Güneyege Haber

DALAMANIN SİYASİ HAVA DURUMU

Dalamanın siyasi havası biraz bulutlu. Bir tarafta Ak parti ilçe kongresi, bir taraftan da Akşenercilerin MHP den ne kadar seçmen koparabileceği hesapları yapılırken, diğer taraftan da CHP nin küskün ve kırgınlarının durumu, tüm siyasi hesapları alt-üst ediyor.

Her siyasi parti, bulutların kendi tarlasına, rahmet olup yağmasını istiyor. Siyasetçiler isebu karışık siyasi ortamı, kendileri lehine ranta çevirmenin hesaplarını yapıyor. Bakalım siyasetin üzerinde dolaşan bu kara bulutlar, rahmete dönüşüp, hangi partinin tarlasına yağıp, siyasetçilere can suyu olacak. Merakla bekliyoruz.

Ak partide genel başkan Erdoğan, “ değişim, dönüşüm ve kucaklaşma “ diyerek, ülke genelinde tüm teşkilatlara bu doğrultuda çalışma yapmaları üzerine talimatını verdi. Kongrelerin bu havada yapılmasını istedi. Muğla genelinde ilçe teşkilatları kongreleri yapılmaya başladı. Hafta sonunda Dalaman Ak parti ilçe teşkilatı kongresi yapılacak. Merkez mevcut başkan Muhammet Karakuş ile devam kararı alarak kongreye gidilmesine karar verdi. Değişim ve dönüşüm isteyenlerde başka bir aday ile kongrede Karakuşun karşısına rakip oldular. Dalaman Ak partide bu rekabetin sonuçları ilginç olacak gibi görünüyor. “ Kucaklaşıp- kenetlenme “ rafa kalkmış gibi bir görüntü var. Son dakikada bir barış ortamı yakalanıp, tek aday ve tek liste olarak seçime gidilmezse eğer, görüntüye bakarak şunu söyleyebilirim, başkanlığı kim kazanırsa kazansın, Ak partinin kaybedeceğidir. Küskünlük ve kırgınlıklar giderilmezse, Ak parti Dalaman da kan kaybına uğrayacağıdır. Sonuçların Ak parti camiasına ve Dalaman’ımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca Ak parti kongresinin sonuçlarını, MHP-Akşenerciler ve CHP camiasının heyecanla takip ettiğini görüyoruz. Herkesin kaderi birbirine bağlı adeta…

MHP camiasında sessizlik hakim. Akşenerciler ile yıllardır aynı saflarda omuz, omuza siyaseten mücadele etmiş olmanın ve kardeşlik hukukuna halel getiren taraf olmamanın, hassasiyeti olarak görüyorum bu sessizliği. Akşenerciler ise kurulacak yeni partinin “ kurucular isim listesini “ bekliyorlar. Bu cephe asıl bunu gördükten sonra harekete geçecek. Yıllarca ülkücü söylem üzerine siyaset yapmış bu insanların, MHP’den birden bire kopması kolay olmayacaktır. Özellikle “ merkez “ kavramı ve partide siyaset yapacak olan kişilerin siyasi kökenleri, “ ülkücü kökenli siyasilerin “  önüne geçerse, Akşener ve ekibi MHP den umduğu kadar seçmeni koparıp, yeni partilerine seçmen kazandırmaları zorlaşır. Bu cenahta Ülkücüler bu olayın netleşmesi sonrasında, tam kararlarını netleştirecek gibi görünüyorlar. Herkes Akşenercilerin MHP’yi böleceği beklentisi içerisinde ama ben asıl bölünmenin CHP kanadında yaşanacağını iddia ediyorum. Akşener’e en büyük destek MHPden ziyade, CHP kanadından olacaktır. Bu konuyu da not düşme adına şimdiden söylemiş olayım. Bu cenahta olayların netleşmesi hem MHPyi, hem de CHPyi etkileyecektir. Süreç devam ediyor. Dalamanlı seçmen de bu süreçten etkilenecektir. Akşenercilerin tavrı netleşmeden, MHP de çalkantı bitmeyecektir. Sonuçların Ülkücü camiaya ve Dalaman’ımıza şimdiden hayırlar getirmesini diliyorum…

Dalaman CHP teşkilatı, hem Dalaman Belediyesini, hem de Büyük şehir belediyesini CHP’nin kazanması ile en popüler siyasi parti teşkilatı olarak görülüyor. Diğer partilere göre daha avantajlı bir konumdalar. Fakat iktidar olmak, yıpranmayı da getirir. Belediye iktidarı ister, istemez CHP’yi yıpranma sürecine sokmuş durumda. Kırgınlık ve küskünlükler bolca görülüyor. Dalaman CHP teşkilatı, hem küskün ve kırgın olan seçmenini kazanmak zorunda, hem de Ak partinin ve MHP’nin kırgınlarını kendi tarafına çekmek zorunda.  Yukarıda da belirtiğim gibi CHP’nin ülke geneli politikalarına sıcak bakmaz hale gelmiş ve Akşener’in yeni partisinin kurulmasını bekleyen bir CHP’li kitle var. Akşener’in yeni partisine kayma potansiyeli olan bu kitlenin, CHP içinde ki oranı nedir diye, bir tahminde bulunmak, şimdiden çok zor. Diğer partilerde olduğu gibi, CHP seçmeni de Akşener sürecinden etkilenecek. Seçmen karar vermek için beklemede. Sonuçların CHP camiasına ve Dalaman’ımıza hayırlar getirmesini şimdiden temenni ediyorum..

İşin özü ve sözün kısası; gördüğüm kadarı ile yarını garantiye almış ve seçmen kitlesine tam hakim olabilen, bir siyasi parti yok. Yaşanacak süreçler ve sonuçları, tüm partileri etkileyecek. Halkın yüreğine dokunabilen, beşeri münasebetleri sıcak olan ve her kesimi siyasi düşüncesine bakmadan kucaklamayı becerebilen siyasiler ve partiler başarıyı yakalayabilecektir. Kesin ve net olan tek bu konu var diyebilirim. Şimdiden sonuçların Dalaman’ımıza ve partilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyor ve hayırlı haftalar diliyorum..

Son Haberler