelmesini sağlamamız gerekiyor. Geldiğimiz günden buyana çalışmalarımız bu yönde, kaplıcada çalışmalar yaptık gelen misafirlerin rahat etmesini sağladık. Tanıtımını doğru yönde yaptık. Kaplıcada 100 yataklı bungolov tipi konaklama tesisi projemiz var. Şuan Sarsala’yı yaz döneminde günlük en az bin kişi ziyaret ediyor. Bunun daha da yükseleceğini düşünüyorum. Açıkçası turizmi sadece Dalaman olarak görmemek lazım. Ortaca ile fuarlara ve tanıtım çalışmalarına birlikte katılarak bölgeye gelen misafirleri nasıl rahat ettiririz onun çalışmalarını yapıyoruz. Ben, Doğa ile iç içe bir tesisleşmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. EKO turizmin giderek önem kazanacağı kanaatindeyim.

– “AMATÖR SPORLARDA ÇOK BÜYÜK MESAFE KAYDETTİK”

Ersin Turan: Belediye olarak Dalaman halkına verdiğiniz sosyal hizmetlerden bahsedecek olursak?

Muhammet Şaşmaz: Bünyemizde spor yapan 700 civarında öğrencimiz var. Mesela daha dün Tekvando da Muğla’yı, Türkiye Şampiyonasında temsil edecek 14 sporcudan 11’i Dalaman Belediyespor’dan seçildi. Yani Muğla’yı Dalaman temsil edecek. Ayrıca rafting ve kano takımı kurduk. Milli takıma sporcu vermeyi amaçlıyoruz ve çalışmaları bu yönde yapıyoruz. Dalaman rafting için çok uygun bir bölge, ayrıca çim hokeyi ve badminton takımlarımız var, içerisinde milli sporcularımız yer alıyor. Tekvando da Balkan Şampiyonu çıkan bir evladımız var. Sporda çok güzel bir mesafe kat ettik. Kültürel anlamda da belediye başkanlık lojmanını sanat merkezi haline getirdik. Vatandaşlarımız faydalanıyorlar.

– “DALAMAN’A 1200 KİŞİLİK KONGRE MERKEZİ VE TİCARET ALANLARI”

Ersin Turan: Eğlence mekanları şehir dışına çıkacak mı, çocuk oyun parkları hakkında ne diyorsunuz, park otelin akıbeti ne olacak?

Muhammet Şaşmaz: Eğlence mekanlarını dışarı çıkaracağız projemiz var. Şehir dışında bir alan bulduk. Bir kısmı bizim, bir kısmı şahsa ait. Orayı kamulaştıracağız. Kısa sürede bu projeyi hayata geçireceğiz.

Şuanda mahallelerimize parklar yapıyoruz. Yani anne baba parkta oturacak, çocuk oyun parkında çocuklar oynayacak. Ayrıca 2 yer daha tespit ettik ahşaptan yapmaya başladığımız oyun parklarını o bölgelere monte edeceğiz. İlçeye 4 park yaptık, 2 tane daha yapacağız 6 olacak. Bakım çalışmaları konusunda bir eksiklik var ise bunlarla ilgili gerekli çalışmayı yaparız.

Otel işletmeciliğini biz düşünmedik. Bir projemiz var. Esas itibari ile kış turizmine katkı sağlayabilecek bin 200 kişilik kongre merkezi yapmayı düşünüyoruz. Yine proje içerisinde sinema, tiyatro, spor ve ticaret alanları yani havalimanı ve ilçeyi de içinde barındırabilecek bir merkezin oluşması için projemiz var. Bunu kat karşılığı düzeni ile ihaleye çıkmayı düşünüyoruz. Havalimanı olan bir bölgenin kongre yapılacak bir yere ihtiyacı var.

Ersin Turan: CHP’li bir belediye başkanı olarak son kongre hakkında neler söylemek istersiniz?

Muhammet Şaşmaz: CHP Türkiye’nin sigortası, Katılımı yüksek bir kurultaydı. Sayın Genel Başkanımız tekrar seçildi, kendisine bugüne kadar verdiği mücadele için teşekkür ediyorum. Yeni dönem için de hayırlı olsun diyorum.

– “SEÇİM BİLDİRGEME KOYDUKLARIMIZI YAPTIM”   

Ersin Turan: Seçim öncesi vaatlerde bulundunuz mu, bunları yerine getirdiniz mi?

