Güneyege Haber

MUĞLA ŞAHLANMALI

708

Gazetemizin köşe yazarı ve Muğla’mızın tanınmış siyasi simalarından Yusuf Kayacık, geçen hafta kaleme aldığı “Gaf ebesi“ başlıklı köşe yazısı ile Muğla siyasetinde ciddi bir sarsıntı yarattı. Siyaset arenası hareketlendi. Basın açıklamaları ile siyaset aktörleri arenada yerlerini aldılar. Ölü toprağı serpilmiş olan siyasetimiz, birden bire canlandı, hareketlendi. Ortam biraz stresli gibi görünse de  bu tartışmalar sonuç itibari ile hayırlara vesile olacak gibi..

Muğla siyasetinde bir tıkanıklık var. Muğla siyasi aktör üretemez duruma geldi. Muğla bundan rahatsız. Yusuf Kayacık köşe yazısı ile herkesin sıkıntısını anlatmasına,tabiri caizse “ etekte ki taşların dökülmesine “ vesile oldu… Sosyal medya adeta bu konu ile şaha kalktı.

Üç büyük partimizin İl başkanlarının, üçünün de Muğlalı olmaması ve neden Muğla da Muğlalılar il başkanı olamıyor soruları, tartışmaların en çok öne çıkan yönünü oluşturdu.

Milletvekilleri de bu konudan nasibini aldılar. Uzun yıllardır Muğla da Muğla doğumlu olmayan siyasetçilerin vekil olması da Muğlalıların çok konuştuğu konulardan oldu.

Muğla da Muğla doğumlu olmayanların siyaset yapabiliyor olması,Muğla da “ yerel milliyetçiliğin “ olmadığını, aksine Muğlanın siyasi hayatında bu konuda, diğer şehirlere göre, çok fazla “ hoşgörü “ nün olduğunun ortaya çıkmasına vesile oldu. Muğlalıların bu konuda ki siyasi hoşgörüsü ve yabancı-yerli ayrımına girmemesi, hizmet yarışında, herkese hizmet edebilme hakkını tanıması, gerçekten de takdire şayan bir durum olarak ortadadır.Muğlalılar olarak bu takdiri hak ediyoruz. Muğlalı olmayan siyasetçilerin,Muğlaya hizmetleri sorgulanır hale gelmişse eğer,herkesin şapkasını önüne koyup,düşünme vakti gelmiştir.

Muğla siyaseti Tıkandı.Heyecan yok.Kitleleri arkasından sürükleyecek siyasetçi profilide yok.

Muğla da siyaset,  iş adamlarının işi haline getirildi. Halk bu konuda çok muzdarip. Hemşehricilik ve lobi faaliyetleri çok fazla.Muğlanın sorunlarının çözümün de ilerleme kaydedilemedi. Muğla merkez ve ilçeleri, bu konularda çok dertli. Sorunlar dile getirildiğinde ise herkes topu birbirine atıyor.

Partiler belli çevrelerin söz sahibi olduğu kurumlar haline getirildi. Demokrasi kuralları artık işlemez vaziyete geldi. Neredeyse tüm partilerde “ biat kültürü “ siyaseti hakim kılındı. Siyasette başarı ,sırtını güçlü bir siyasi bir  fügüre dayama ile yükselmeye dönüştü. Halkta karşılığı olmayan insanlar bile bu sistem içinde, siyasette  Muğla da söz sahibi olabilen siyasi figürler haline gelebildi. Belli yerlere sırtını dayayarak siyasette var olabilme yöntemi, halka hizmet ederek başarılı olma yolunu, ikinci plana itti. Hal böyle olunca da siyasetin hizmet ve proje üretme ayağı çöktü..

Muğla siyasetinin genetik kodları ile oynandı…

Siyasette artık siyasetçi ile halk arasında gönül bağı yok. Koptu. Ciddi manada siyasete ve siyasetçiye GÜVEN sorunu yaşanıyor.. Halk Muğlanın önünün tıkandığına,ayağına zincir vurulduğuna inanıyor…

TEK ÇÖZÜM Parti içi demokrasinin işler hale getirilmesi. Gücünü parti genel merkezlerinde ki güçlü siyasi figürlerden alanların yerine, sırtını delegeler ve halka dayayarak, siyasette  SÖZ SAHİBİ olabilenlerin  ,TEPE GÖREVLERE  gelebilmelerinin  ortamının sağlanması..

İl başkanlarından, milletvekillerine, belediye başkanlarından,ilçe başkanlarına kadar tüm siyasi aktörlerin DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNE sahip çıkmaları ve SEÇMENE HESAP VEREBİLİR konumda olmaları elzemdir.GÜÇLÜ SİYASİ AKTÖR ancak böyle ortaya çıkacak ve Muğlamızın sorunları çözülecektir diye düşünüyorum.

Bu konuların konuşuluyor ve tartışılıyor olması bile çok güzel. Artık bu konulara ÇARE üretmekten başka seçenek, ÇÖZMEKTEN başkada YOL  kalmamıştır…