HER ZAMANKİ ÜNİVERSİTE SINAVI DEĞİL…

Sevgili öğrenciler, Değerli veliler;

Değişti değişecek denilen ve çeşitli spekülasyonlarla  başlayan üniversite sınavı maratonunda son bir ayın içine girildi. Kalan süreyi etkili bir şekilde kullanmak ve rahatlamak adına bir takım tespitlerde bulunmak istiyorum. Heyecanınızı paylaşıyor ve Yks’ye girecek tüm öğrencilere şimdiden başarılar diliyorum.

Sınava bir ay kala hem anne-babalar hem de öğrenciler kaygılı görünüyorlar. Haklılar; çünkü başarılı olmak istiyorlar ve herkesin başarılı olamayacağını biliyorlar. Ama unutmamaları gereken bir şey var; başarılı olanlar ‘SONUÇ’ yerine ‘SÜREÇ’e odaklananlardır.

Bizim aile ve öğrenci profilimizde bir alışkanlık vardır. Çalışmaya çok iyi başlarlar fakat son aşamada çok fazla sonuç düşündükleri için kaybederler. Bu periyotta ‘aman tanrım ne yapacağım’ , ‘ çok az kaldı’ ‘bu saatten sonra başarılı olmak imkansız’ gibi cümlelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Sadece ‘şimdi’ye konsantre olunmalıdır. Çünkü binlerce kişi ‘şimdi’ye konsantre olmak konusunda yetersiz ve başarısızdır. ‘Şimdi’ye konsantre olan ve hareket eden ‘geleceğini yaratacaktır.’

Bu seneki üniversite hazırlık süreci geçen senelerdeki sürece benzemediği gibi çok daha zor görünmektedir. Peki bundaki sebep nedir?

Bir kere başlangıç aşaması çok sancılı bir süreç oldu. Sınav sistemi değişecek değişti derken 2 ay gibi bir süreç boşa geçti. Sonra yeni sistem üzerindeki bitmek bilmeyen dedikodular süreci çekilmez bir bilgi kirliliği olan sınava dönüştürdü. Aralık gibi netleşen sisteme ayak uydurmakta zorluk çeken öğrenciler 3-4 ay sonra kendilerine geldiklerinde bu sefer de konuları nasıl yetiştireceğiz derdine düştü. Ayrıca bir de erken seçimden dolayı sınav bir hafta ileriye atılınca bu durum psikolojik olarak daha zor bir sürece dönüştü. Çünkü bu seneki öğrenci grubu hayatlarında ilk kez Haziran ayı boyunca ders çalışmak zorundalar. Bu yüzden son ayda zihinsel kopuşlar fazla olmaya başladı ve başlayacaktır. Bunun dışında son 15 gün kala var olan bayram tatili ve sınavın okulların kapanmasından 22 gün sonra olması da bu işin tuzu biberi olacaktır. Bir de unutmadan söylemek gerekir ki erkek öğrenciler için tehlike, 4 yılda bir düzenlenen dünya kupasının bu yıla denk gelmesidir. Ama veliler ve öğrenciler şunun hatırlarından çıkarmamalıdırlar; her kriz bir fırsata dönüştürülebilir.

Peki nasıl?

Veli olarak bu durumlar öğrenciye sürekli anlatılmalıdır. (motivasyon konuşması) Öğrenciler de bu durumların bilincinde olup sürekli deneme sınavı çözmelidir. Çözdükleri deneme sınavlarından sonra analiz yapıp eksik olan konular ve sorulara yönelmelidir. Pusulası deneme sınavı olan ve son bir aylık süreci iyi geçiren öğrenci mutlaka puan hanesine +25-30 puan yazdıracaktır. Soru sayısının azalmasıyla birlikte 0,5 puanın bile önemini anlatmaya gerek kalmamıştır. Simsiyah bir tablo bembeyaz bir hale dönüştürülebilir.  Ayrıca son aşamada iyi mücadele stres ya da kaygı ile mücadeleyi de kolaylaştıracaktır. Çünkü öğrenci süreci iyi geçirdiği için vicdanen rahat olacaktır.

Sözün özü bu yıl bir şekilde geçiyor. Umarım önümüzdeki yıllarda belirsizliğin bu kadar olduğu bir yıl yaşanmaz. Yani insan hayatı ya da ‘gelecek’ yetkililer tarafından daha fazla  ciddiye alınır.

Bütün yöre öğrencilerimizin HAYALLERİNE ULAŞMASI DİLEĞİYLE….

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı