Güneyege Haber

KARAÇELİK’TEN “ÇEVRE” MANİFESTOSU

31 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday olan Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik; “Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır.” diyerek 21 Mart’ta Türkiye’nin farklı bölgelerinden Ortaca’ya gelecek bisikletli Tema Vakfı gönüllüsü öğrencilerle gerçekleştireceği ağaç dikme etkinliği öncesinde “Çevre” duyarlılığına vurgu yapan bir açıklama yaptı.

31 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday olan Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik; “Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır.” diyerek 21 Mart’ta Türkiye’nin farklı bölgelerinden Ortaca’ya gelecek bisikletli Tema Vakfı gönüllüsü öğrencilerle gerçekleştireceği ağaç dikme etkinliği öncesinde “Çevre” duyarlılığına vurgu yapan bir açıklama yaptı. Açıklamada “Çevre” konusuna bakış açısını dile getirip bugüne kadarki yaklaşımlarını özetledi. Açıklamada şöyle denmekte:

ÇEVRE BİZE EMANET, GELECEĞE MİRASTIR.

Ekosistemin bir parçası olduğumuz bilinciyle, Dünya’nın ve ülkemiz doğasının yüzük taşı bir beldede bu güzellikleri yaşamak kadar bu güzelliklerin korunmasının sorumluluğunun da farkında bir perspektifle 10 yıldır hizmet etmeye çalışıyorum.

Yöremizde Belediye Başkanlığı görevine talip olmanın belediyecilik hizmetlerinin rutininden öte bir sorumluluk olduğunun bilincindeyim. Görev sürem boyunca da görev tanımımda yer alıp almamasına bakmaksızın çevre sorunlarına bu vicdani bakış açısıyla müdahil oldum, olmaya da devam edeceğim. Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır.

Anayasamızın 56. maddesinde ile “çevre hakkı”, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak herkese bir hak olarak tanınmıştır. Bu bağlamda:

İZTUZU’NU KORUDUK, KORUYACAĞIZ!

İztuzu Plajı’nın ticari faaliyetlerden uzak tutulması için verilen mücadelede halkımızla omuz omuzaydık. Bundan sonra da ön planda tutacağımız öncelikli anlayış “kumsal doğal yaşamının zarar görmeden işletilmesi” olacaktır. İztuzumücadelesiyle adı simgeleşen “Carettaların Annesi” Kaptan June Haimoff’un yaktığı meşaleyi onunla birlikte taşımaya devam edeceğiz.

EKO TURİZM

“Kitle Turizmi”nin bölgeye vereceği zararları öngörerek eko-turizm girişimlerine destek olduk. Bunların başında da 470 kilometre yürüyüş, 740 kilometre bisiklet yolundan oluşan Likya ile Karya Yürüyüş Yolları’nın tamamlayıcısı The ECO Trails projesi geldi. Murat Demirci’nin üstün gayretleri ile ortaya koyulan bu değerli projenin gerçekleşmesi için verdiğimiz desteği yaşatılması ve tanıtılması için de sürdüreceğiz.

CARETTA-CARETTA HASTANESİ PROJESİ

İztuzu Plajı’nda bulunan Caretta-Caretta Bakım Rehabilitasyon Merkezi’nin Dalyan Kent merkezine taşınarak daha görünür hale gelmesi ve konuya duyarlılığın artması için proje hazırladık.

SOKAK HAYVANLARI

Sokak hayvanlarıyla ilgili hayvan hakları derneği HAYDOS ve Dalaman Belediyesi ile birlikte hareket ederek ülkemizin en gözde bakım ve rehabilitasyon merkezinin ortaya çıkması ve yaşamasını sağladığımız gibi yine DAHOKTER ve hayvan hakları savunucuları işbirliği ile ilçemize ait Dalyan Barınağı’mızın fiziki koşullarını geliştiriyoruz.

“DALYANLI” KANALINA SAHİP ÇIKIYOR

Maria Jonker tarafından başlatılan, “Çevre Bilinci ve Farkındalık” çalışmalarını 2012 yılından bu yana her hafta sürdüren ‘Dalyanlı’ gönüllülere 6 yıldır ekipman, tekne ve yakıt katkısı sağlamaya devam ediyoruz. Dalyan kanallarının temizliği için 6 kişiyle başlatılan hareket 6 yılın sonunda 40 gönüllüye ulaştı ve yaklaşık 4 bin torba çöp toplandı.

BİSİKLET NEDEN ÖNEMLİ?

Karbon salınımının en aza indirilmesi, sağlıklı yaşam ve turizm trendlerinin değişmesi gerekliliğinden yola çıkarak 2012 yılından itibaren oluşmaya başlayan bisiklet topluluklarının aktivitelerini destekledik. Bu kapsamda bölgemizde Hürpedal Ortaca Bisiklet Festivali” adıyla 5 festivalin yanı sıra 2017-18 yıllarında da “Ortaca Kadınlar Bisiklet Festivali” düzenlendi. Ayrıca sosyal vurgusuyla da öne çıkan ve Türkiye’de eş zamanlı hayata geçirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” ilçemizde düzenlenmektedir.

HİJYEN ORTACA

“Hijyen ORTACA” sloganı ile başlatılan, gıda üretimi ve satışı yapan işletmelerimizin, hijyen şartlarını iyileştirme çalışmalarına yönelik olarak düzenlenen projenin ilk ayağı fırın işletmelerinin değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesiyle başladı, diğer branşlarda sürdürülüyor. Değerlendirme sonuçlarını basın aracılığıyla duyurarak esnafımızdaki ve tüketicideki hassasiyeti yükseltmeye çalışıyoruz.

SAĞLIKLI KENTLEŞME, NİTELİKLİ YAPILAŞMA

Tarih, doğal çevre değerlerinin korunarak geliştirilmesi ve halkımıza daha nitelikli hizmet sunulabilmesi için 2018 yılında Ortaca Belediyesi ev sahipliğinde; Türk ve Yunan mühendislerin katılımı ile “Teknik İşbirliği Protokolü”imzalandı. İlçe halkının talepleri göz önüne alınarak planlanacak projelerde olmazsa olmaz temel hedef: halk sağlığının, tarihi, kültürel ve çevresel değerlerin korunmasıdır. Protokolde Ortaca Belediyesi ile TMMOB’a İnşaat Mühendisleri, Harita ve Kadastro Mühendisleri, Şehir Plancıları, Makine Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri, Çevre Mühendisleri, Orman Mühendisleri, Maden Mühendisleri Odaları’nın imzaları yer aldı.

PARKLARIMIZI BİRLİKTE AĞAÇLANDIRIYORUZ

Mahallelerde yer alan, sosyal yaşamın olmazsa olmazı park ve bahçelerimizi farkındalık ve aidiyet duygularını güçlendirmek için her yıl farklı gönüllülerle birlikte ağaçlandırıyoruz. Geçen yıl Dalyan Mahallesi’nde “Özel Çocuklarımız”la gerçekleştirdiğimiz etkinliği bu yıl 21 Mart’ta Türkiye’nin farklı bölgelerinden ilçemize gelecek bisikletli Tema Vakfı gönüllüsü öğrencilerle yapacağız.

BEZ TORBA KAMPANYASI

Belediye olarak “Naylon Poşete Hayır!” diyerek “Mavi Kapak Getirene Bez Torba” kampanyasını sürdürüyoruz.

“ATMA DEĞERLENDİR”

Kullanılmayan giysi ve eşyaların “çöp” olmaması için 5 yıldır sürdürdüğümüz “Sosyal Market” projesi ile bu eşyaların tasnifi ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlandı.

Son Haberler