Güneyege Haber

DALAMAN-ORTACA BÖLGE KALKINMASI HANGİ KONULARDA OLMALI

DALAMAN ORTACA KALKINMASI NASIL BAŞARILIR. Bölgemizin kalınması için önce’’ elimizde ne imkânlar var, potansiyellerimiz nelerdir?  Yakın, orta, uzun vadede neler yapabiliriz? Hangi adaylarımız bu potansiyelleri en iyi şekilde kullanabilir?’’ Bunları incelemek gerekir.

ELİMİZDEKİ İMKÂNLAR NELERDİR. Dalamanda ortalama 100 bin dönüm ova arazisi, 40 bin dönüm dağ arazisi, Ortaca’ da güney köyleri 100 bin dönüm, güney tarafında 300 bin dönüm sulanabilir düz ova arazisi ile yaklaşık 250 bin ton narenciye ve 100 bin ton nar üretilmektedir. Ege bölgesi en büyük limon,  nar üretim yeri Ortaca –Dalamandır. Köyceğizde 500 bin dönüm araziden yaklaşık 250 bin ton portakal üretilmektedir. Dalaman -Ortaca –Köyceğiz bir tarım ürünleri üretim merkezidir. Ayrıca özellikle Ortaca da seracılık çok gelişmiştir. TEK ÇÖZÜM KOOPERATİFLEŞMEKTİR.

ORTACA HALİNDE KAZANILAN PARALARDAN NEDEN BÖLGE ÇİFTCİSİNE EĞİTİM, ÖĞRETİM, GÖZETİM KONULARINDA, FİDAN, GÜBRE GİBİ MALZEME KONULARINDA NEDEN ÇİFTCİYE YARDIM YAPILMIYOR. Ortaca halinden yılda ortalama 30-40 bin ton domates pazarlanmaktadır.  Yıllarca Ortaca hal üzerinden bölgenin yaş meyve ve sebzesi Ortaca hali üzerinden yaklaşık 1 milyon tona yakın ürün ile 1 milyar liralık yaş meyve sebze pazarlanırken bu paralar,  Ortaca belediyesine ve son beş yılda Muğla Büyükşehir belediyesine kalmışken Büyükşehir belediye başkanı bölge köylüsü çiftcisi için faydalı işler yapmamıştır. HAL BŞ. BELEDİYESİNDEN ALINMALIDIR.

DALAMAN ORTACA NIN TERMAL POTANSİYELLERİ. Köyceğizde sultaniye termal  kükürtlü kaplıcaları kaynak çıkısı 38-40 derece, Ortaca -Fevziye 28-30 derece, Dalaman İncebel ve Cumabeleni kaplıcaları yaz kış 26-28 derecedir. Bu kaplıcalar Avrupa’da olduğu gibi modern bir termal park haline getirilmelidir.  Her otel müşterisi bu parka gidip termal şifaları sulardan faydalanmalıdır. Kükürtlü termal kaynak bölgemize has olarak Türkiye’de tektir, bir de dünyada Kanada’da vardır. Kükürtlü termal kaplıcalar birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Ülkemizde birçok yerde belediyeler 1000-2000 metreye sondajla inerek sıcak buhara ulaşmışlardır. Dalaman, Ortaca ve Köyceğizde de 1000-2000 metreye inilip buhar kaynağa ulaşılmak zorundadır. Buhar kaynak ile bugün Balçova ve birçok kentte jeotermal kent ısınması dahi yapılmaktadır. İnsanlar Cilt tedavisi için dünyanın dört bir yanından, yaz kış demeden termal tedavi yerlerine gitmektedir. Termal buhar elde edilmesi halinde en son sıcak su sera çiftçisine verilerek bölgemiz kış dönemi örtü altı üretiminde artış olacak ve bölgemizi köylüsü çiftçisi daha çok para kazanacaktır. 2000 metrede sıcak buhar kaynağı aramak şarttır.

SARIGERMEDE 5 TANE 5 YILDIZLI OTEL, DALYAN OTELLERİ, RESTORANLARI KIŞIN KAPANIYOR. GENCELERİMİZ ALTI AY BOŞ 6 AY EVİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR. Spor turizminden Antalya yılda 1 milyar dolar para kazanıyor. Alman, Hollandalı, Belcikalı, Finli, Arap futbol spor kulüpleri kışın ara evrede Antalya’da kamp yapıyor. Burada birbirleri ile çim sahalarda antrenmanlar yapıyor. Bu kulüpler çok zengin çok paralar harcıyor. Bu kulüpler çevreyi gezip yiyip içiyor. Sarıgermede 68 dönün hazine arazisinde 6 adet futbol çim saha projesi yapıldı. Önce MUTSO -GEKA ile yaparım dedi. İzinleri vaktine alamadı. Sonra Muğla BŞ  ve Ortaca belediyeleri ‘’birlikte yapacağız’’ dedi, arazi tahsisini bile aldı, ama yapmadı. Sonra Muğla İl Genclik Spor müdürlüğü programına aldı ama BŞ veya Ortaca belediyeleri tahsisi geri vermeyerek Sarıgerme Futbol Antrenman Çim saha projelerinle mani oldu. Uzun süre tahsisi geri vermeyen Ortaca belediye başkanı geçen yıl tahsisi geri iade etti. Ancak Sarıgerme alt tarafında Sarısu kenarı bu yerin evveliyatı göldür, bataklıktır. Gene kazılıp göl olarak bırakılması gerekir. Bunun yerine Dalyan karşısında hazineye ait daha büyük yer var.

BİZİM DALAMAN İÇİN ÇOK İLERİ HAYALLERİMİZ VAR. Biz Dalamanda sarsala spor kulübünü kurduk. Dalaman belediye başkanının engellerine rağmen Van -Çatak ve Maraş’ta şampiyonluklar aldık. Daha 4 aylıkken Muğlanın en başarılı takımı seçildik. Geçen Belediyeden 5 kuruş yardım alamadık. Şimdi 100 bin liralık rafting malzemesi, kontayner ve depo imkanına eriştik. Dalaman çayının azgın suyunu iyi kullandık. Rafting dahil 4 branşa eriştik. Yakında akarsular ve durgunsular kano takımını kuracağız. Yakında kürek ve açık deniz sörf branşlarını kurmayı  planlıyoruz.

DALAMANDA KAPUKARGINDA 36 DÖNÜM HAZİNE ARAZİSİ GENCLİK SPOR MÜDÜRĞÜNE TAHSİSLİ ARAZI VAR. Bu araziye su sporları merkezi kurma hayâlımız var. Dalmanda 50 odalı bir gençlik merkezi kurma, olimpik kapalı yüzme havuzu kurma hayallerimiz var. 12 ay turizmini Dalaman halkına yaşatma hayalimiz var. Ekolojik turizm ile hep beraber Dalamanı şahlandırama hayalimiz var.

Son Haberler