Güneyege Haber

EZBER Mİ? ÖĞRENME Mİ?

Canım ülkemde, öğretimde öğrencisinden velisine ve öğretmenine kadar söylenen bir cümledir; ‘ konu açığı yok ama bu bilgisini sorulara yansıtamıyor.’ Bu cümle ezberci eğitim anlayışının bir tezahürüdür. Aslında şu demektir; ‘ben otomobil kullanmayı biliyorum ama direksiyonun başına geçince kullanamıyorum.’ Bu cümle size ne kadar mantıksız geldi ise konu açığım yok ama soruları çözemiyorum cümlesi de öyle gelmelidir.  Mesele ezberci öğretimde suçlu bulmak değildir. Mesele ezberci eğitim ile öğrenme arasındaki ince çizginin farkına varmaktır.

Bizler ezberci eğitim karşısında duran, söylemleri bakımından öğrenmeyi savunan insanlar (akademiztenler dahil) görürüz. Fakat öğrenmeye dayalı eğitimin nasıl gerçekleştirileceğine dair pratik yapan ya da uygulayan insanları çok az görürüz. Varsa da bu sistem o eğitimcileri hızlı bir şekilde kendi dışına atar.

Ünlü bir İngiliz eğitimci öğrenmenin üç önemli aşamasını sırasıyla şöyle vermiştir ;’ Konuyu tanıma, Konular arsındaki farkı ve benzerlikleri ayırt etme ve en son aşama ise Üretim aşaması,yani öğrenme aşaması.’

Peki öğrencinin konuyu tanıma aşaması nedir? Aslında öğrencilerin konuları bilmeme rağmen soruları çözemiyorum demesi konuları tanıma aşamasında kaldıklarının bir göstergesidir. Yani konuları ana hatlarıyla tanıyor fakat bu konuları kullanamıyordur. Genelde öğrenciler defterde okudukları şeyleri eksiksiz hatırlayınca bütün soruları yapabileceklerini düşünüyorlar. Ancak soruya yansıtmak için okumak ve okuduğunu anlamak hatta üzerine düşünüp mantığını anlamak gerekmektedir.

Öğrenmenin ikinci aşaması olan ‘konular arasındaki farkı ve benzerlikleri ayırt edebilmeye gelince ;  bu durum birbiriyle bağlantılı iki konunun farkı ve benzerliklerini öğrenmektir.  Bu aşamayı layıkıyla yerine getiren herkes çok rahat edecektir. Başarının anahtarı bu aşamadır.

Öğrenmenin son aşaması da üretim aşamasıdır. Yani bilgiyi kullanarak başka bilgiler elde edebilme gücüne ulaşmadır. Peki öğrenci öğrenme aşamasına geldiğini nasıl anlar?

En büyük ölçüsü o konudan gelen sorulardan hiçbir bilimsel hata yapmıyor olmasıdır. Ya da bir öğrenci bir konuyu arkadaşına anlatabilme ve öğretebilme aşamasına gelmiş ise öğrenme aşamasına ulaşmış demektir. Bu dakikadan sonra o konudan çekinmesine hiç gerek yoktur.

Sözün özü öğrenci başarılı olmak istiyorsa bütün konuları ezberlememeli ,öğrenme aşamasına getirmelidir.

Bol EZBER ile değil, ÖĞRENME ile yaşadığınız günler dileğiyle…

Son Haberler