Güneyege Haber

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaytan; “Bu Kişilere İtibar Etmeyin”

1.005

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Cem Kaytan, il genelinde para karşılığı haber yapma teklifinde bulunan şahıslara itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

Cemiyet Başkanı Kaytan, yaptığı yazılı basın açıklamasında söz konusu gazetecilerin kendileri ile hiçbir bağlarının bulunmadığının altını çizdi.

Gazetecilerin mesleki ahlak açısında kalemini şantaj olarak kullanmaması gerektiğini vurgulayan Kaytan şunları kaydetti;

“Son günlerde özellikle sosyal paylaşım sayfalarında bazı basın mensuplarının para karşılığı haber yaptıkları yada TV’ye çıkaracakları, para vermeyen kişi ve kurum yöneticilerini tehdit ettikleri, gazeteci sıfatıyla yemekli toplantılara katılan kişilerin içki şişesi alıp aracına koydurduğu yönünde bilgilerin paylaşılmasının ardından Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği olarak böyle bir açıklamayı yapmak hasıl olmuştur. Gazeteci, her ne pahasına olursa olsun halkın doğru bilgi almasını sağlamak için görev yapan kişidir. Gazeteciler, çalıştıkları kurumun yayın politikasına göre editöryal haberler yapabilir, bunun karşılığında da reklam alarak çalıştığı kuruma destek olabilir. Ancak kişi reklam vermezse, gazeteci kalemini şantaj olarak Kullanamaz, Kullanmamalıdır. Söz konusu gazetecilerin, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Derneği ile herhangi bağları yada üyeliklerinin bulunmadığının altını çizeriz. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalan kişi ve kurum yöneticilerinin, bu ve benzeri iddialarla isimleri anılan şahısların, benzeri yaklaşımlarda bulunmaları durumunda bunlara itibar etmemelerini kamuoyuna duyururuz.”