Güneyege Haber

LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ

Yaklaşık 1 milyon öğrenci ve anne babanın merakla beklediği Liselere Geçiş Sistemi için sınav başvuru kılavuzu geçen hafta yayınlandı. Kafalardaki sınavla ilgili soru işaretleri de kaldırılmış oldu.

2 Haziran cumartesi günü 09.30 ve 11.30 olmak üzere iki oturumda tamamlanacak olan sınav; 20 Matematik, 20 Türkçe , 20 Fen, 10 İnkılap , 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 tane de İngilizce sorusundan ibaret olacak. Türkçe, Matematik ve Fen derslerinin katsayısı 4 , Din Kültürü ve Ahlak bilgisi, İngilizce ve İnkılap Tarihi derslerinin katsayısı 1 olarak planlanmış durumdadır.  Soru başına 1,5 dk verilmiş olmakla birlikte 3 yanlış 1 doğruyu götürecektir. Ayrıca müfredat bakımından tamamen 8. Sınıftan sorumlu olacak olan çocuklarımıza bu yıl sorulacak sorulan eskiye nazaran daha çok yoruma ve analize açık sorulardan  oluşacağı söyleniyor. Bu anlamda son aşamada yoruma dayalı sorulara ağırlık verilmesi çocuklar için faydalı olacaktır. .

Bu sınava girmek zorunlu olmamakla birlikte öngörülen sınava girecek öğrenci sayısının yaklaşık 700 bine ulaşacağı söyleniyor. Fakat Meb’in belirlemiş olduğu ‘Nitelikli Okullar’a girmek isteyen öğrenciler bu sınava girmek zorundalar.

Peki nitelikli okullar kimler?

Meb’in belirlemiş olduğu 1369 tane okul nitelikli okul kapsamına alındı. Bu okulların içinde Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve bazı proje okulları mevcut. Toplamda 126240 kontenjana sahip olan okullara internetten de  ulaşmak mümkün. Ayrıca yöre itibariyle Köyceğiz Fen Lisesi dışında Nitelikli okul kapsamına alınan başka okul yok.  Ancak bu durum velilerimizde tedirginlik yaratmamalı çünkü yöremizde başarısı gayet yüksek olan birçok devlet ve özel okul mevcut.

Nitelikli olmayan okullara gitmeyen öğrenciler başarılı olamayacak mı?

Anne baba olarak şunu unutmamak lazım; çocuk çalışırsa her yerde başarılı olur. Bu yüzden rahat olmak gerekir. ‘Fen lisesini kazanamazsan şu olur’ ya da ‘şu okula gidersen şöyle olur’ gibi ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Anne baba olarak direkt sınava odaklanılmamalıdır. Odaklanacak olan yer ortaokuldaki konuların mantığının oturtulmasıdır. Zira ortaokulda altyapı iyi oturmadığı takdirde hangi lise olursa olsun öğrenciler sıkıntı çekmektedir.

Yerleştirme süreci nasıl olacak?

Şu ana kadar yayınlanan bir tercih kılavuzu yok fakat konuşulan ve belirginleşmeye başlayan şeyler var. Merkezi sınava giren öğrencilerden 5 tercih alınacak ve puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak. Nitelikli olmayan okullara ise alımlar adrese dayalı bir şekilde olacak. Orada da öğrencilerden 5 tercih alarak yerleştirme yapılacağı konuşuluyor. Bu durumun eleştirilen ya da savunulan noktaları mevcut. Biz ebeveynler içinde bulunduğumuz noktada yerleştirme süreciyle çok ilgilenmeden çocuklarımızın akademik olarak son düzlüğü iyi değerlendirmesini sağlamamız gerekmektedir.

Şunu unutmamak gerekmektedir; ‘her zaman en iyi okul eve en yakın okuldur.’ Ve sınavlar amaç değil sadece araçtır.  Önemli olan ailenin birlikteliğidir.  Haftaya görüşmek üzere… Hoşçakalın..

Son Haberler