Güneyege Haber

Milletvekili Üstündağ; “Dalaman Halkı Kazığı Yemeye Devam Edecek”

4.254

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dalaman ilçe kongresinde konuşan Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Dalaman Yat Limanı, Göcek Tüneli ve Muğla’daki SİT alanlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dalaman Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan ilçe kongresinde, 2015 seçimlerinde Dalaman ilçe merkezine astırılan “Müjde” pankartını hatırlatan Üstündağ, “Dalaman Yat Limanı’nın yapılmamasını Cumhuriyet Halk Partisine yüklemeye çalışan Dalaman’ın AKP ilçe başkanının gözüne sokuyorum. Önce bunu açıklasın. Dalaman Yat Limanı’nın neden yapılmadığını iyi öğrensin. Kendi iktidarının bakanlığı kendi müjde dediği yat limanını 2 seneye kalmadan iptal etti” dedi.

Göcek Tüneli için vermiş olduğu soru önergesine verilen cevapta başka yapılacak yap-işlet-devret ihalelerine kötü örnek teşkil etmemesi için tünelin kamulaştırılmadığı bilgisinin verildiğini söyleyen Üstündağ; “Muğla, Dalaman, Fethiye halkı ve buradan geçmekte olan Türk halkı bu kazığı yemeye devam edecekler. 2015 seçimlerinde dönemin başbakanı Davutoğlu’nun fotoğrafı ile caddenin başına koyulan ‘Müjde Dalaman halkı Göcek Tüneli ücretsiz, Dalaman Yat Limanı geliyor” pankartını hatırlatarak, Dalaman Yat Limanı’nın yapılmamasını Cumhuriyet Halk Partisine yüklemeye çalışan Dalaman’ın AKP ilçe başkanının gözüne sokuyorum. Önce bunu açıklasın. Dalaman Yat Limanı’nın neden yapılmadığını iyi öğrensin. Ocak 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından, bizimde ilimizin bulunduğu Aydın-Muğla-Denizli çevre düzen planında yer alan Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma İskelesi projesinin iptal edildiğini özellikle belirtmek isterim. Yani kendi iktidarının bakanlığı kendi müjde dediği yat limanını 2 seneye kalmadan iptal etti” ifadelerini kullandı.

– “Muğla’ya sahip çıkmaya davet ediyorum”

Üstündağ, SİT alanları ile ilgili konuşmasında ise şunları kaydetti; “Muğla’nın bütün koylarını, kıyılarını, doğal güzelliklerini yapılaşmaya açmak iktidarın özel çaba sarf ettiği bir konu. Özellikle otluk koyunda şuanda yapılmakta olan yazlık “kaçak saray” var. Bu çalışmanın Gökova paftasının neden diğer paftalardan önce uygulandığını sorduğumda hiçbir cevap alamamıştım. Bodrum’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri acı bir itiraf yaptılar. ‘yazlık saray olmasaydı o paftada biz bunu diğerlerinden önce geçirmezdik’ dediler. Yani ne diyorlar bize saraydan yapılan baskıyla biz bunu onaylamak zorunda kaldık bize kesinlikle bir şey demeyin. İtirafı en üst derecedeki yetkililerden almış olduk. Muğla’ya sahip çıkmaya herkesi davet ediyorum.”