Güneyege Haber

Finlandiya Eğitim Sistemi Bodrumda

460

Bodrum’da bu yıl eğitim ve öğretim hayatına başlayan özel bir anaokulu Finlandiya eğitim sistemini Bodrum’a getirdi. Konuyla ilgili gerçekleştirilen tanıtım toplantısı çok sayıda velinin ve eğitimcinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Okulun İcra Kurulu Başkanı Şule Yurcu eğitim sistemi hakkında bilgiler vererek, “Finlandiya eğitim programının özünde; çocuğun gerçek hayat içerisinde özgür düşünmeyi, özgür hareket etmeyi 2 yaşından itibaren öğrendiği ve ilerki yaşlarda da bunu geliştirdiği vardır. “Yapan çocuk öğrenir” anlayışı ile çocuğun beş duyusuna hitap edilmesi esastır. Fidol okullarının kurulumu Finlandiya’da 2 yıldır yapılan gözlemler sonucunda başlamıştır. Ülkemizde de çocuklarımıza ve öğretmenlerimize Finlandiya anlayışında eğitim öğretim ortamı yaratılıp özellikle de ailenin de katılımını birleştirerek arzu edilen eğitim öğretime çocuklarımızı hazırlamanın mümkün olduğu üzerine çalışılmaktadır” dedi.

Anaokulu kurucusu 50 yıllık eğitimci Erhan Nasırlı Finlandiya’da 100’e yakın okul, binlerce öğretmen ve öğrenci ile temas kurduğunu ifade ederek, “Bizim çocuklarımızın Finlandiyalı çocuklardan hiçbir farkları yok. Finlandiya eğitim ekolunu, Türk eğitim sistemine uyarlarken en büyük yenilik öğrenme ve öğretme anlayışıdır” şeklinde konuştu.

Seminere katılan Sanatçı Suavi de Bodrum yarımadasında hem Bodrumlular hem de ülkemiz için atılan bu adımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.