Güneyege Haber

Milletvekili Aldan; “AKP Kontrolsüz Bir Düşüşte”

872

Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dalaman ilçe kongresinde açıklamalarda bulundu.

Dalaman Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan ilçe kongresinde belediye seçimlerinin önemine değinen Aldan, “İstanbul’un, Ankara’nın belediye başkanlıklarını aldığımız gün Adalet ve Kalkınma Partisi tarihe karışacaktır” dedi.

“Berberoğlu Davasını İzleme Komisyonu’nun” kendi başkanlığında 2-3 aydır önemli bir çaba sarf ettiğini söyleyen Aldan, “bu çabalarımızın bazı sonuçlarını almaya başladık. En büyük beklentimiz Enis Berberoğlu’nun bir an önce özgürlüğüne kavuşmasıdır” diye konuştu.

İktidar partisinin kurduğu seçim planını bozduklarını öne süren Aldan, “HDP başı kesilmiş tavuk gibi ne yapacağını bilemez durumda, MHP kendi içinde parçalanmış halde, şöyle düşündüler; CHP’de de bir yönetim krizi yaratırsak o zaman erken seçime gider. Cumhurbaşkanlığına otururuz diye düşündüler. Bu anlamda Enis Berberoğlu’na ahlaksız teklifler yaptılar. Eşine ve kızına psikolojik baskılar uyguladılar. Fakat bunun farkına vardık ve önlemini aldık. Melih Gökçek tivitler atarak, Enis Berberoğlu konuşacak, ‘Devlet sırrı sayılan belgeleri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan aldım diyecek’ şeklinde sözler söyledi. Ardından devreye birden bire Cumhurbaşkanı girdi. ‘Göreceksiniz o içerdeki zat yakında konuşacak’ demeye başladı. İşte biz bu oyunu aylarca uğraştık ve bozduk. Melih Gökçek’in görevde kalmasının yolu da buydu. Bu yol olmayınca şimdi ise gidiş süreci başladı. Sarsılmış bir CHP, garip hale gelmiş HDP ve parçalanmış bir MHP’nin olduğu ortamda yüzde 51’i kolaylıkla alabilecekleri bir mekanizmanın yolunu kesmiş olduk. Şimdi ortaya çıkan tablo şudur AKP kontrolsüz bir düşüştedir. İnanının kendi içlerinde yeni bir parti yaratma çabası içerisindeler. Bunları da engelleyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi önümüzdeki süreçte söz sahibi, karar sahibi olan bir parti durumuna gelecek” ifadelerini kullandı.

– “Referandum bize bir yol haritası verdi”

Parti olarak el birliği ile yeniden yerel seçimde başarının yollarını aramaları gerektiğini dile getiren Aldan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Normal prosedür uygulanırsa önce yerel seçimlerimiz var. Öyle bir tablo yakaladık ki şuanda İstanbul’u, Ankara’yı, Antalya’yı, Mersin’i, Denizli’yi, Balıkesir’i, Manisa’yı ve daha başkalarını alabilecek durumdayız. Referandum bize bir yol haritası verdi bu haritayı iyi korursak. Temel hak ve özgürlüklerden yana olan Cumhuriyet değerlerine bağlı anlayışla yolumuza devam edersek. Bunu başarırız. Şuna emin olun İstanbul’un, Ankara’nın belediye başkanlıklarını aldığımız gün Adalet ve Kalkınma Partisi tarihe karışacaktır. Bu çabada ya başaracağız, ya yok olacağız.”