Güneyege Haber

Kar, Kış, Kıyamet…

Fethiye ilçesinde akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca devam eden sağanak yağış nedeniyle çok sayıda sera ve tarım arazisi sular altında kaldı. Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz'de gök gürültülü sağanak yağış etkisini gösterdi. Milas ilçesine bağlı Ören Mahallesinde ise gece saatlerinde başlayan aşırı yağış dere yatağında sele neden oldu. Yağış nedeniyle mahalleden geçen derenin de faaliyete geçerek sularında yükselmesi faciaya neden oluyordu.

5.379

Fethiye’de akşam saatlerinde başlayan gök gürültülü sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Gece saatlerinde kuvvetini artıran yağış sonucu, Karagedik Mahallesi’ndeki tarım arazileri ile kabak ve domates seralarını su bastı. Bazı vatandaşlar tıkanan su kanallarını kendi imkanlarıyla açmaya çalıştı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) ekipleri ise iş makineleriyle su giderlerini açmak için çalışma başlattı.

Karagedik Mahalle Muhtarı Niyazi Canözü, yaptığı açıklamada, kanalların ucunun kapalı olduğunu, yetkililere başvurmasına rağmen harhangibir çalışma yapılmadığını bu su baskınlarının her yıl yaşandığını belirtti. Muhtar Canözü, “5 yıldır bu soruna çözüm bulunamadı. Bir vatandaşın tapulu yerine girilemediği için şiddetli yağışta mahallemizdeki çiftçimiz zarar görüyor yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

Serasını su basan Bayram Çaldır, “Her yıl aynı sorunları yaşıyoruz. Yılda yaklaşık 10 bin lira masraf ettikğimiz seralarda her yıl aynı sorunu yaşaiyoruz. Seralara su bastığı için yaklaşık 30 bin lira zararımız var. Yetkililer artık bize yardımcı olsunlar” dedi.

Mahalle sakini Feridun Alaylı, su kanallarını temizlenmediği için yağmur nedeniyle seralarının sular altın kaldığını belirterek “Seraya giremiyorum ne kadar zarar var bilmiyorum sabah belli olacak” diye konuştu.

Ören’de suların yükselmesi faciaya neden oluyordu 

Bölgede yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle Milas’a bağlı Ören Mahallesinde gece saatlerinde şiddetli yağmurların yağmasına neden oldu. Yağışlar nedeniyle bölgede suların yükselmesiyle mahalleden geçen ve belli bölgelerinde alternatif yolların da bulunduğu dere yatağı da faaliyete geçti.

Gece saatlerinde havanın aşırı yağışlı olması nedeniyle Ören’deki ikametlerine biran önce ulaşmak isteyen Erhan Şenol ve arkadaşları mahalle girişinde bulunan petrol istasyonunun arkasından geçen ve yetkililer tarafından bir süre önce revize edilerek yükseltilen dere yatağındaki yolu kullanmak istedi.

Şenol, aracı ile bölgeden geçmek istediği sırada suyun yükselerek şiddetli akımına kapılmasıyla arkadaşları ile birlikte dere yatağında denize doğru sürüklenmeye başladı. Suya kapılan araç şans eseri belirli bir süre sonra durmasıyla araçta bulunanlar durumu yakınlarına bildirdi.

Kısa süre sonra olay yerine ulaşan vatandaşların yakınları sele kapılan aracı traktör ve kepçe yardımıyla bulundukları yerden çıkardı.

Meydana gelen olayda şans eseri her hangi bir facia yaşanmazken, mahallede ikamet eden vatandaşlar bölgedeki dere yatağından geçen yolun biran önce yeniden ele alınmasını ve yerine köprü yapılarak daha güvenli bir geçiş sağlanmasını isteyerek duruma tepki gösterdiler.