Güneyege Haber

Gökova, Sadun Boroyu Kucakladı

145

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TEKNEYLE DÜNYA TURU YAPAN İLK TÜRK DENİZCİ SADUN BORO’YU BODRUM BELEDİYESİ VE DENİZ TİCARET ODASI BODRUM ŞUBESİ İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE ANDI.

Tekne ile dünya turu yapan ilk Türk denizci Sadun Boro’yu anmak için düzenlenen ‘Sadun Boro Anma Seyri’ etkinliklerinin ilk gününde sanatçı Ufuk Boy tarafından yapılan ‘Gökova, Sadun Boro’yu Kucaklıyor’ heykelinin açılışı yapıldı.

Heykel, Sadun Boro’nun Türkiye’yi denizlere açan sadece dünya denizlerine değil kendi koylarının tanınması daha da önemlisi korunmasını sağlayan güçlü kişiliğinin özelliklerini sembolik olarak taşıyor.

Etkinlikler, Sadun Boro tarafından Okluk Koyuna yaptırılan Deniz Kızı heykelinin denizciler tarafından selamlanması ile sona erdi. Çok sayıda denizci ve çevrecinin katıldığı etkinliğe, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, Muğla Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Ali Zağlı, Bodrum Liman Başkanı Türker Kutlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Tesisleri Şube Müdürü Emre Tümer, Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demiröz, Bodrum Belediyesi yetkilileri ve Sadun Boro’nun kızı Kısmet Deniz Polat katıldı.