Güneyege Haber

Gökova Körfezi’nde imar değişikliği tartışması

Gökova Körfezi’ndeki imar değişikliği ile ilgili 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı sonrası başlayan imar tartışmasında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 1. dereceden 2’inci derece sit alanına çevrilen ve imara açılan 12 bin 544 hektarlık alan olduğunu söyledi. Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ise SİT alanlarının imara açıldığı iddiaları ile yanlış bilgilendirme yapıldığını belirtti.
SİT alanı tartışmasında CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Gökova için Meclis araştırması İsteyerek, Muğla kıyıları ve doğal güzelliklerinin iktidarın saldırısı altında olduğunu savundu. AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk de Gökova Körfezi’nin imara açılacağı iddialarına sert tepki göstererek, Bölgede betonlaşmaya göz yuman CHP’li yerel yönetimlerden doğal güzellikleri koruyacaklarını, bölgede betonlaşmaya ve ranta ise izin vermeyeceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı  Osman Gürün; “Gökova Körfezi’nde, 12 bin 544 hektarlık alan imara açıldı”

Gökova Körfezi’ndeki imar değişikliği ile ilgili 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı sonrası başlayan imar tartışmasında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, imar değişikliği ile ilgili itirazlar ve kabul edilen görüşlerle ilgili teknik bilgilendirme yaptı.

CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Muğla Milletvekilleri Ömer Suha Aldan, Akın Üsündağ, Nurettin Demir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve bazı meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda milletvekilleri genel değerlendirme yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, toplantıda Gökova Körfezi’nin imar durumu ile ilgili teknik bilgi verdi. Gürün, teknik bilgilerin kendi şahsi değerlendirmesi olmadığını, Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan değerlendirmeler olduğunu ifade etti.

Mevcut sit kategorilerinin derecelendirmesinin 1. derece doğal sit alanları yerine ‘kesin korunacak hassas alanlar’da yapı yasağı getirilen mutlak korunması gereken alanlar olduğunu söyleyen Başkan Gürün, 2. derecede doğal sit alanlarının ‘nitelikli doğal koruma alanları’ olduğunu, bu alanlarda çadırlı kamp alanı, bungalov ve günübirlik faaliyetlerin yapılabildiğini belirtti.

Osman Gürün

Gürün, 3. derece doğal sit alanlarının ise ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları’ olarak değiştirildiğini kaydetti. Başkan Gürün, 1. dereceden 2’inci derece sit alanına çevrilen ve imara açılan 12 bin 544 hektarlık alan olduğunu söyledi.

Harita üzerinde yapılan değişiklikle ilgili bilgi veren Başkan Osman Gürün, 34 bin 162 hektar olan 1. derece sit bölgesine 12 bin 544 hektarlık 2’inci derece sit alanının, yani nitelikli doğal koruma alanının dahil edildiğini söyleyerek, “Bunun 2 bin 447 hektarı denizin içerisinde. Lokal değişiklik üzerinde görüş bildirmemize rağmen Körfez’in büyük bölümü ve deniz üzerinde yapılacak imar değişikliğine itiraz ettik. Bunun içerisinde Okluk Koyu’nda bulunan Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu da bulunuyor. Okluk Koyu’nda 20 hektarlık alanın yüzde 20’sine inşaat yapılıyor. Bu da yaklaşık 4 hektarlık alanda inşaat yapımı anlamına geliyor. Bina yüksekliği ise 13,5 metre yüksekliğinde olacak. İki katlı bir bina yapılabilir ancak karşıdan baktığınızda 4 katlı bina büyüklüğünde bir yapı orada olacak. Biz belediye olarak tüm bunlara karşı çıktık. 2017 yılında bakanlık buna karar verdi. Biz de hemen karşılığında dava açtık” diye konuştu.


Kadem Mete

İl Başkanı Mete; “SİT alanlarının imara açıldığı iddiaları ile yanlış bilgilendirme yapılıyor”

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete son günlerde gündeme gelen sit alanlarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Parti binasında yapılan açıklamada ilçe başkanları ve il başkan yardımcıları yer aldı.

