Güneyege Haber

İyi Partili Prof. Dr. Metin Ergün; “Devlet yönetimi ve ekonomide makas değişikliği vaat ediyoruz”

İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve eski Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergün, İyi Parti Ortaca İlçe Başkanlığı kongresinde ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Ergün, İyi Parti İlçe binasındaki kongrede partililere hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e destek istedi.

Hangi siyasi görüşten olursa olsun, kapılarının herkese açık olduğunu belirten Ergün; “Sadece bir şeye ihtiyaç var. Üzerine vatanseverlik ceketi giysin yeter. Muğla’da da teşkilatlarımızı kurarken bu mantıkla kurduk. Eskiden MHP’de, CHP’de DYP’de, DP’de, Anavatan’da, DSP’de, Ak Parti’de siyaset yapmış herkesi kucakladık. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmaktan endişe duymayan, bu bayrağın altında yaşamaktan memnun olan her insana kapımız açık. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Türkiye çok gerildi, çok savruldu. 15-16 senedir sürekli düşman üretildi. İnsanımız ezdirildi, bıktırıldı. Yeni bir soluğa, tebessüme ihtiyaç var” diye konuştu.

İyi Parti’nin kendisini ifade etmesine izin verilmediğini söyleyen Ergün; “Bizim parti olarak medyamız yok. Medyada bize yerde yok. Partimiz kurulduğu günden buyana İyi Parti televizyonlarda tartışılıyor. Hemen hemen her akşam bir şeyler söyleniyor. Ama İyi Parti’den bir kişi davet edilmeksizin tartışıyorlar. İyi Parti’nin kendisini ifade etmesine izin verilmiyor. Bizim ne dediğimizi dinlemiyorlar. İyi Partilileri, Genel Başkanımızı yada yetkililerimizi çağırıp ne diyorsunuz diye soran yok. İyi Parti bir şey vaat etmiyor diyorlar. Konuşturmadınız ki mübarek adamlar. Neyi vaat edip etmediğimizi anlayasınız” ifadelerini kullandı.

– “Üreten bir Türkiye’yi vaat ediyoruz”

İyi Parti olarak Devlet yönetimi ve ekonomi ile ilgili temel bir makas değişikliğini vaat ettiklerini belirten Prof. Dr. Metin Ergün; “16 yıldır Türk ekonomisi rant ekonomisi halinde, İyi Parti üreten bir Türkiye’yi vaat ediyor. Türkiye üretimden koptu. Biz Türkiye’yi tekrar üretim ekonomisine dönüştürmek istiyoruz. Ülkemizi tekrar üreten bir Türkiye haline getireceğiz. Türkiye sanayi, tarım üretiminden koptu. Saman, soğan, sarımsak, kuru fasulye, buğday, zeytinyağ, et, süt ve aklınıza gelebilecek daha birçok tarım ve gıda ürününü ithal eder bir hale geldik. Türkiye tarımda kendi kendine yeten nadir bir ülkeydi. İyi Parti, tarımda tekrar öze dönüşü, tarımsal potansiyelimizi arttırmayı, üretimi vaat ediyor. Adeta insanımız topraktan koptu. Ekilebilir tarım arilerimizin miktarı azaldı. Felaketle karşı karşıyayız. Örneğin Ak Parti iktidara gelene kadar yeşil mercimek ihraç eden bir ülkeyken şimdi ithal eden bir ülke konumuna geldik. Bu milleti kuru soğana muhtaç ettiniz” dedi.

“Devlet yönetiminde liyakat vaat ediyoruz”

Devlet yönetiminde liyakatın çok önemli olduğunu ifade eden Ergün, şunları söyledi; “Devlet kurumlarımızda bir dağılma, iradesizlik söz konusu. Siyaset biliminde buna devletsizlik deniyor. Şimdi hiç kimsenin iradesi yok. Bir kişinin iradesi söz konusu. Devlet dediğimiz nedir? Devlet dediğimiz, kurumlar ve kurumları işleten kurallardır. Modern devletlerde bu kurallar, anayasa, yasalar, genelgeler ve tüzüklerdir. Şimdi, Türkiye’de ne anayasa nede yasalar dinleniyor. 2010 referandumu ile yargı cemaat yargısı haline getirildi. 16 Nisan referandumu ile de yargı siyaset yargısı haline getirildi. Bu konuda bir şey söylememize gerek yok. İyi Parti, işleyen adalet, hukuk, liyakat vaat ediyor. Türkiye’de iş ehline veriliyor mu maalesef hayır, iktidardan kağıt getirirsen iş veriliyor. Getirmezsen verilmiyor. Dikkat edin gençlerimiz umutsuz. İşte biz gençlerimize tekrar umut vaat ediyoruz. Bunun yolu da liyakat. Devlet vatandaşına karşı eşittir. Cumhuriyet böyle kuruldu. Ben ailesi okuma yazma bilmeyen bir köylü çocuğu olarak bu Cumhuriyette profesör oldum. Cumhuriyet bizi okuturken senin siyasi görüşün, mezhebin, düşüncen nedir diye sormadı. Ehil misin değil misin diye sordu. O günün iktidar partisi hangisi ise ondan kağıt getir diye sormadı. İktidarın ülkeyi getirdiği manzara bu, kağıt getirmeyenin işinin olmadığı, gençlerin umutsuz olduğu bir ülke. Sizlere tekrar devlet vaat ediyoruz. Ama istediğini seven, istediğini döven devlet babayı değil. Herkesi eşit seven, herkese karşı müşfik olan devlet anayı vaat ediyoruz. Sayın genel başkanımızı vaat ediyoruz. İlk defa bir umut güneşi doğdu. 4 elle sarılalım. İyi Parti’yi iktidara taşıyalım. Sayın genel başkanımızı Cumhurbaşkanı seçelim.”

Son Haberler