Güneyege Haber

EFE RUHU ŞAHLANIRSA…

Yerel seçimlere ,Muğla geneli  olarak baktığımız zaman , parti ve adaylara seçmenin yaklaşımı, ideolojik bakmak ve tercih yapmaktan ziyade,  adeta bir hesaplaşma vakasına dönüşmüş durumda olduğu, net olarak görülüyor..

Haksızlığa uğradığını düşünenler çok fazla. Adaylık sürecinin sancısı, ittifakları etkilediği gibi, sandıkta sonuçları da etkileyecek gibi  duruyor..

Muğla; 31 Mart akşamı , soluksuz takip edilecek vilayetlerden biri olacak gibi görünüyor..

Sürprizlere  açık sonuçlar olacak gibi hava var..Bu durum  sadece Muğla büyük şehir belediye başkanlığı sonuçları için geçerli değil. Bir çok ilçesinde de aynı siyasi hava hakim durumda. Partisinden aday gösterilmeyenlerin, partilerinden zehir zemberek açıklamalar ile istifa ederek,  başka partilerden aday olması,  tüm dengeleri değiştirecek ve farklı siyasi sonuçlar doğuracak gibi.

Partiler ve parti merkezlerinin karar vericileri, bence bir şeyi ıskaladılar. Muğla’yı ve Muğlalı seçmenin Ruh halini okuyup, analiz edemediler.  Muğlalı seçmenin sesine kulak tıkadılar ve seçmenin isteklerinden ziyade kendi ekiplerine yakın isimleri aday gösterdiler. Bunun da bedelini pahalıya ödeyecekler gibi görülüyor..

Muğlalı ile ters düşülür mü..? Halk oyunlarına bakmanız yeterli…  Partilerin karar vericileri, Zeybek oyunlarının ruhunda ki meydan okuma ve özellikle tek başına meydana çıkma halini niye görmediler  anlayabilmiş değilim. Seçmenin Efe ruhunu keşke anlayabilselerdi.

Muğla; Menderes’in kalesiydi. Sonra Demirel’in kalesi oldu. Özal kaleyi devraldı. Erdoğan da ilk seçiminde bu gelenekten faydalandı ama sonra teşkilatlarının hatası, merkez sağın kalesi olan Muğla’yı, seçmenini küstürüp, CHP’nin kalesi haline getirdi. Muğla seçmeni haksızlıklara, yanlışlara pirim vermez ve bedel ödetir. Faturayı keser. Şimdi şapkayı koysan CHP kazanır denilen Muğla, nasıl bir seçim sonucu üretecek bakalım.

31 Mart akşamı, Muğla seçmeninin tavrını ve haksızlıklara meydan okuyuşunu sandıklardan çıkacak sonuçlar ile sadece Muğla değil tüm Türkiye görecek ve konuşacaktır..

Muğla seçmeninin elbette gönül verdiği partisi ve ideolojik tavrı vardır ama kendisince haksızlık ve adaletsizlik durumunu görürse de tavır koymasını bilecek bilince ve kararlığa da sahiptir. Defalarca bu köşede yazdım ve partilerin karar vericilerini uyardım. Partizanlık bitti, seçmene kulak verin, ters düşmeyin ve seçmenin arzularına uygun adaylar tespit edin diye kaç kez yazdım. İnanın sayısını ben bile hatırlamıyorum.

Büyükşehir ve İlçe belediye başkanlıkları için demokratik yarıştan ziyade HESAPLAŞMA ve DEFTERİ KAPATMA olayına şahitlik ediyoruz. Kim, kime kaybettirecek ve kimin aday olması ile de kim kazanacak..? Muğla geneline ve ilçelerine bakınca hemen hemen aynı durumları herkes görüyor. Kırk yıllık solcular sağ partilere, kırk yıllık sağcılarda sol partilere oy verecekler. Partizanlık işi, seçmende bitti. Bunu partilerin genel merkezleri göremedi ve seçmenin tavrını anlayamadı.

Demokrasiler de “parti genel merkezlerinin değil, milletin karar ve iradesinin geçerli olduğu” unutuldu. DİLEĞİM BUNDAN SONRAKİ SEÇİMLER DE UNUTULMASIN…

Son Haberler