İl Başkanı Kadem Mete açıklamasında; “Son günlerde bazı sit alanlarının imara açıldığı, doğanın tahrip edileceğine yönelik bir takım iddialarla Muğlalı hemşerilerimizi yanlış bilgilendirmeye yönelik açıklamalar yapılıyor.” dedi.

Yapılan çalışmanın doğayı tahrip etmek ve sahip olunan güzellikleri birilerine rant kapısı haline getirmek gibi bir amacın ürünü olmadığını vurgulayan Mete; “Bu çalışma vatandaşımızın mağduriyetini gidermek maksadıyla yapılan, sivil toplum kuruluşları dahil geniş bir katılımın sağlandığı üç ayrı ilçede gerçekleştirilen toplantıların ve 11 bağımsız bilim adamı tarafından yürütülen bir çalışmanın sonucudur.  Bu çalışmalar sonrasında bahsedilenin aksine Gökova körfezindeki sit alanları 36 bin 282 hektardan 44 bin 021 hektara yükseltilmiştir. Daha çevreci bir anlayışla hareket edildiği rakamlardan dahi anlaşılmaktadır. Bununla beraber önceden cetvelle belirlenen sınırlar artık şimdi doğal eşikler (dere, teğe, sırt, akarsu, yol, ekolojik yapı) baz alınarak arttırılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce 2014 yılından itibaren Ülkemizin bütününde başlatılan Doğal Sit Alanlarının yeniden değerlendirilmesi çalışmalarında şu bilgilere hepimizin sahip olması gerekmektedir. Doğal Sit Alanlarında daha önce kullanılan

  1. Derece doğal sit alanı, 2. Derece doğal sit alanı ve 3. Derece doğal sit alanı derecelendirilmesi yerine yeni yapılan çalışmalarda Uluslararası Doğayı Koruma Birliğinin; A- Kesin korunacak hassas alan, B- Nitelikli doğal koruma alanı ve C- Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı kriterleri kullanılmaktadır. Kesin korunacak hassas alanlar eski 1. derece sit statüsünün karşılığı değildir. Kesin korunacak hassas alanlar 1.derece doğal sit statüsünden daha üst bir koruma statüsü sağlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kesin korunacak hassas alanların eski 1. 2. 3. derece doğal sit statüsünün üzerinde bir koruma statüsü içerdiğini belirten İl Başkanı Mete; “Eski 1. 2. ve 3.derece doğal sit alanlarının toplamı 36 bin 282 ha’dır. Bu alanın 35 bin 528 ha kısmı 1.derece, 754 ha’lık kısmı 3.derecedir. Yeni yapılan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporları doğrultusunda doğal sit alanı olarak belirlenen alanın toplamı 44 bin 021 ha’dır. Bu 44 bin 021 ha alanın, 14 bin 991 ha’lık kısmı Kesin Korunacak Hassas Alandır. Yani 1.derecenin de üstünde koruma statüsü verilmiştir. 26 bin 979 ha’lık kısmı Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir. Gökova Körfezinde daha önce 36 bin 282 ha olan sit alanı 44 bin 021 hektara yükseltilmiştir.” şeklinde konuştu.

– “Algı operasyonu”

İl Başkanı Kadem Mete, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Biz bu düzenlemeyle mevcut mahallerde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeyi, kendi arazilerinde kendi çocuklarına ev yapamayan insanımızın sorunlarına çözümü ve gerçek sit alanlarının bilim adamlarının yaptığı bilimsel çalışmalar ışığında yeniden değerlendirilerek daha güçlü bir koruma statüsüne kavuşmasını amaçladık. Böylesine yerinde bir çalışmayı bilgi sahibi olmadan eleştirenler tamamen algı operasyonu yapmaktadırlar.”


Akın Üstündağ

Milletvekili Üstündağ, Gökova İçin Meclis Araştırması İstedi; “Muğla kıyıları ve doğal güzellikleri iktidarın saldırısı altında”

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Türkiye Büyük Milet Meclisi’nde (TBMM) Gökova Körfezi’nin imara açılması ile ilgili olarak Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Milletvekili Üstündağ, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, daha önce Ekolojik Temelli Doğal Sit çalışmasının bilimsel amaçla değil, Muğla’nın ranta teslim edilmesi amacıyla yapıldığını söyleyerek projenin iptalini istediğini ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi istifaya davet ettiğini hatırlattı.

