Güneyege Haber

DALAMAN OVASI YÖRÜK KÜLTÜRÜ

Dalaman,Ortaca ve Köyceğiz ilçeleri Yörükler diyarıdır.Dalaman ovası olarak bilinen bu yöre, adeta Yörük kültürü adına cennettir ..Maalesef tanınmamış, tanıtılmamış bir cennet.

Bu konuda yöre insanları  olarak çok eksiğimiz var. Öz kültürümüzü yaşamak yetmez, yaşamak kadar da gelecek nesillere aktarılması için çalışmak, araştırmak,paylaşmak ve arşivlemek lazım. Bu konuda yöre insanımıza çok iş düşüyor…

Türkülerimizden manilerimize, deyişlere, yaşanmış ibretlik hikayelere, ağıtlardan oyun havalarına, otantik el sanatlarından, dokumacılığına, gelenek ve görenekler adına ne varsa araştırılıp arşivlenmesi ve gelecek kuşaklara miras bırakılması lazım…

Gelişmek ve köklü bir marka değerine sahip olmanın yolu kültür ve sanattan geçer. Kökler ne kadar sağlamsa ağaç o kadar ulu yani büyük olur.

Yöresel ve kendimize özgü markamız yok. Yaratamamışız. Bu bizim hatamız ve telafi etmeliyiz.

Öncelikle bu konuda devlet kurumları başta olmak üzere belediyelerimize ve sivil toplum örgütlerine çok iş düşmektedir. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında bu konuda Muğla Milli Eğitim müdürlüğü çok güzel bir çalışma başlatmıştı. O günlerde bende bir eğitimci olarak bu çalışmalara katkı sunmuş ve gelecek adına umutlanmıştım. İlçe ,ilçe okullar yörelerinin kültürünü tanıtma adına öğretmen ve öğrencileri ile mükemmel çalışmışlar ve ortaya harika görsellerle desteklenmiş ,belgesel niteliğinde sayılacak, eserler ortaya çıkarmışlardı. Bu çalışmaların hepsi Muğla İl Milli Eğitim müdürlüğünde toplandı. İlimizin ve ilçelerimizin kültür mirası adına şahit olduğum en önemli proje ve emeklerden biriydi. Maalesef devamı gelmedi… Halk Eğitim Müdürlükleri bu konuda ciddi emek sarf ettiler ama yöresel manada etkinlikler konusunda  arzu ettiğimiz noktaya gelemediler..

Belediyelerimiz bu konuda kültür ve sanata destek veren özellikle Halk Müziği, Sanat Müziği Koroları ve Halk dansları ekipleri kurulması yönünde katkı sağladılar. Defalarca bu etkinliklere katıldım ama maalesef bir kez bile yaşadığım ilçenin türküsünü dinleyemedim. Halk dansları ekiplerimizin güzel çalışmalarını defalarca keyifle seyrettim ama kıyafetleri hep yüreğimi sızlattı. Yöremizle hiç alakası olmayan kıyafetler ile sahne almışlardı…

Sivil toplum örgütleri ve derneklerin bu konuda çalışmaları var. İlçemizde Yörük derneği kurulunca çok sevinmiş ve mutlu olmuştum ama maalesef Yörük kültürünün tanıtılmasından ziyade başka yörelerin yaptıkları etkinliklere “ Dalaman temsilcileri “ olarak katılmaktan ileriye gidemediler..

Derdim asla eleştirmek değil. Fotoğrafı ortaya koymak adına bunları söylüyor ve yazıyorum.  MIŞ GİBİ YAPMAKTAN VAZGEÇELİM DİYORUM. Hepimiz kolları sıvayıp,taşın altına elimizi koyalım diyorum. Mülki ve idari amirler başta olmak üzere , belediyelerimiz,siyasilerimiz ve sivil toplum örgütlerimizi bu konuda çalışmalar yapmaya zorlayalım. Zengin bir kültür mirasımız var. Yok olmasın. Yaşatalım ve gelecek kuşaklara taşıyalım. Kültür yok olursa ,bizlerde zamanla biz olmaktan çok başka bir kültüre meyledip,başkalaşırız. O ince zarif ve insan merkezli, edebi ve hoş görüyü ön plana çıkarmış, sevgi dolu değer yargılarına sahip kültür yok olmasın. Tüm dostlarımızı bu konuda taşın altına elini koymaya davet ediyorum. Hayırlı haftalar….

Son Haberler