Güneyege Haber

Milletvekili Üstündağ; “İl Başkanının yaptığı talihsiz bir açıklama”

Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin SİT alanları ile ilgili yaptığı açıklamanın son derece talihsiz olduğunu söyledi.

İl Başkanının, Doğal Sit Alanlarının derecelerinin değiştirilmesi ile ilgili talihsiz bir açıklama yaptığını söyleyen Üstündağ, yaptığı yazılı açıklamada; “Üstelik kendisinin bu çalışmayı bizzat talep ettiğini belirterek bu çalışmayı sahiplenmiştir. İktidar partisinin Muğla İl Başkanının Muğla’nın kıyılarını, koylarını ve doğal güzelliklerini yok edecek çalışmayı bizzat talep etmesi son derece düşündürücüdür. Ama gerçek böyle değildir. Basın açıklaması üstünkörü yapılmış ve içeriğinde yanıltma ve çarpıtmalar olduğu gibi ayrıca basın açıklamamızda yer alan birçok husus açıklanmamıştır. İl Başkanı açıklamasında bizzat kendi ricası ile Çevre ve Şehircilik Baklanı Mehmet Özhaseki’nin talimatı ile Doğal Sit ile ilgili çalışmaların başlatıldığını belirtmiştir. Çarpıtmalardan biri budur. İl Başkanı Kadem Mete’nin Doğal Sit ile ilgili ihalenin yapıldığı tarihte İl başkanı olmamasıdır. Kendisi 26 Nisan 2016 tarihinde İl Başkanlığına atanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ekolojik Temelli Doğal Sit Projesini 24 Ağustos 2014 tarihinde ihale etmiştir. Üstelik proje Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce döneminde İhale edilmiştir. Kendisinin görevde bulunan Mehmet Özhaseki Bakan değildir. Kadem Mete o dönemde Bakan olmayan Mehmet Özhaseki’ye proje için talepte bulunmuş olamaz.  İl Başkanı kendi Bakanlarının görev tarihlerini karıştırıyor. Muğla’nın katline yol açacak böylesine vahim bir projeyi sahiplenmeye neden ihtiyaç duydu bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

– “Toplantıya davet gelmedi”

Bodrum’da 18 Ekim tarihinde yapılacağı ve davetliler arasında bölge Milletvekillerinin de yer aldığı söylenen toplantıya davet edilmediğini söyleyen Üstündağ, “Diğer hiçbir Milletvekili de Ankara’da meclis çalışmalarında yer almakta olup onlar da toplantıya katılamamıştır. Bu davet niçin yapılmadı, hafta içinde Milletvekillerinin Ankara’daki Meclis gündemini takip ettiği niçin hesap edilmedi. Ayrıca Doğal Sit çalışmasının Gökova paftası onaylandıktan sonra yapılan bu toplantı niçin projeler uygulanmaya başlamadan ve onaylamadan yapılmadı. Projeler onaylandıktan sonra yapılan mezkur toplantı yapılan yanlış ve hatalı çalışmayı dikte ettirmekten başka ne işe yarayacak. Nitekim,  Kültür ve Turizm Bakanlığı da aynı usulü Bodrum kalesi restorasyonu için de uygulamış restorasyon projesi ihale edildikten sonra Bodrum’da toplantı düzenlenmiştir” dedi.

– “Değişiklik yazlık saray için yapılmıştır”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı Ekolojik Temelli Doğal Sit çalışmasının Gökova Paftası içerisinde yer alan Milas, Menteşe, Ula ve Marmaris projelerinin Bakanlıkça onaylandığını dile getiren Üstündağ; “Neden sadece bu ilçelerdeki çalışmalar onaylanmış, diğer ilçelerdeki çalışmalar onaylanmamıştır. Bu acelenin nedeni Gökova paftası içerisinde 1. Derece Doğal Sit alanı içerindeki Okluk koyunda yer alan Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayın olması mıdır? Cumhurbaşkanı bu Doğal Sitin derecesinin azaltılması için talimat verildiğini niçin gizlemektedir? Bu gerçekleri gizleyerek vatandaşın evi yapılmıyor algısı ve bahanesi ile bu çalışmaların yapıldığını iddia etmek doğru değildir” dedi.

– “İl Başkanı Kamuoyunu yanıltıyor, SİT alanları kaldırılıyor”

Üstündağ açıklamasını şöyle sürdürdü; “İl Başkanı Kadem Mete açıklamasında Doğal Sit alanlarında herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını söylemiştir. Bu tamamen bir yalandır. Doğal Sit çalışmalarının sadece onaylanan Gökova Paftasında 10 bin 714 hektar alan Sit dışına çıkartılmış,  15 bin 203 hektar alanın koruma statüsü azaltılmıştır.”

 

Son Haberler