Güneyege Haber

Dalaman – Ortaca seçimi ve bölge kalkınması

DALAMAN ORTACA KALKINMASI NASIL BAŞARILIR. Bölgemizin kalınması için önce’’ elimizde ne imkânlar var, potansiyellerimiz nelerdir?  Yakın, orta, uzun vadede neler yapabiliriz? Hangi adaylarımız bu potansiyelleri en iyi şekilde kullanabilir?’’ Bunları incelemek gerekir.

ELİMİZDEKİ İMKANLAR NELERDİR. Dalamanda ortalama 100 bin dönüm ova arazisi, 40 bin dönüm dağ arazisi, Ortaca’ da güney köyleri 100 bin dönüm, güney tarafında 300 bin dönüm sulanabilir düz ova arazisi ile yaklaşık 250 bin ton narenciye ve 100 bin ton nar üretilmektedir. Ege bölgesi en büyük limon,  nar üretim yeri Ortaca –Dalamandır. Köyceğizde 500 bin dönüm araziden yaklaşık 250 bin ton portakal üretilmektedir. Dalaman -Ortaca –Köyceğiz bir tarım ürünleri üretim merkezidir. Ayrıca özellikle Ortaca da seracılık çok gelişmiştir.

ORTACA HALİNDE KAZANILAN PARALARDAN NEDEN BÖLGE ÇİFTCİSİNE EĞİTİM, ÖĞRETİM, GÖZETİM KONULARINDA, FİDAN, GÜBRE GİBİ MALZEME KONULARINDA NEDEN ÇİFTCİYE YARDIM YAPILMIYOR. Ortaca halinden yılda ortalama 30-40 bin ton domates pazarlanmaktadır.  Yıllarca Ortaca hal üzerinden bölgenin yaş meyve ve sebzesi Ortaca hali üzerinden yaklaşık 1 milyon tona yakın ürün ile 1 milyar liralık yaş meyve sebze pazarlanırken bu paralar,  Ortaca belediyesine ve son beş yılda Muğla Büyükşehir belediyesine kalmışken Büyükşehir belediye başkanı bölge köylüsü çiftcisi için bir kuruşluk faydalı iş yapmamışken şimdi kalkmış hangi yüzle köylüden çiftçiden OY istiyor.

DALAMAN ORTACA NIN TERMAL POTANSİYELLERİ. Köyceğiz’de sultaniye termal kükürtlü kaplıcaları kaynak çıkısı 38-40 derece, Ortaca -Fevziye 28-30 derece, Dalaman İncebel ve Cumabeleni kaplıcaları 26-28 derecedir. Bu kaplıcalar Avrupa’da olduğu gibi modern bir termal park haline getirilmelidir.  Her otel müşterisi bu parka gidip termal şifaları sulardan faydalanmalıdır. Kükürtlü termal kaynak bölgemize has olarak Türkiye’de tektir , bir de Kanada’da vardır. Kükürtlü termal kaplıcalar birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Ülkemizde birçok yerde belediyeler 1000-2000 metreye sondajla inerek sıcak buhara ulaşmışlardır. Dalaman, Ortaca ve Köyceğizde de 1000-2000 metreye inilip buhar kaynağa ulaşılmak zorundadır. Buhar kaynak ile bugün Balçova ve birçok kentte jeotermal kent ısınması dahi yapılmaktadır. İnsanlar Cilt tedavisi için dünyanın dört bir yanından, yaz kış demeden termal tedavi yerlerine gitmektedir. Bölgemiz içme suyunu 10 liraya çıkaran BŞ belediyesi turizmin 12 aya yayılması için hiçbir şey yapmamıştır.  Termal buhar elde edilmesi halinde en son sıcak su sera çiftçisine verilerek bölgemiz kış dönemi örtü altı üretiminde artış olacak ve bölgemizi köylüsü çiftçisi  daha çok para kazanacaktır. Muğla BŞ. Belediyesinin ne turizmciye, ne ciftciye faydası yoktur.

SARIGERMEDE 5 TANE 5 YILDIZLI OTEL, DALYAN OTELLERİ, RESTORANLARI KIŞIN KAPANIYOR. GENCELERİMİZ ALTI AY BOŞ 6 AY EVİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR. Spor turizminden Antalya yılda 1 milyar dolar para kazanıyor. Alman, Hollandalı, Belcikalı, Finli, Arap futbol spor kulüpleri kışın ara devrede Antalya’da kamp yapıyor. Burada birbirleri ile çim sahalarda antrenmanlar yapıyor. Bu kulüpler çok zengin çok paralar harcıyor. Bu kulüpler çevreyi gezip yiyip içiyor. Sarıgerme yolunda  60 dönün hazine arazisinde 6 adet futbol çim saha projesi yapıldı. Önce MUTSO -GEKA ile yaparım dedi. İzinleri vaktine alamadı. Sonra Muğla BŞ  ve Ortaca belediyeleri ‘’birlikte yapazac’’ dedi, arazi tahsisini bile aldı, ama yapmadı. Sonra Muğla  İl spor müdürlüğü programına aldı ama BŞ veya Ortaca belediyeleri  tahsisi geri vermeyerek Sarıgerme Futbol Antrenman Çim saha projelerinle mani oldu. Muğla BŞ. Belediyesi şimdi bölge haklından oy istor. Ne yüzle.

BİZİM DALAMAN İÇİN ÇOK İLERİ HAYALLERİMİZ VAR. Biz Dalamanda sarsala spor kulübünü kurduk. Dalaman belediye başkanının engellerine rağmen Van -Çatak ve Maraş’ta şampiyonluklar aldık. Daha 4 aylıkken Muğla’nın en başarılı takımı seçildik. Belediyeden 5 kuruş yardım alamadık. Şimdi 100 bin liralık rafting malzemesi, kontayner ve depo imkanına eriştik. Dalaman çayının azgın suyunu iyi kullandık. Rafting dahil 4 branşa eriştik. Yakında akarsular ve durgunsular kano takımını kuracağız. Yakında kürek ve açık deniz sörf branşlarını kuracağız. DALAMANDA KAPUKARGINDA 36 DÖNÜM HAZİNE ARAZİSİ GENCLİK SPOR MÜDÜRĞÜNE TAHSİSLİ ARAZI VAR. Bu araziye su sporları merkezi kurma hayâlımız var. Dalmanda 50 odalı bir gençlik merkezi kuracağız. Dalamanda bir olimpik kapalı yüzme havuzu kuracağız. Bunları mevcut başkanla yapma şansımız yok.  İnşallah Dalamana seçim sonu kalan3 başkandan biri başkan gelince halkımızın desteği ile Dalamanı bir spor kenti yapacağız. 12 ay turizmini Dalaman halkına yaşatacağız. Ekolojik turizm ile hep beraber dalamanı şahlandıracağız.

Son Haberler