Milletvekili Akın Üstündağ, meclis araştırması ile ilgili olarak şunları söyledi; “Muğla kıyıları ve doğal güzellikleriyle dünyanın gözdesi olan bir coğrafya, ama maalesef bu güzellikler iktidarın saldırısı altında. Muğla’daki kıyım Gökova körfezinin yapılaşmaya açılmasıyla had safhaya ulaşmıştır. Halbuki Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Dalyan’da Sit projelerinin Muğla’lılara sorulmadan kaldırılmayacağına dair söz vermişti. Ama sözünde durmadı. Muğla halkı iktidar tarafından kandırılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Üstündağ, 12 bin 562 hektar alanın doğal sit statüsünden çıkarıldığını söyleyerek, “75 bin 258 hektar alanda ise sit statüsü azaltılması amaçlanmaktadır ve bunun ilk adımını Gökova körfezini imara açarak atmışlardır. Gökova körfezindeki doğal sit alanları neredeyse üçte bire indirildi. Gökova körfezi bu yapılaşma baskısını kaldıramaz. 1. Derece Doğal Sit statüsünden çıkarılan yerler arasında Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı da var. Bu kadar acele etmelerinin sebebi de bu Yazlık Saray’dır. Yani Minareyi kılıfına uydurmuşlar.” diye konuştu.

– “Ortada rapor yok”

Bakanlığın “Muğla doğal sit alanlarının ekolojik temelli bilimsel araştırma projesi” diye bir yıkım projesi ortaya çıkardığını ileri süren Üstündağ; “Bu proje ile ilgili olarak 24 Ağustos 2014 tarihinde, bir ihale gerçekleştirmiş,  bir gayrimenkul yatırım şirketine, işi ihale etmiştir. Yani ciğeri, kediye emanet etmiştir. Halbuki ihale konusu iş bir bilimsel inceleme-araştırma işidir. Bu niteliğiyle de, mühendislik-mimarlık alanını ilgilendiren bir iştir. Bu özelliği gereği, genel ihale usulü ile değil, belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale yapılarak iki aşamalı, isteklilerin ön yeterlilik değerlendirmesinden geçerek, mesleki ve teknik yeterliliklerinin tespit edilmesini gerektiren bir ihale yöntemi uygulanması gerekirdi. Yapılan bu yanlış tanımlamadan dolayı, doğal sit gibi son derece önemli bir konu, bir gayrimenkul yatırım şirketine teslim edilmiştir. Gayrimenkul yatırım şirketine hazırlatılan sözde bilimsel rapor, hala ortada yoktur, Muğla’da hiçbir kimsenin, belediyenin sivil toplum kuruluşunun veya mesleki kuruluşun elinde bu rapor yoktur. Kimsenin göremediği bu bilimsel rapora dayanarak, Muğla’da 12 bin 562 hektar alan doğal sit statüsünden çıkarıldı.” şeklinde konuştu.

– “Komisyon eliyle talan yapılıyor”

Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun yedi üyesinden dördünün Çevre ve Şehircilik bakanlığının kadrolu çalışanı olduğunu söyleyen Üstündağ; “Raporu onaylamak için Muğla’ya gönderilmişlerdir. Komisyonun başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısıdır. Komisyonun Başkan Yardımcısı ise Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Tabiat Varlıkları Şube Müdürüdür. Komisyonun üyelerinden biri Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün Yatırımlar Şube Müdürüdür. Sözde bilimsel rapor hakkında karar alan da onaylayan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Yani kendileri çalmışlar, kendileri oynamışlar. Bakanlık Muğla’ya bir karabasan gibi çökmüştür.” dedi.

– “Uluslararası sözleşmelere aykırılık var”

Uluslararası sözleşmelere aykırı bir çalışmanın söz konusu olduğunu ileri süren Üstündağ, açıklamasına şöyle devam etti; “Çalışma yapılan alan 1988 tarihinde bakanlar kurulu kararı ile ilan edilmiş Gökova Özel Çevre Koruma bölgesidir. Söz konusu koruma statüsü, “Akdenizin deniz çevresinin ve kıyı alanlarının korunması sözleşmesi” ve bu sözleşmeye dayanarak hazırlanmış “Akdeniz’de özel koruma alanları ve biyolojik çeşitliliğe ilişkin protokol”, “Akdeniz’de özel koruma alanlarına ilişkin protokol”, “Akdeniz’in kara kökenli kaynaklardan kirlenmeye karşı korunması protokolü” gereğince belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanına sesleniyorum. Uluslararası sözleşme yükümlülüklerine niçin uyulmuyor. Mezkur sözleşme ve protokollere göre doğal sit derecelerinin düşürülmesi ve kaldırılması mümkün değildir. Projelerin iptalini ve ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.”


