Güneyege Haber

DÜNYADA TARIMSAL ÜRETİMDE ÖRNEK ALINACAK ÜLKELER: HOLLANDA, URUGUAY, İSRAİL

TÜRKİYE BU ÜLKELERİ ÖRNEK ALIP,  SERTİFİKALI FİDAN ÜRETİMİNE YÖNELMEDİR.

UFACIK HOLLANDA AVRUPAYI BESLİYOR.  41.000 km2 Konya kadar alana sahip ülke Hollanda’nın 2018 yılı tarımsal ihracatı yıllık 100 milyar doları aştı. Hollanda 80 milyar dolar tarımsal ithalat, 100 milyar tarımsal ihracat yaparak yıllık 20 milyar dolar ticari fazla veriyor. Türkiye ise 750.000 km2 yüzey alanı ile Hollanda’nın 20 katı coğrafi alana sahip olmasına rağmen yıllık 18 milyar dolar tarımsal ihracat, 12 milyar dolar tarımsal ithalat ile 6 milyar dolar tarımsal ticari fazlayı ancak yakalayabiliyor.  Hollanda’nın 2018 yılı 100 milyar dolar ihracatından yaklaşık 10 milyar dolar kesme çiçek (%12) , 10 milyar dolar süt ve süt ürünleri ve yumurta(%10)  , 10 milyar dolar et ve et ürünleri (%10), 10 milyar dolar sebze meyve (%10), 10 milyar dolar sertifikalı tohum ve fidan (%10) , 8 milyar dolar patates ve patatese bağlı ürünler (%8), 10 milyar dolar bitkisel yağ ve margarin ürünleri (%10),, 8 milyar dolar canlı hayvan ve hayvan ürünleri (%8)  ve 10 milyar dolar tarımsal makineler (%10)  diğer kalemlerden  oluşmaktadır. Hollanda dünyada Amerika’dan sonra en büyük HİBRİD melez tohum ve SERTİFİKALI kaliteli fidan ihracatçısıdır. Ayrıca Hollanda dünyanın en büyük SEBZE VE MEYVE ihracatçısıdır. Hollanda Avrupa’nın elma, armut ve domates, biber ihtiyacını tek başına karşılıyor. Hollanda’da binlerce metrekare kapalı cam seralarda her mevsim sebze ve kesme çiçek üretiliyor

HOLLANDA AVRUPADA EN ÇOK Almanya’ya gıda ürünleri satmaktadır. Hollanda ülkesi, Belçika, Fransa, İngiltere, Danimarka başta olmak üzere tüm Avrupa’ya en çok gıda ürünleri satarak Avrupa’nın en büyük gıda üreticisi ve ihracatçısı ülkedir. Peki, nasıl oluyor da bu küçücük ülke gıda ihracatçısı oluyor. Bir kere iyi bilinmeli ki hiçbir şeyi devlet üretmiyor. Herşeyi çiftçiler ve tarım şirketleri üretiyor. Devlet üniversiteler ve enstitüler vasıtasıyla çiftçiyi eğitiyor.  Devlet üniversiteler vasıtasıyla çiftçilerle ortaklaşa örnek demo çiftçilik işletmeleri kuruyor HOLLANDA DEVLETİ DE ‘’ÇİFTCİNİN AKLININ GÖZÜNDE OLDUĞUNU’’ İYİ BİLİYOR. Devlet sadece kurallar koyuyor ve AR-GE yi teşvik ediyor. Yerelde işlemeye imkân veriyor. Hollanda yılda 80 milyar dolarlık gıda ithalatı yapıp, işleyip, paketleyip, ambalajlayıp yurt dışına pazarlama yaparak 100 milyar dolarlık satış yapıp 20 milyar dolar ticaret fazlası elde ediyor.

DEVLET KENDİ ÇİFTLİK AĞALIĞI YAPMAYIP, çiftçilik ve tarım şirketlerinin üniversite işbirliğine önem veriyor. Bizde ise devlet en büyük arazileri TİGEM devlet çiftlikleri olarak kendinde toplamış, sabah 8 akşam 5 anlayışı ile üretim anlayışı ile değil keyif çatma anlayışı ile devletçilik tarımı anlayışı uyguluyor. Devletin çiftçilik yapması, arazi ağalığı yapması, derbeylik yapması ,  ‘’devlet deniz, yemeyen domuz’’ anlayışını çağrıştırıyor. Devlet Hollanda gibi çiftçilik kâhyalığından vazgeçmesi gerekiyor. Devlet sadece devletliğini yapıp, kanunlar kurallar koyarak, kaliteli tarım ve hayvancığı eğitip öğreterek, nüve çitfcilere her bölgede örnek tarımcılık yaptırıp,  kaliteli tohum, fidan ve tarımı desteklemesi gerekiyor.  Muğla İl Tarım Müdürlüğü, köylerdeki çitçilerle ortak çalışarak halihazırda çiftçinin kendi tarlasında kekik, çalba, salep gibi aromatik bitkilerde ve çilek üretiminde çiftçi-devlet işitirliği ile demo şeklinde örnek çiftçilik yapıyor. ÇİFTCİNİN AKLI GÖZÜNDEDİR DEMİŞLER. Devlet bu tür çalışmaları genişletip mevsimsel domates, sebze üretiminde çiftçilerle ortak çalışma ile örnek çiftlilik yapması gerekiyor. Devlet aynı şeyi muz, kivi vs gibi tropik bitkilerde de yapması gerekiyor.

DÜNYADA İSLAH EDİLMİŞ, TOHUM, MELEZ TOHUM, SERTFİKALI FİDANLAR ÜTETİMİNDE VE ÜSTÜN IRK İSLAH EDİLMİŞ HAYVACILIKTA HOLLANDA BAŞI ÇEKİYOR. Hollanda dünyada, İsrail ve Uruguay ile  başı çekerek en yüksek süt veren sığır ırkları geliştirip dünyaya ihraç ediyor. Melezleme, aşılama yöntemleri ile geliştirilmiş Üstün ırk sertifikalı elma ve armut fidanları ve tropikal bitki fidanları geliştirip dünyaya satıyor. Hollanda geliştirişmiş elma fidanları ile yetiştirdiği elmalarla Avrupa’nın elma üretiminde başı çekip dünyaya elma ihraç ediyor. Hollanda güneş görmediği halde kapalı cam seralarda Avrupa’nın domates, biber ihtiyacını karşılıyor. Hollanda yeterli güneş olmadığı ve soğuk ülke olduğu halde dünyada en fazla meyve sebze ihraç eden ülkelerin başında geliyor. Ufacık Uruguay hayvancılık konusunda Hollandayı takip edip dünyaya üstün ırk yüksek seviyede süt veren sığırlar üretip satıyor. Ufacık Ukrayna sert ağaç olan okaliptüsü, melezleme, polenleme ve aşılamalarla geliştirip yumuşak ağaç tipine çevirerek dünyaya okaliptüs kerestesi satıyor.

NELER YAPILMALI. Tigem derhal üniversiteye devredilmeli. Tigem’de bölge çiftçisine örnek demo teşkil edecek sera bitkileri yetiştirmeli. Tigem’de TÜRKİYE ihtiyacı sertifikalı fidan yetiştirilmeli.

Son Haberler