Güneyege Haber

HOLLANDA GİBİ ÜRETKEN BİR TARIM ÜLKESİ OLMAK İÇİN NE YAPMAK LAZIM

                                                                 –

1- Hollanda gibi modern seralar kurup Avrupa’yı besleyecek sebze meyve üretimine geçmeliyiz.

2- Hollanda gibi modern seralar kurup,  kilo fiyatı altını geçen hibrid domates tohumculuğunda İsrail’i bile geçmeliyiz.

3-Hollanda gibi teknolojik tarıma önem vermeliyiz.

4- Yılda 10 milyar dolarlık sertifikalı fidan ve hibrid tohum ihraç eden Hollanda gibi kaliteli fidan ve hibrid tohum üretimine yönelmeliyiz.

5-Hollanda gibi gelişmekte olan Rusya’nın hangi tür fidanlara ihtiyacı olduğunu araştırıp Rusya’nın sertifikalı fidan ihtiyacına cevap vermeye hazırlanmalıyız.

6-Hollanda gibi Türk tarım şirketlerini AR-GE yapmaya aşırı teşvik etmeliyiz.

7-Dünya devi Bayer, Du-pont , Sandoz gibi firmalar ,hibrid  tohum üretimine yöneldi ise bizim de dev gübre firmalarını hibrid tohum üretimine aşırı teşvik etmeliyiz.

KONYA KADAR HOLANDA TARIMDA ÖRNEK ALINACAK BİR ÜLKE. Üstelik bizim ülkemize göre oldukça soğuk ve bize göre az güneş alıyor.  Buna rağmen domates gibi, biber gibi, kavun gibi örtü altı SEBZE MEYEVE sera ürünleri üreterek yıllık 100 milyar dolar ihracatı ile  hem Avrupa’yı besliyor hem de tüm dünyanın sebze ve süs bitkilerinde hibrid tohum ihtiyacını karşılıyor.

HOLLANDA ŞİMDİ DE DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜLKESİ RUSYANIN FİDAN İHTİYACINA GÖZ DİKMİŞ DURUMDA. Rusya Federasyonu çok büyük bir ülke. Rusya’da şimdiye kadar meyvecilik gelişmemiş. Rusya komünizm iktidarı süresince hep dümdüz ovalara hem buğday ekmiş. Sonra özelleştirmeler olunca köylü toprak sahibi olmuş. Şimdi köylü, çiftci buğday dışı tarım arayışına girmiştir. Bu sefer köylü, çiftçi, buğday, arpa, ayçiçeği, patates gibi yıllık bitkiler yerine meyve yetiştiriciliğine yönelmiş. Bunu gören Hollanda bir devlet politikası olarak Rusya’nın 200 tür olan meyve bitkisi türünü tespit etmiş,  bu türlerin sertifikalı fidanlarını geliştirerek Rusya’nın milyonlarca adet fidan ihtiyacına cevap verecek şekilde tarım sektörünü eğitmiştir..

AMERİKAYI YENİDEN KEŞFE GEREK YOK. Hollanda’yı takip edelim yeter. Ülkemiz Hollanda’nın 10 katı büyüklüğündedir. Güneş daha bol. Daha ılıman yerlerimiz var. Neyimizi eksik. Hollanda gibi çiftcimizi yönlendirecek bir TARIM BAKANINA ihtiyacımız var. Tarım şirketlerini AR-GE ye teşvik edecek bir tarım bakanına ihtiyacımız var.  Türk tarım şirketlerini hibrid tohum üretmeye teşvik edecek bir tarım bakanına ihtiyacımız var.  Sertifikalı fidanların pazarlanması için yurt dışı piyasasını araştırıp fidan şirketlerinin pazarını açacak bir tarım bakanına ihtiyaç var. Örtü altı –sera kullanım ve üretim kalitesini Hollanda seviyesine çıkaracak bir bakana ihtiyacımız var. Hollanda’nın yılda 10 milyar dolar tohum ve fidan ihracatı olduğunu anlayacak bakana ihtiyacımız var. Taze meyve satışı yanında, meyvelerin işlenmesine, kurutulmuş meyve şeklinde veya meyvelerin başka işlemlere tabi tutulmasına (örnek kestane ihracatıı yerine kestane unu veya kestane şekeri şeklinde satışına)  önem veren tarım bakanlarına ihtiyacımız var.  Bir tarım anayasası çıkarıp kanunlaştıracak bir tarım bakanına ihtiyacımız var.

ÇiN DEVLETİ 1995 LERDEN BERİ DEVAMLI % 7 BÜYÜDÜ, HİÇ CARİ AÇIK VERMEDİ. BU NE BİÇİM İŞ.  Çin devleti 1995 lerden beri hep iç carı açık vermeden büyümesinin yöntemi, Cin millilik anlayışı ile değil yerlilik anlayışı ile büyüdü. Çin ilk yıllarda Avrupalı, Amerikalı sanayi firmalarına bedava yer verdi, ‘’10 sene vergi yok’’ dedi. Elektriği, suyu ucuz verdi. Cin firmaları yabancı sanayi firmalarından teknolojiyi, know-how ı, işin inceliklerini öğrendi.  ‘’Fason imalat yapacam,  sen gel benim tesislerimde üretim yap’’  dedi. İşin aslın ı öğrendi.  Kendi firmaları da sanayide elektronikte öne çıkmaya başladı.  Dünya devi oldu. Amerika’yı geçti. Almanya’ya kafa tutar oldu.

BİZ DE HOLLANDA VE DÜNYA DEVİ TARIMSAL ÜRETİM, SERACI, TOHUMCU, FİDANCI FİRMALARINI ÜLKEMİZDE ÜRETİM YAPMAYA DAVET ETMEMİZ GEREK. Hollanda, İsrail, Amerikan ne kadar tarımsal teknolojik firmalar varsa ucuz arazi, ucuz elektrik ve 5-10 senelik düşük vergi uygulaması ile ülkemize çekmemiz gerek. Bu durumda en geç 5 yıl içinde yıllık 50 milyar dolar tarımsal ihracata ulaşabiliriz. Bu arada da bizim köylümüz, bizim çiftçimiz gözleri ile göre göre seracılığın en son sistemlerini, tohumculuğun en iyi hibridlemesini, fidancılığın en kaliteli yetiştirmesini öğrenmiş olacaklardır.

—– TİGEM Dalaman çiftliğinin 9 bin dönüm arazide zararına narenciye yapmak yerine teknik tarımcılılığı öğrenmek adına Hollandalılara kiralamak daha akılıca olacaktır—

Son Haberler