Güneyege Haber

Denizciler Derneği Başkanı Caretta Caretta Saldırısına Uğradığını İddia Etti

139

BODRUM DENİZCİLER DERNEĞİ BAŞKANI MUSTAFA DEMİRÖZ, ORAK ADASI YAKINLARINDAKİ TATİLCİLERE SALDIRDIĞI İDDİA EDİLEN KAPLUMBAĞAYI GÖRÜNTÜLEMEK VE YAKALAMAK İSTERKEN CARETTA CARETTANIN SALDIRISINA UĞRADI.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Orak Adası yakınlarında görüntülemek ve yakalamak istediğini söylediği Caretta Carettanın kendisine saldırdığını iddia etti.

Bodrum’a bağlı Yalıçiftlik açıkları Orak Adası bölgesine tatil için gelenlerin kaplumbağa beslemek isterken caretta caretta’ların saldırısına maruz kaldıkları ileri sürülmüştü.

İddia üzerine bölgeye giden Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz de Caretta Caretta’nın saldırısına uğradığını öne sürdü.

Mustafa Demiröz yanına aldığı sualtı kamerası ve ağı ile kaplumbağanın en son görüldüğü bölgede dalış yaptı.

Dalış yaptıktan sonra caretta caretta’yı fark eden ve yakalamak isteyen Demiröz’e, Kaplumbağa karşılık verdi.

Demiröz, kaplumbağayı neden yakalamak istediğini ise şu sözlerle açıkladı; “Su altını fotoğraflayan birisi olarak onlarca defa kaplumbağalarla yüzdüm, onlarca defa fotoğraflarını çektim ama inanın böyle bir kaplumbağa davranışı daha önce ne gördüm ne fotoğrafladım. Gayet sakin bir şekilde 10-20 civarında hem fotoğrafını hem filmini çektikten sonra bir anda kaplumbağa dönüp saldırganlaştı ve üzerime doğru gelip bana da saldırdı. Böyle bir davranışa açıkçası hakikaten beklemediğim için donanımlı değildim korunaklı da değildim. Elimde bir tek fotoğraf makinem vardı. 3 defa fotoğraf makinesini ağzına soktum hayvanın ancak o şekilde önleyebildim ve en sonunda da bir elimle boğazından bir elimle yüzgecinden yakalayarak kontrol altına almaya çalışıp aynı zamanda hazırladığımız ağın içine alıp tekneye çıkarmaya çalışacaktık. Fakat ağı attık daha tam anlamıyla kaldıramadan ve bir yandan da o korunma güdüsüyle belki kaplumbağayı bıraktım. Bırakınca ağın altına dalıp elimizden kaçtı. Bu kaplumbağa orada yaptığımız araştırmalarda gördük ki yıllarca oralarda gezen ve bu saldırıları gerçekleştiren kaplumbağa çünkü çektiğimiz fotoğraflarda da net görünüyor”

Demiröz, Kaplumbağanın Orak Adasından alınması gerektiğini savunarak yetkilileri göreve davet etti.