Muhammet Şaşmaz: Hazırladığımız bildirgemizde 26 madde vardı, bunları ve hatta daha fazlasını yerine getirdim. Mesela biraz önce sorduğunuz eğlence merkezi maddeler arasında yoktu. Çünkü olmayabilirdi. Tabi olmayacak demekte değil bu. Koyduklarımızı 4 yılda yaptık. Yapmak isteyip yapamadığım yok. Yasal çerçevede birçok sıkışıklıkları açarak çalışma yapıyoruz. Hiçbir zaman popülist davranmadım, davranmamda.

Ersin Turan: Ege denizinin Akdeniz ile birleştiği nokta olan Dalaman’da, Kayacık Sahili Belediye Tesislerinde, deniz kumsalı sık aralıklarla dövüyordu sanki. Bir taraftan sıcak çaylarımızı yudumlarken dalgaların sesleri arasında hoş bir sohbet yaptık… Cana yakındı Başkan… Hani derler ya “Tam halk adamı” bende de aynı izlenim oluştu. Görevi süresince planladığı vaat ettiği 26 maddelik seçim bildirgesi içerisinde ne varsa yerine getirdiğini vurgularken haklı olarak zevkle anlatıyordu…

– “DÖNEMİMİZ İÇERİSİNDE HEPSİNİ BİTİRECEĞİZ”

Ersin Turan: Dalaman ilçe merkezinde bozuk yolların durumu nedir, yolların yapımında hangi sokaktan bize ne kadar oy çıktı diye bakıyor musunuz?

Muhammet Şaşmaz: Görevi aldığımız günden buyana kişiye bakmadan iş yaptık. Dalaman, Muğla’nın en hızlı ruhsat veren ilçesi. 4 yılda 4 bine yakın ruhsat vermişiz, daha müdüre şunun işini öne alalım demişliğim yok. Göreve geldiğimizde Dalaman’da ana caddeye en yakın yerden en uca kadar asfalt ve parke olmayan bir durumla karşılaştık. Bir yerden başladık. 3 yılda 150 kilometre asfalt, 30 kilometre parke yaptık. Geçmişe baktığımızda yapılan iş daha net ortaya çıkıyor. Hepsini 3 günde bitirmemiz mümkün mü, değil. Ben bunun hesabını dönemim bittiği zaman veririm. Dönemimiz içerisinde çalışma yapılmasını ön gördüğümüz yerlerin hepsini bitireceğiz. Dalaman 610 bin metrekare olan en geniş ilçelerden birisi.

– “SARSALA’YA, BEN ÜCRETİNİ VEREREK GİDİYORUM”

Ersin Turan: Sarsala Koyu giriş ücretleri konusunda ne diyeceksiniz?

Muhammet Şaşmaz: Ben belediyeciyim, belediyeye ait olmayan bir yeri devletten kiralayarak vatandaşa hizmet veriyorum. Hem kira ödeyerek, hem de hizmet vererek, istihdam sağlıyoruz. Ben bunları nereden ödeyeceğim. Sarsala Koyuna gitmeyen vatandaşın cebinden mi ödeyeceğim. Şartlarla alakalı, örneğin Kayacık Sahilinde şartlar uygun oldu, ücret almıyoruz. Sarsala’yı, Kayacık’ı özel şahıs işletse gelebilir misin. Şimdi 5 lirayı konuşuyoruz. Ben burada meselenin para olmadığını düşünüyorum. Burası yarın özelleşse fotoğraf çekmeye giremezsin. Sarsala koyunda hizmet kalitesini yükselttik, düzenleme yaptık. İlçe merkezinden 25 kilometre uzaklıkta, suyu ve diğer ihtiyaçları karşılayabilmek için 25 kilometrelik yolda mekik dokuyoruz. Duşun suyunu temin ediyoruz. Temizliğini yapıyoruz. Hizmet veriyoruz. Nitelikli duruma geleceksek bu olacak. Belediye Başkanı olarak inceleme yapmaya gitmediğim zamanlarda, ailemle gidince ben parasını vererek gidiyorum. Biz oraya para vereceğiz orası ayakta duracak. İlçemizin ekonomisine katkı sağlayacak. Sarsala’ya ilçe dışından da birçok misafir geliyor.

Ersin Turan: Sokak hayvanları konusunda gelen şikayetlere ne diyeceksiniz?

