Güneyege Haber

DALAMAN UTANCI YAŞADI

323

sezgin-yıldırım-guneyege-net

Dalaman belediyesinde yaşanan skandal, bu haftaya damga vuran en önemli gündem oldu. Dalaman belediyesi,  sendikaların savaş alanına döndü. Bu ayıbı bizlere yaşatanları ve Dalaman belediyesi yöneticilerini kınıyorum.

Dalaman belediyesi çalışanları, mevcut üyesi oldukları sendikadan istifa ettirilerek, DİSK’e bağlı sendikaya üye yapılmak istendiği, bunun üzerine emekçilerinde bağlı oldukları sendikanın yetkililerine, bu olayı haber verdikleri, tehdit edildiklerini ifade etmeleri üzerine de, emekçilerin üyesi olduğu sendikanın yetkililerinin de Dalaman belediyesine gelerek, olaya müdahil oldukları ve yaşanan tartışmaların sonucunda da arbede çıktığı, yaralananların olması üzerine hastane ve polisin devreye girdiği, emekçilere yapılan tehditler olduğu ile ilgilide savcılığa suç duyurusunda bulunulduğuna şahit olduk. Olaylar basına ve sosyal medyaya yansımasıyla birlikte, tepkiler çığ gibi büyüdü.

Sosyal medyada, yaşanan olaylar ile ilgili gerek belediye çalışanlarının, gerekse emekli olmuş çalışanların ifade ettikleri akla zarar derecesinde. Ailelerine kadar tehdit edildiklerinden tutunda, partizanca tavırların sonucunda, insanlık dışı tavırlara muhatap olduğunu ve emekli olmaya zorlandıklarını söyleyenlere kadar ne arasanız sosyal medyada paylaşıldı. Hatta bazı emekçilerin, sosyal medya üzerinden video paylaşımları ile Dalaman belediye başkanına seslenip, belediye başkanını suçladıklarını bile gördük.

Ben bu satırları yazmadan önce Dalaman Belediyesinin, yaşanan bu talihsiz olaylar ile ilgili bir basın açıklaması yapmasını bekledim. Maalesef böyle bir açıklama gelmedi.

Olayın mağduru olan Dalaman belediyesi çalışanları, sosyal medya üzerinden Perşembe sabahı saat 8’de şehit Mehmetçik parkında buluşup, toplantı yapacaklarını ve yürüyüş tertip ederek, Dalaman belediye binasına kadar yürüyerek, yaşananları kınayacaklarını ve basın toplantısı ile kamuoyunu bilgilendireceklerini duyurdular.

Dalaman halkı olayın duyulduğu andan itibaren, belediye çalışanı işçilerine sahip çıkmış ve işçilerin hür iradesi ile sendikasını seçme hakkı olduğunu, bu hakka belediye başkanı da dahil olmak üzere, kimsenin karışmaması gerektiği yönünde tavır takınmış ve yaşatılan bu utanç verici olayı kınamıştır.

Umuyor ve diliyoruz ki bu olaylar bir an önce tatlıya bağlanır.

Umuyor ve diliyoruz ki bu olaylarda Dalaman belediye başkanı, ADALETİ elden bırakmaz.

Umuyor ve diliyoruz ki bu olaylarda Dalaman belediye başkanı, EMEKÇİ’lerden  yana taraf olur.

Umuyor ve diliyoruz ki bu olayları, Dalaman belediye başkanı, kendinden sonra gelecek olan belediye başkanlarına, KAN DAVASI olarak MİRAS bırakmaz ve TATLIYA BAĞLAR.

Bu olayların tatlıya bağlanmaması durumunda, yıllarca sürecek huzursuzluklara gebe olduğunu, aklı selim olan herkes görüyor. Çözülmesini ve huzurun gelmesini can-ı yürekten istiyoruz. Bu vesile ile Dalaman belediyesi çalışanlarına geçmiş olsun diyor, huzurlu ve mutlu çalışma ortamları temenni ediyorum.