Güneyege Haber

Mutlaka yapılmalı ama nereye?

Hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelen adaletle haklı ile haksızın ayırt edilmesi sağlanır. Adalet kavramı temelde hukuk kurallarına uygunluğu içerir. Düşünürler eski çağlardan beri adalet kavramıyla ilgilenmişlerdir. Platon’a göre adalet en yüce erdemlerden biri, insanın ve devletin temel davranış kuralıdır. Aristoteles’in hareket noktasını ise eşitlik kavramı oluşturur. Günümüzde adalet kavramı sosyal adaleti de kapsamaktadır. Sosyal adalet kavramı ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerin dağılımındaki dengesizliklerin giderilmesini, toplumdaki zayıf ve güçsüzlere devletçe yardım edilmesini içerir.

Uzlaşma kültürünün yüksek olduğu bölgemizde, hukuk ve adalet işlerinin görüldüğü adliyelerde adalet arayışı sürmekte. Bilindiği gibi Dalaman’daki adliyenin kapatılmasının ardından Ortaca Adliyesi her iki ilçeye hizmet vermeye devam ediyor.

  1. Bölge Asliye Ceza Başsavcılığı olan Ortaca Adliyesi için yeni bina yapımı daha önce gündeme gelmişti. Her geçen gün büyüyen ve gelişen iki ilçeye hizmet veren adliye için yeni bina ihtiyacı olduğu gözleniyor.

Peki, Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’in bir birine yakınlığı düşünüldüğünde Ağır Ceza Merkezi olabilecek Ortaca’ya yeni Adliye Sarayı kazandırılması mümkün mü?

Bildiğimiz kadarıyla Ortaca Belediyesi Muğla-Fethiye karayolunun kenarında bir arazi tahsis etmek istemiş. Tabi tahsis süreçlerinde arazi bedelinin bazı vergi borçlarından mahsup edilmesi gibi talepler iletilince süreç uzamış. Şu anda arazi tahsisi aşaması geçilememiş.

Ortaca, Dalaman hatta belki Köyceğiz’e hizmet verebilecek ve Ağır Ceza Merkezi olabilecek yeni Adalet Sarayı’nın yeri uygun mu?

Gösterilen arazinin ön tarafının şimdiki adliye binasında olduğu gibi anayol olması otopark, trafik ve güvenlik gibi konularda problemler yaşanabilir mi sorularını gündeme getiriyor.

Söz konusu yerin arka tarafında adliyenin genişleyebileceği bir alan yok. Arkası dik yamaç. Vatandaşın ulaşımını zorlaştırmadan anayoldan uzak mesafede bir bina olması daha uygun olmaz mı? Kısa süre sonra ek hizmet binası aramamak için atılacak adımların iyi hesaplanması gerekir.

Ortaca Adliyesi’ne yeni bina için proje hazırlanmış. Dalaman Açık Cezaevi’nde ki hükümlüler adliyeye geliyor. Birde hiç adliye ile işi olmamış adli sicil kaydı almaya gelen insanlar var. Yeni yapılacak adliyede hükümlünün giriş yapabileceği bir arka kapı var mı? Bildiğimiz kadarıyla şimdiki binada böyle bir kapı yok. Böyle bir kapı olması güvenlik açısından mutlaka iyi olacaktır. Yeni projede, adliyeye gelen vatandaşların bekleyebileceği kafeterya gibi bir sosyal alan, PTT şubesi, ATM ve İcra Müdürlüğü için yer ayrıldı mı? Yeni adliyelerde mutlaka bunları düşünmemiz lazım. Uygulamaya yönelik modern bir bina kazandırılmalı.

Şimdiki adliyenin fiziki yetersizliği nedeniyle asma kat dahi kullanılmak zorunda kalınmış. Yeni binada ön büro, danışma yapılabilecek bir alan olması vatandaşların ve personelin işini kolaylaştıracaktır.

İlerleyen dönemde belli ki bina ihtiyacı artacak. Vatandaşların kolaylıkla ulaşıp, işlerini halledebileceği modern Adliye Sarayı bölgemize mutlaka kazandırılmalı ama nereye?

Son Haberler