Güneyege Haber

Dalamanlı öğrencilere “Mavi Eğitim”

366

Dalaman İlçesi Çöğmen, Şerefler ve Gürleyik İlkokulu öğrencilerine “mavi eğitim” gerçekleştirildi. Bazı öğrenciler, proje sayesinde ilk kez deniz gördüklerini kaydettiler. 

D-Marin ve TURMEPA Deniz Temiz Derneği iş birliği ile bir yıl süren eğitimlere katılan öğrencilere sertifikaları Göcek’te düzenlenen törenle takdim edildi. Öğrencilerin hazırlayacakları projeler ile “eğitimde iyi örnekler” konulu İstanbul Sabancı Üniversitesinin programına katılacağı öğrenildi.

Çöğmen, Şerefler ve Gürleyik İlkokullarında eğitim gören 2 ve 3’üncü sınıftaki 80 öğrenciye D-Marin ve TURMEPA iş birliği ile bir yıl boyunca teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Denizlerin temiz tutulmasından geri dönüşüme kadar pek çok konuda çevre eğitimi verilen öğrencilere Göcek D- Marin gezdirildi, çevre ile ilgili uygulamalar anlatıldı. D-Marin’in iskelesinden optimist tanıtımına kadar bilgilendirilen öğrencilerin soruları da ilgililer tarafından cevaplandırıldı.

Öğrencilerin Kasım ayında yenilenebilir, deniz temizliği, iklim çeşitliliği ve karasal kirleticiler konularında çevreci projeler hazırlayacakları ve bu projelerin Aralık ayında jüri tarafından değerlendirileceği, ardından da en iyi projelerin İstanbul Sabancı Üniversitesinde yapılacak “Eğitimde İyi Örnekler” toplantısında sunum olarak verileceği bildirildi.

Göcek D-Marin Genel Müdürü Onur Ugan, çocuklara çevre bilinci verebilmek için projeye geçen yıl başladıklarını, Didim ve Turgutreis’de de aynı projeyi uyguladıklarını söyledi.

Ugan, çocuklar tarafından hazırlanan projelerin Marmara Üniversitesinde değerlendirileceğini ifade ederek; “Kara kirliliğinden deniz kirliliğine, geri dönüşümden ayrıştırmalara kadar pek çok konuda bilgilendirdik” diye konuştu.

“Amacımız temiz çevre”

TURMEPA Çevre Mühendisi Songül Turan; “Doğa, deniz ve iklim değişikliklerinin anlatıldığı projede sona yaklaştık. Dalaman’ın merkeze en uzak üç okulu ile teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirdik. Öğrencileri denize indirdik ve onları deniz ile tanıştırdık. Aralık ayında da projelerini değerlendireceğiz. Her şey temiz çevre için yapılıyor” dedi.

Öğrencilerden Yasemin Kılınç ise proje ile ilk kez Göcek’de denizi gördüğünü belirterek, “Çevremizi ve denizlerimizi temiz tutmalıyız” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Merve Yaman da şunları söyledi; “Denizlerin temiz olması için karasal kirlilik yaratmamalıyız.”