Güneyege Haber

Hastanemize Sahip Çıkalım

Büyüyerek İlerliyor

Ortaca’da, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan Devlet Hastanesi yeni binasında hizmet vermeye devam ediyor. Modern bir binaya kavuşan hastanede, en büyük eksiklik ise tıbbi ekipman ve cerrahi aletlerde yaşanıyor. Ortaca ve bölge halkına hizmet verme kapasitesine sahip hastane, fiziki şartları taşımasına rağmen MR, Tomografi ve Endoskopi gibi acil durumların yanı sıra tetkik ve tedavi için önemli cihazları şuana kadar bünyesine kazandırabilmiş değil.

Sağlık Bakanlığınca, Gölbaşı Mahallesinde, TOKİ’ye yaptırılan 115 yataklı Ortaca Devlet Hastanesi, 12 branşta 20 uzman doktor ile hasta kabulü yapıyor.

Yaklaşık 4 ay önce yeni binasına taşınan Devlet Hastanesi kısa sürede doktor ve ameliyat sayısında ki artış ile bölge insanının ihtiyaçlarına cevap vermeye başladı. Yoğun Bakım onayının alındığı hastanede, Palyatif Bakım Merkezide kuruldu. Diyaliz merkezinin de kısa süre sonra hizmete girmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Genel Cerrahi, Kulak Burun Boğaz, Üroloji, Ortopedi, Kadın Doğum uzmanlarının çeşitli operasyonlar yapabildiği hastanenin yeni kurulan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde 3 fizyoterapist ile günde yaklaşık 50 hastanın tedavisi yapılıyor.

AMAÇ DAHA DONANIMLI HASTANE

Modern bir binaya kavuşan hastanede, en büyük eksiklik ise tıbbi ekipman ve cerrahi aletlerde yaşanıyor.

Ortaca ve bölge halkına hizmet verme kapasitesine sahip hastane, fiziki şartları taşımasına rağmen MR, Tomografi ve Endoskopi gibi acil durumların yanı sıra tetkik ve tedavi için önemli cihazları şuana kadar bünyesine kazandırabilmiş değil.

Mikrobiliyoloji Uzmanının göreve başladığı hastanede daha önce yapılamayan kültür tetkikleri yapılabiliyor, kısa süre sonra ise Göz Hastalıkları Uzmanın göreve başlaması ve katarak ameliyatlarının yapılabilmesi bekleniyor.

Ortaca Devlet Hastanesi’nde 8 ay önce göreve başlayan Başhekim Erol Çetinkaya, Güneyege Haber muhabirine yaptığı açıklamada, geldiği tarihten bu yana hedeflerinin yeni hastaneye taşınmak ve hastaneyi büyütmek olduğunu söyledi.

Hastanenin hizmet kalitesini arttırmak amacıyla çalışmaya devam ettiklerini belirten Çetinkaya; “Donanımlı bir hastane şeklinde burayı çalıştırmayı amaçladık. Bu konuda da çok çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Taşınma sürecinde hastanemizdeki serverların taşınması için ciddi rakamlarda maliyetler çıktı karşımıza, bilgi işlem merkezinde çalışan arkadaşlarımız ile beraber 3 gece hastanede yatıp taşımayı gerçekleştirdik. Bu arkadaşlarımız da bizi böyle büyük bir maliyetten kurtardılar. Hastanemizi taşırken, 30 bin lira gibi bir nakliye maliyeti ortaya çıktı. Herkes kendi odasını, eşyasını taşıdı. El birliği ile taşımayı gerçekleştirdik. Kısacası çok çaba sarf ettiğimize ve baya yüklü maliyetlerden kurtardığımıza inanıyorum.” diye konuştu.

TAŞINDIK BİTTİ DEĞİL, HİZMET KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Yatan hasta sayısının arttığını dile getiren Çetinkaya; “Doktorlarımız şuanda canla başla çalışıyorlar, ameliyat sayılarımız arttı. Örneğin eski binada yağmur yağdığı zaman hastaneyi su basardı, şuan öyle bir sıkıntımız yok. Yazın bölgemizin sıcağı meşhur, biz hastalarımız ile beraber o sıcağı hissetmedik hastanemizde. Bazı hastalar operasyon için yatar, hastane şartları kötü olduğu için başka tercihlerde bulunur. Bu doktor memnuniyetsizliği değil de yatak, oda memnuniyetsizliği diyelim. Şuan böyle bir sıkıntı yaşamıyoruz. Yatan hasta sayılarımız çoğaldı. Biz daha da büyüyerek ilerlemek istiyoruz. Taşındık bitti değil de, hizmet kalitemizi ve çeşitliliğimizi arttırarak devam etmek istiyoruz. Örneğin şuan MR, Tomografi odamız var. Fiziki şartlarımız tamam, cihaz eksik.” dedi.

Bölge halkına daha iyi hizmet vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Başhekim Çetinkaya, şunları söyledi; “Ortaca hepimizin, sağlık açısından bir şeyler yapmak istiyoruz. Hepimiz buraya yatabiliriz, hepimizin başına bir şey gelebilir. Halkımızın tüm imkanlardan yararlanmasını sağlamak istiyoruz. Doktorlarımız ellerindeki imkanlarla hastalarımızı geri çevirmeden çalışmalarını yürütüyorlar. Bunu daha da ileriye götürebiliriz.”

Okumak için tıklayınız…
Son Haberler