Güneyege Haber

Dalaman Ortaca seçim sonuçları ne olacak, Muğla Büyükşehir Başkanı kim olmalı 

GEÇEN YIL GENEL SEÇİMLERİNDE Cumhurbaşkanı Erdoğan % 52,5 oyla cumhurbaşkanı seçilmesine rağmen, Muğla’da AK Parti 2, CHP 4, İP 1 vekil çıkarmıştır.  Türkiye geneli TBMM ye AKP; 293, CHP; 146, HDP;  67, MHP; 50, İP: 44 vekil çıkarmıştır.  Türkiye genelinde % 10 atında oy almasına rağmen CHP ittifakı sayesinde baraj altı olmasına rağmen İP, 44 vekil çıkarmıştır.  Hâlbuki MHP tek başına % 10 barajını aşmıştır. PKK nın yasal temsilcisi HDP oyları ise Doğu ve Güneydoğuda düşmesine rağmen, CHP desteği ile % 10 baraj aşırtılıp HDP nin 67 vekili TBMM ye sokulmuştur. CHP nin bu desteği olmasaydı bugün HDP nin mecliste hiç vekili olmayacaktı. Türkiye’ye yazık oldu.

CHP DEN 4 VEKİL, İP DEN 1 VEKİL BİR YILDIR MUĞLA İLÇELERİ İÇİN NE YAPTILAR?  Sadece bir hiç. Ara sıra gazetelerden hükümeti eleştirdiklerini duyuyoruz. Eleştiri için 4 vekile gerek yoktu ki.  Sadece bir vekil eleştiriye yeterdi. Ama 7 Muğla vekilinden 4,5 tane iktidar vekilimiz olsaydı, Muğla iline ve ilçelerine hem hizmet, hem yatırım yağardı.  2 iktidar vekilinden Allah razı olsun,   ikisi birlikte hareket ederek tüm Muğla’ya yetmeye, proje almaya, yatırım yaptırmaya çalışıyorlar. Sarsala Gençlik Kulübü Rafting takımı çocuklarımız için Sn. M. Yavuz Demir beye söyledik, sağolsunlar hemen valilik vasıtasıyla bize bir yaşam evi şeklindeki kontayneri emaneten de olsa temin ettiler.

ORTACADA BELEDİYE BAŞKANI 5 ADAYI VAR.  DSP, DP, CHP adayları önceden CHP adayı iken partinin eski başkanı aday göstermesi ile mevcut başkan DP den diğer bir adayda DSP den adaylıklarını koydular.  Cumhur İttifakı ise Muğla’da Ortaca’yı MHP ye bıraktı. Böylece Cumhur ittifakın Ortaca adayı MHP den olup meclis üyelerini AK Parti ile paylaşarak seçime girdiler.  CHP ise Ortaca’da yönetimi DP ye geçmiş döküntü İP den kalanları ardışık meclis listesine aldı. Ortacanın çağ atlamasında kim faydalı olur denirse tek cümle ‘’ arkasında devletin gücü olan’’ faydalı olur. O da cumhur ittifakı adayı Sn. Alim Uzundemir’dir. Ortacanın kaderi Uzundemir’in seçilmesine bağlıdır.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN ADAYLIĞIGINDA MHP, AK PARTİ ADAYI DR. MEHMET NİL HIDIR ‘I CUMHUR İTTİFAKI ADAYI OLARAK DESTEKLERKEN, CHP+ İP de BŞ adayı olarak mevcut başkan O. Gürünü aday kararı almıştır. Ancak O. Gürün,  FOX TV de bir oturumda ‘’İyi parti ortaklığının tabanda oluşmadığını’’ ifade etmiştir. Diğer yandan çok iyi reklamla halkın çoğunluğun gözünde başarılı adam gibi gözüken mevcut Fethiye belediye başkanı B.  Saatçi, çok büyük bir tornistan yaparak Muğla Büyükşehir bağımsız adayı olmuştur.   Saatci reklam konularını iyi becerdiğinden parti meclisi dahi olmamasına rağmen büyük reklamlarla kendinin üst sıralarda gibi göstermektedir-

DALAMANDA DURUM NE ALMENDE?  2004-2009 arası AK Partiden Dalaman belediye başkanlığı yapan Dr. Beyhan,  2009 de yine AK Partiden aday çıkıp adı bile pek bilinmeyen MHP adayı Sn Sedat Yılmaz’a a karşı büyük farkla kaybetmiştir.  2014 yerel seçimlerinde ise AK parti tarafından 3.ncü defa aday gösterilen Dr Beyhan’a daha önce ki 2004-2009 döneminde zarar görenler, Ak Parti adayı Dr. Beyhan yerine CHP adayı M. Şaşmaz’a oy atmaya söz vermişlerdir. Dr. Beyhan’ın mahkeme kararıyla adaylığının düşmesi ile yerine S. Camızoğlu gelmesine rağmen, 3 oyla,  Şaşmaz başkan seçilmiştir.

DALAMANDA SON DURUM NE? NE OLMALI? Asıl olarak 4 aday var.   CHP adayı mevcut başkan geçen 5 yıllık dönemde göz doldurucu bir şey yapmamıştır. Bugün en az 10 milyon değerindeki belediye park otelini çürütmüştür. Partizanlık yapmış, tahsilinin ve eğitiminin yetersiz olması nedeniyle belediyeyi doğru dürüst yönetememiştir. Akrabalarını ve partilileri işe aldığı söylenmektedir. Mevcut başkan hakkında daha sürü dedi kodu devam etmektedir.   DP adayı Dr. Beyhan’ı frenlemek biraz zor ama yanında İnş. Müh. Cenk Sönmez aklı başında biridir.  İP adayı Dr. S.Kızıl, 2014 de CHP den aday adayı olmuş, CHP kökenlidir. Seçim beyannamesindeki vaatlerde ‘’din siyaset alet edilmesin’’ cümlesi çok ilginçtir. Vaatleri vasattır.

DALAMANDA İŞ YAPACAK OLAN TEK ADAY Cumhur İttifakı adayı AK Parti’den aday olan Muhammet Karakuş’tur.  M. Karakuş Dalaman için akla hayale gelmeyecek projeler ortaya koymuştur.  M. Karakuş projelerini  Dalaman’a her gelen bakana göstererek onay almıştır. M. Karakuşun arkasında T.C devleti, Cumhurbaşkanı ve devletin bakanları vardır.  Dalaman halkının geleceği, M. Karakuşun seçilmesine bağlıdır. Dalaman M. KARAKUŞ gelirse şaha kalkacak geri kalmışlıktan kurtulacaktır. Haydi, Dalaman kendi geleceğini Ak günlere vardıracak olan sensin. Doğru karar ver. Gelecek senin tek oy’undadır. Parti için değil kendi çocuklarının geleceği için oy ver.

Son Haberler