DSİ Ortaca ve Dalaman İçin Seferberlik İlan Etti

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Muğla’ya yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ yatırımları; tarım, endüstri, enerji ve hizmet sektörlerinde büyük önem taşımakta, gerek gıda güvenliğinin temini gerekse enerji arz güvenliğinin sağlanması hususlarında önemli bir işlev görmektedir. Bu yatırımlar aynı zamanda sel gibi afetlere karşı da vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamaktır.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yapılan dere ıslahları sayesinde tarım alanlarını ve yerleşim yerleri ile vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağladığını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Özellikle estetiği, emniyeti ve ekonomiyi ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dalaman Havalimanından helikopterle Marmaris’e yolculuğu esnasında Dalaman ilçesi sınırlarında bulunan tahliye ve drenaj kanallarının DSİ tarafından temizliğinin yapılması talimatı üzerine başlanan Ortaca Drenaj Kanalları Temizliği ve Dalaman Çayı Islahı Toplu Makinalı çalışmasının devam ettiğini açıklayan Genel Müdür Aydın; “Muğla ilimizde yer alan Dalaman Çayı ve Ortaca Drenaj Kanalı Islah çalışması işi kapsamında 53 bin 850 metre ıslah ve taş tahkimatı olarak planlanan projede çalışmalar 5 Dragline, 6 Back-hoe, 6 Dozer, 1 Gradall, 4 Kamyon olmak üzere 22 Makine ile devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

43 milyon 168 bin liraya mal olması planlanan ıslah çalışmalarıyla Dalaman ve Ortaca ile 88 bin dekar tarım arazisinde oluşabilecek taşkın riskinin azaltılmış olacağını ifade eden, Aydın; “2019 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan çalışmalar ile turizm cenneti Muğla ilimiz ve ilçelerinde tabii hayatı da koruma altına almayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Muğla’ya yatırımların süreceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı