Güneyege Haber

Milli Eğitimdeki Skandal İddiaya Vekillerden Soru Önergesi

Menteşe İlçesinde, bazı okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine, öğretmenlik formasyonu olmayan şahısların girdiği iddiasını Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekilleri Av. Akın Üstündağ ve Prof. Dr. Nurettin Demir, meclis gündemine taşıdı.  

Muğla Milletvekilleri Av. Akın Üstündağ ve Prof. Dr. Nurettin Demir, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bazı okullarda, öğretmenlik formasyonu olmayan şahısların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girdiği iddiası ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi verdi.

– Üstündağ; “Eğitim Cemaatlere Mi Bırakıldı?”

Milletvekili Üstündağ önergesinde; Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, Şahidi Cumhuriyet, Türdü 100. Yıl ve İMKB ortaokullarında, bu okullarda branş öğretmenlerinin olmasına rağmen “gönüllü öğretici” adı altında, haftanın belli günlerinde Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersine giren şahısların devlet memurları, hemşire, mühendis, doktor, iş güvenliği uzmanı, akademisyen ve mesleği belli olmayan kişilerden oldukları, branşları öğretmen olmayan bu şahısların anılan okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girdikleri, çocukların anlayamayacağı konuları anlattıkları, çocuklara siyasi söylemlerde de bulundukları velilerin bu konuda tepkili oldukları iddialarına yer verdi.

Üstündağ, verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

1-Haftanın belli günlerinde adı geçen bu ortaokullarda, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersine giren şahısların “devlet memurları, hemşire, mühendis, doktor, iş güvenliği uzmanı, akademisyen ve mesleği belli olmayan kişilerden oldukları,  branşları öğretmen olmayan bu şahısların anılan okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ne amaçlı  ve hangi sıfatla girmektedirler?, bu şahısların cemaat ve tarikat mensubu oldukları doğru mudur.?, Valilik veya Milli Eğitim müdürlüğünce alınmış bir onay var mıdır?

2-Şahidi, Cumhuriyet, Türdü 100. Yıl ve İMKB ortaokullarında kadrolu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri var mıdır? Varsa, adı geçen şahısların bu okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girdikleri doğru mudur? Niçin öğretmenlik formasyonu olmayan bu kişiler ve aynı zamanda, konuyla ilgili olmadığı halde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girmektedirler.

3-Bu şahıslara girmiş oldukları derslere ek ders ücreti ödenip, ödenmediği, ödenmiş ise ne kadar ek ders ücreti ödenmiştir. Basında çıkan bu olayla ilgili olarak ilgililer hakkında her hangi bir inceleme-soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

– Demir: Eğitimde Skandal Bitmiyor

Milletvekili Demir ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Muğla’da bazı ilkokullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine okulda o branş öğretmeni olmasına rağmen ‘gönüllü öğreticiler’ adı altında bazı cemaat ve tarikatlara üye olan tam 22 kişinin bu derslere girmeye başladığı iddia edilmektedir. Ayrıca bu kişilerin aralarında düz devlet memurları, hemşire, mühendis, doktor, iş güvenliği uzmanı, akademisyen ve mesleği belli olmayan kişilerden oluştuğu öne sürülmektedir. Gördüğünüz gibi bu mesleklerin öğretmenlikle yakından uzaktan hiçbir alakası yoktur. Öğrenci velilerinin bu durum karşısında isyan ettiği ve birçoğunun bu okulların müdürlerine dilekçe ile başvuruda bulunduğu belirtilmektedir” dedi.

Demir, Bakan Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

  1. Basına yansıyan Şahidi İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Türdü 100’üncü Yıl İlköğretim Okulu ve İMKB İlköğretim Okulunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine branş öğretmeni olmasına rağmen ‘gönüllü öğreticiler’ adı altında bazı cemaat ve tarikatlara üye olan kişiler bu derslere girdiği doğru mudur? Bu tür okullarda Bakanlık olarak inceleme yapılmış mıdır?
  2. Bu insanlar kimdir? Hangi cemaat ve tarikatlara üyelerdir? Öğretmen olmadıkları halde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerine nasıl girebiliyorlar?  Bakanlık olarak araştırılmış mıdır?
  3. Bu kişilere her hangi bir ücret ödeniyor mu?
  4. Bağlı oldukları cemaat ve tarikatlardan bu dersler için ne kadar ücret alıyorlar?
  5. Bu tür skandalların olmaması için Bakanlık olarak ne tür önlemler alınmaktadır?
  6. Bahse konu olan iddiaların sıklıkla basın yayın organlarına yansımasına istinaden kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?
Son Haberler