Güneyege Haber

DALAMAN-ORTACA –KÖYCEĞİZ OLARAK TARIM NE DURUMDA BÖLGEMİZDE TARIMIN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALI

DALAMAN OVASI OLARAK ANILAN Köyceğiz, Ortaca,  Dalaman ilçeleri ova kesiminde yaklaşık 500 bin dönüm düz sulanabilir arazide, 2018 yılı itibariyle iklimin iyi geçmesi nedeniyle,  yüksek verim elde edilerek 250 bin ton civarı portakal, 100 bin ton civarı limon( toplam narenciye üretimi olarak 400 bin ton) , 100 bin ton civarı nar üretimi  yapılmıştır. Bölgemiz çiftçilerin ve köylülerin çoğunun geçimi bu 3 ürüne bağlıdır. Bun dışında sera –örtü altı domates üretimi başı çekmektedir. Bunun dışında büyük baş hayvancılık ve dağ köylerinde arıcılık da geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. Ancak gençlerimiz genellikle liseyi bitirmeleri nedeniyle, seracılık olsun, hayvancılık olsun tarımla uğraşmak yerine devlet işinde, turistik otellerde süreli veya süresiz bir işte çalışmayı tercih etmektedir.

DALAMAN ilçesinden TİGEM Devlet Üretme Çiftliğinde 36 bin dönüm araziden 27 bin dönüm ekilebilir –dikilebilir düz arazi varken, yıllık bitkilerde yıllarca zarar etmeleri nedeniyle yılda 3 kere  üretim alınma imkânı varken, tembellikten 9000 dönüm civarı araziyi portakal ve limona çevirmiş durumdadır. Bu arazilerde yaklaşık 3 bin ton sıkmalık-yazlık valencia portakal, yaklaşık 3 bin ton Washington sofralık portakal ve 5 bin ton limon ile 1 bin ton civarı greyfruit ürünü elde edilmektedir. Geri kalan düz arazi de ya sebze, meyve, karpuz üretilmesi şartıyla bir yıllık veya kısa süreli kiraya verilmekte, ya da kendi büyükbaş havanları için yemlik yonca vs gibi bitkiler ekilmektedir.

DALAMAN ÇUKURU DENİLEN OVAYA Washington portakal türünün ve interdonat limonun Dalaman ovasına yayılışı ilk başta Tigem –Dalaman devlet çiftliğinde çalışan yerli bahçe –bakım işçilerinin fidan yetiştirmeyi TİGEM de öğrenip bu fidanları bölge çiftçisine satması sonucu dağılmıştır.  TİGEM bu bakımdan bölge çiftçisine enterdonat limon türünün yayılmasına kötü örnek olmuştur. Enterdonat limonu depolamaya gelmez. Bir ay sonra kabuk şişer, kabuk yağlanması nedeniyle dalında bile çürümeye başlar. En fazla hasat süresi 2 ay olup , eylül  başı ekim sonudur. Halbuki diğer limon türleri kütdiken, yediveren,  karalimon denilen daha uzun ömürlü, dalında daha fazla kalabilen, depolama imkanı olan limon türleri olup daha yüksek fiyatlara alıcı tüccar bulabilmektedir.

DALAMAN-ORTACA BÖLGESİNDE LİMON 30 KURUŞA DÜŞTÜ. Enterdonat fiyatları bölgemizde genelinde TİGEM –Dalaman üretme çiftliğinin hasat öncesi ihaleleri Ağustos ayı ilk haftası ile belli olmaya başlar. Bu yıl tüccarlar başta 1.25 TL/kg dan kilo bazında ödenmek üzere anlaşma yapmışlardır. Buna rağmen piyasanın limona doyması nedeniyle tüccarlar limonu Ekim ayı sonu itibariyle ya bahçede bırakmış ya da kalanını kilosunu 30 kuruşa  düşürmüştür. Bunun başlıca sebebi piyasanın enterdonat limona doymuş olması ve enterdonat limonun depolanmayışı ve dalında kalma süresinin kısa olmasıdır. Enterdonat limon aynı zamanda periyodisite (bir yıl çok öteki yıl az verim) güder. Bu nedenle limonun çok olduğu yıllar limon fiyatı düşmekte az olduğu yıllar fiyat yükselmektedir. Her iki halde de çiftçi zarar etmektedir. Hâlbuki yerli, yediveren –küt diken limonlarda bir fiyat düşmesi yoktur. Bölgemiz  enterdonat limandan vazgeçmek zorundadır.

ÇİFTCİNİN AKLI GÖZÜNDEDİR DERLER.  Doğru bir cümle. Bizim Türk köylüsü, çiftçisi komşuda gördüğünü yapar. Devlet, üniversite, ziraat odaları bir araya gelip örnek demonstratif sera ve örnek bahçeler kurarak, fidan ve çeşit seçiminde, dikiminde, ilaçlanmasında sulanmasında, gübrelenmesinde çiftçiyi devamlı davet ederek öğretmelidir. ÖZELLİKLE portakal mandalina zararlısı Akdeniz sineğine karşı toplu ve yoğun mücadele edilmeli, aynı şekilde sera domatesçiliğinin baş belası tuta absoluta-domates güvesi gibi zararlılara karşı toplu ve yoğun mücadele edilmelidir.

TÜRKİYENİN 2 MİLYON TON HİBRİD MISIR TOHUMU İTHAL EDİLİRKEN( mısır tohumunun % 90 nı ithal ediliyor),  AYCİÇEĞİNİN 2.5 MİLYON TON YAĞLIK TOHUM İTHAL EDİLİP  1.5 MİLYON TON HİBRİD  AYCİÇEĞİ TOHUM İTHAL EDİLİRKEN(ayçiçeği hibrid tohumun % 80 ni ithal ediliyor),   TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN 20 LİRALIK BİR TEK FİDAN HOLLANDA’DAN125 DOLARA  İTHAL EDİLİRKEN ,—— DALAMAN Tigem çiftçiğinin hala zararına narenciye üretimi yapması devlet memuru zihniyeti bir uygulamadır. —–Bölgemizde hem Tigem’in bölge halkına hizmet etmesinde, hem çiftçinin daha bilinçli ekim -dikim –yetiştirme – pazarlama yapmasında tek çözüm AKLI BAŞINDA DİRAYETLİ BİR BELEDİYE başkanı SECMESİNDEN GEÇER.  BU MESELE, PARTİ MESELESİ DEĞİL memleket meselesidir, can meselesidir.

Son Haberler