Güneyege Haber

İyi Parti Köyceğiz İlçe Kongresi yapıldı

İyi Parti Köyceğiz İlçe Başkanlığı 1. Olağan Kongresi yapıldı.

Zekeriya Erek

Köyceğiz Belediyesi toplantı salonunda yapılan kongre, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Daha sonra İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in mesajı okundu.

Kongrede Divan Prof. Dr. Metin Ergün, Av. Mehmet Menteşoğlu, Serkan Uzun, Ülker Gökalp, Erdoğan Keleş isimlerinden oluştu. Divanın oluşmasının ardından seçime geçildi.

Tek aday olan ve tüm delegelerin oyunu alan İyi Parti Kurucu İlçe Başkanı Zekeriya Erek, ilçe başkanlığına seçildi.

Erek, kongrede yaptığı konuşmada partililere teşekkür ederek; “Ülkemiz, bir asırdır çok partili siyasi hayata sahiptir. Milletimiz bu süre içerisinde karşılaştığı bütün sorunları, bunalımları, daralmaları, hep milli irade yolu ile aşmıştır. Her zaman demokratik siyaseti tercih etmiş, yeni açılımlarla yoluna devam etmeyi, her zaman başarmıştır. Büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, bu toprakların ikinci defa vatan kılınmasında milli iradeyi esas almışlar, savaşı bile Türkiye Büyük Millet Meclisi ile yönetmişlerdir. Milletimiz, cesur bir demokratik mücadele ile çok partili hayatın kapılarını açmış, siyasal iktidarı değiştirmiştir. Bu yolla toplumsal ilerlemeyi yeniden başlatmış, devletimizi işlevsel hale getirmiştir. Daha sonra 1960 askeri darbecileri kendilerini milli irade yerine koyarak siyaseti askıya almışlar, sonrada ülke siyasetinin gidişatını planlamışlardır. Milletimiz demokratik tavrından sapmadan, bu otoriter kadroların tasarımlarını boşa çıkartmış, yeni bir siyasi parti iktidarı ile, Türkiye nin hızını kesen engelleri kaldırmayı başarmıştır. 12 Eylül 1980 de siyasetin bir kere daha askıya alınmasına şahit olduk. Milletimiz aynı şekilde demokratik olgunluğundan taviz vermeden yapılan tasarımları çöpe atmış, yeni bir partiyi iktidara taşımış, yeni bir siyasal dönemle Türkiye nin yolunu açmıştır” diye konuştu.

– “Vizyonsuz güç yıkıcıdır”

Türk Siyasetinde demokratik işleyişin 12 Eylülde bozulduğunu söyleyen İlçe Başkanı Erek; “28 Şubat ile tasfiye sürecine girmiştir. 2002 seçimleri milletimizin yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk olarak tanımladığı, toplumsal sorunlarından çıkma arayışıdır. Bu beklentiler Adalet ve Kalkınma Partisini iktidara taşımıştır. İlk yıllarında başarılıda sayılır. Ancak 2007 yılından itibaren vizyonsuz bir güce dönüşmüştür. Vizyonsuz güç ise yıkıcıdır. İktidar, milletin bütün desteğine rağmen, politikalarını milli iradeye dayanmayan ittifaklarla üretmeyi marifet saymış, Siyasi muhalifler, devlet muhaliflerinden daha tehlikeli bulunmuştur. Türkiye operasyonlara açık alan haline gelmiş, 2007 den itibaren de sahnelenmeye başlanmıştır. 2007 den itibaren toplumsal karşılığı donmuş işlevsiz bir muhalefet, Muhalefet dahil, demokratik olmaktan çıkmış bir siyasal yapı mevcuttur. Devlet organizasyonundaki denge ise, gittikçe gevşemiştir” dedi.

– “Sandık Devletin Namusudur”

Siyasetin işleyişini yeniden düzenlemek zorunda olduklarını söyleyen Erek; “Demokratik katılım, güçlü parlamento ve Milli irade vazgeçilmezdir. Siyasi partiler kanunu demokratikleşecektir. Genel merkeze yönetici atarken, yeterli sayılan iradenin, Atananları değiştirirken yok sayılması, kabul edilebilir değildir. Değiştirilecektir. Genel Merkezin seçimle gelen hiçbir kademeyi görevden alma yetkisi olmayacaktır. Yargı kararları hariç seçimle gelen seçimle gidecektir. Milletvekili ve diğer siyasi mevkilere aday belirlenmesi, üye ve hatta seçmen tercihlerinin etkin olacağı bir şekilde düzenlenecektir. Katılım Güç Demektir. Sandık Devletin Namusudur” ifadelerini kullandı.

– “Bu güçlü Türkiye yürüyüşüdür”

Erek sözlerini şöyle sürdürdü; İyi Parti iktidara geliyor, Bu insanımız için özgürlük yürüyüşüdür. Bu devletimiz için itibar yürüyüşüdür. Bu Milletimiz için bir demokrasi yürüyüşüdür. Bu güçlü Türkiye yürüyüşüdür. Başaracağız. Hepimiz birlikte başaracağız. Bütün millet olarak başaracağız. Köyceğiz İYİ olacak, Türkiye İYİ olacak. Allah bizleri utandırmasın. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Kongremize Gelerek bizlere destek veren, bizleri sevindiren tüm dostlarımıza sonsuz teşekkürler. Allaha emanet olun.”

İncilay Gezgin Şekerdağ

– “Herkese kapımız açık”

İyi Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, konuşmasında ülke olarak zor bir süreçten geçtiklerini ifade ederek; “Mehmetçiğimizin verdiği mücadeleyi gönülden destekliyoruz. Bu acıların biran önce bitmesini, Mehmetçiğimizin vatanımıza sağ salim dönmesini istiyoruz. Partimiz ülkesi için mücadele etmek isteyenlerin toplandığı bir parti oldu. 2019’da Genel Başkanımızı Cumhurbaşkanı yapmamız gerekiyor. Biz Cumhuriyete, demokrasiye alıştık. Tek adam rejimi ile yönetilemeyiz. Herkese 2019’un dönüm noktası olduğunu lütfen anlatın. Türkiye Cumhuriyetinin parlamenter sistem ile devam etmesi için yola çıktık. Her partinin görüşü var. İyi Parti’nin görüşü vatan, bayrak, demokrasi ve cumhuriyet. Herkese kapımız açık, birlikten ve beraberlikten yanayız” ifadelerini kullandı.

Kongreye, İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Ergün, Köyceğiz İlçe Başkanı Zekeriya Erek, Dalaman İlçe Başkanı Bayram Altın, Ortaca İlçe Başkanı Hasan Kaya, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

İlçe Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu; Zekeriya Erek, Özer Gümüş, Cengiz Acar, Yusuf Arkçı, Ramazan Kaya, Kerim Ayhan, Pelin Keskin, Elif Serter, Öznur Altınay, Muhammet Karaca, İsmet Akdağ, Özay Erdoğdu, Yıldırım Yıldırım, Gamze Uysal, Bahattin Erciyas, Şaban Özcan, Selma Kula, Necmi Demirel, Yasin, Yorulmaz, Yasin Özkan, Önder Yalçın, Mehmet Durmuş.

Son Haberler