Nihat Öztürk

Milletvekili Öztürk; “Bölgede betonlaşmaya göz yuman CHP’li yerel yönetimlerden sahip olduğumuz doğal güzellikleri koruyacağız”

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Gökova Körfezi’nin imara açılacağı iddialarına sert tepki göstererek, “Bölgede betonlaşmaya göz yuman CHP’li yerel yönetimlerden sahip olduğumuz doğal güzellikleri koruyacağız ve bölgede betonlaşmaya ve ranta izin vermeyeceğiz.” dedi.

Menteşe İlçesinin Yerkesik Mahallesinde muhtarlar ve AK Partili Mahalle Başkanlarının katılımı ile yapılan toplantıda konuşan AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, 16 yıldır bölgede yaşayan vatandaşların sıkıntılarının çözümü için yaptıkları çalışmaları anlatarak, “Gökova Körfezi bir cennet, Gökova Körfezi’ni imar rantından korumak bizim görevimiz. Muğla’nın doğal güzelliklerini sahip olduğunuz yerel yönetimler aracılığı ile ranta kurban edeceksin,  Güzelim Datça’nın, Bodrum’un doğal güzelliklerini, Palamutbükü’nde, Mesudiye’de yeşili katledileceksin oradaki imar talanını ve o rantı görmeyeceksin sonra da kalkıp kamuoyunu yalan haberlerle kandırmaya çalışacaksın. CHP’li yerel yönetimlerin son 20 yılda bölgede yaşanan çarpık yapılaşma ve rantla ilgili özeleştiri yapması lazım.” ifadesini kullandı.

Öztürk, Bodrum Mumcularda CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 10 bin ağacı kesmek istendiğini anımsatarak, “9 bin ağacı biz kurtardık. O ağaçlar kesilirken hiç ses çıkarmayacaksın orada kesilen ağaçlar yeşil değil mi, Orada CHP’li belediyenin yaptığı doğa katliamı değil mi, Menteşe ilçesindeki Kışla Parkı’nın oradaki ağaçları katledip, kestiğin ağaçların yerine ucube bir bina yapacaksın, senin yaptığın doğa katliamı değil mi, Ormanın dibine otogar dikeceksin, ormandan yer almak için herkesi devreye sokacaksın. Sırf siyasi rant için olmayan haberleri gündeme getireceksin, bu mu siyasi ahlak” diye konuştu.

– “Haberler Gerçeği Yansıtmıyor”

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk,  konuşmasında Gökova Körfezi, Marmaris, Ula ve Menteşe bölgelerindeki SİT alanlarının Bakanlar Kurulu kararı ile daraltıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, şöyle devam etti; “Gökova Körfezi’nin imara açıldığını iddia eden belediye başkanlarına soruyorum; Bu bölgede kestiğiniz bir tane ruhsat var mı, Varsa açıklayın, yoksa niye yalan söylüyorsunuz bu millete. Biz olduğumuz sürece biz milletin ortak değerlerini ranta kurban ettirmeyeceğiz. Bölgede betonlaşmaya göz yuman CHP’li yerel yönetimlerden sahip olduğumuz doğal güzellikleri koruyacağız ve bölgede betonlaşmaya ve ranta izin vermeyeceğiz. CHP’li yerel yönetimlerden de Muğla’yı ve Gökova’nın koylarını koruyacağız. SİT alanlarının daraltıldığı, doğal alanların ranta açıldığı şeklindeki tüm ifadeler siyasi ranta yöneliktir. Gerçekleri ifade etmemektedir. Gökova Körfezi’nde daha önce 36 bin 282 hektar olan SİT alanı 44 bin 21 hektara yükseltildi.”

Son Haberler