Güneyege Haber

Dalyan fotoğrafları ödül kazandırdı

Haber: Berkay Göcekli

Fotoğraf: Ümit Bektaş

Türkiye’nin en saygın fotoğraf yarışmaları arasında yer alan, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nce düzenlenen “Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları 2019” yarışmasında ödül alan fotoğraflar açıklandı.

Ümit Bektaş

34 yıldır aralıksız olarak düzenlenen yarışmada, “Yılın basın fotoğrafı ödülü” serbest muhabir İlhami Çetin’in, Anadolu Ajansı’nın da yayınlarında yer alan 83 yaşındaki Ali Meşe’yi yanan evinden kurtardığı kedisi ile çektiği kareye verildi. 3 bin 484 fotoğrafın değerlendirildiği organizasyonda jüri, 8 kategoride 2018 yılına damgasını vuran 31 fotoğraf ve 8 fotoğraf serisini ödüle layık gördü.

Foto Röportaj dalında Dalyan karelerine ödül

Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları 2019 yarışmasında İngiliz haber ajansı Reuters’in foto muhabiri Ümit Bektaş, Ortaca’nın İztuzu Plajı’nda gerçekleştirdiği foto röportajla ödüle layık görüldü.

Caretta caretta deniz kaplumbağalarının dünyadaki yaşam alanlarından birisi olan Dalyan- İztuzu Plajı’nda gerçekleştirilen çekimde, Ümit Bektaş foto röportaj dalında ikincilik elde etti. Bölgeyi her yıl yüzlerce kaplumbağa yumurtlama alanı olarak kullanırken, Bektaş o anları fotoğrafa aktardı. Plajın hemen yakınında bulunan Pamukkale Üniversitesi tarafından kurulan deniz kaplumbağa hastanesinde deniz kaplumbağalarının tedavi sürecini de fotoğraf karelerine taşıyan Bektaş,  deniz kaplumbağalarını tehdit eden unsurları ortaya çıkardı.

Toplam ödülü 40 bin Lira olan yarışmanın ödülleri Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 35. kuruluş yıldönümü olan 12 Haziran’da sahiplerini bulacak.

Son Haberler