Muhammet Şaşmaz: Gölhisar’a, Çaldır’a, Yeşilova’ya, Burdur’un ilçelerine bakım ve kısırlaştırma anlamında hizmet veriyoruz. Dalaman ve Ortaca Belediyeleri olarak HAYDOS ile birlikte bu konuda önemli çalışmalar yaptık. Evet hayvan çok. Allah dünyayı yaratırken canlıları ortak yaşasın diye yaratmış. Dünya ne benim ne hayvanın. Benim evimde 2 tane var. Bizler dost olmayı öğreneceğiz. Hayvanlarla da insanlarla da dost olacağız. Hayvanlar sizin baktığınız gözle bakıyor size, siz kötü bakarsanız oda kötü bakıyor.

Ersin Turan: Ülkemizin bir çok yerinde her nedense Belediyeye yapılan şikayetlerin başında sokaklarda yaşayan başı boş hayvanlar gelir. Aslında onlar sokakların garipleridir. Sanki kendileri istedi adlarının SOKAK HAYVANI olmasını. Dalaman sokaklarında da bu garipler vardı… Her yerde olduğu gibi yaşam savaşı veriyorlardı… Sayın Muhammet Şaşmaz’ın bu soruya cevabı beni çok mutlu etti. Kendisinin yürekten bir hayvansever olması çok ama çok önemliydi. Benim cadde ve sokaklarımdaki sokak hayvanı denilen gariplere kimse dokunamaz onlarla yaşamayı öğreneceğiz dercesine konuşuyordu…

– “MESLEK YÜKSEKOKULU BİNASININ YÜZDE 40’INI YAPACAĞIZ”

Ersin Turan: Dalaman Meslek Yüksekokulu Binası için bir söz verdiniz mi?

Muhammet Şaşmaz: Söz verdiğimiz bir konu vardı, yüzde 40’ını yapacaktık. Şuanda ihale aşamasındayız, birkaç gün içerisinde ihalesi gerçekleşecek ve Dalaman Belediyesi olarak kaba inşaatı dediğimiz yüzde 40’ını söz verdiğimiz gibi yapıp teslim edeceğiz.

Ersin Turan: 2019 seçimleri için tekrar aday olacak mısınız?

Muhammet Şaşmaz: Ben hem ilçemin hem partimin hem de ülkemin askeriyim. Görevden hiçbir zaman kaçmadım. Ama bugünden adayım diyerek ortaya çıkmak doğru olmaz. Yarın örneğin sağlık sorunu veya herhangi bir nedenle aday olamadığım takdirde bu partiye de ilçeye de zarar verir. Şu anda bir yıl var ve görev sürem devam ediyor. Ben seçimi düşünmüyorum, yapabileceğim hizmetleri düşünüyorum.

Ersin Turan: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Muhammet Şaşmaz: Bölgesel sorunların basın aracılığı ile paylaşılıyor olmasından mutluyum. Açık yüreklilikle, samimiyetle soruları cevapladığımı düşünüyorum. Bizim görevimiz toplumun huzur ve barış içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde aynı şevk ve enerji ile çalışmaya devam edeceğim.

Ersin Turan: Zaman su gibi akıp gidiyor sohbetimiz de laf lafı açıyordu… Biz merak ettiklerimizi öğrenmiştik. Dalaman’ın Şerefler köyünde başlayan serüvende Dalaman Belediye Başkanı koltuğunda şerefiyle oturan bir başkanın anılarını, yaptıklarını, yapacaklarını paylaştık sizlerle bu hafta.

Bir konuya değinmeden sohbeti kapatmayı istemiyorum… Gazeteci olarak 30 yıllık meslek hayatımın içerisinde çok şeye tanık oldum. Fakat Kayacık tesisinde yaptığımız sohbetin ardından ayrılırken bize yapılan ikramları kasaya yanaşıp cebinden ödeyen bir başkanı burada gördüm… Tesis belediyeye aitti.  Çaktırmadan hesabı alan çocuğa sordum. “Başkan hesap mı ödedi?” diye…  Aldığım cevap… “Bu konuda kesin talimatı var başkanın. Burada herkes hesabını vatandaş gibi cebinden öder.

Aslında şaşırdım. Nedense görmeye alışık olmadığım olaydı…

İşte… Halk adamı böyle olmalıydı… İnsanını seven… Sokaklarındaki hayvanları seven… Yaptıklarıyla iz bırakan…

“İyi ki varsın Muhammet Şaşmaz”

Son Haberler